No šī gada 3. novembra tiek uzsākta publiskā apspriešana, kurā iedzīvotāji aicināti izvērtēt un izteikties par biogāzes un enerģijas ražotnes būvniecības ieceri Bauskas novada Brunavas pagasta “Liepiņās”.
Objekta sabiedrisko apspriešanu Bauskas novada būvvalde pieprasījusi tāpēc, ka konkrētos gadījumos to paredz Ministru kabineta noteikumi «Par publiskas būves sabiedriskās apspriešanas kārtību».
Būvvaldē skaidro, ka Saistošo noteikumu redakcijas sadaļā “Teritorijas izmantošanas un apbūves noteikumi” 89.punktā noteikts, ka, biogāzes koģenerācijas stacijas, kuru tehnoloģiskās darbības rezultātā
rodas smaku piesārņojumus atļauts izbūvēt tikai lauku teritorijā, veicot būvniecības ieceres
publiskās apspriešanas procedūru. Minimālais attālums no Bauskas pilsētas vai ciemu robežas ir 5 kilometri. Plānojot koģenerācijas stacijas izbūvi ņem vērā valdošo vēju virzienu un tās novietni
saskaņo ar Pašvaldību.
Biogāzes ražošanas negatīvā ietekme parasti ir saistāma ar emisijām gaisā un smakām, kas var
ietekmēt tuvējo iedzīvotāju dzīves kvalitāti. Taču būvniecības iecerē sniegta informācija, ka visa
šķidrmēslu uzpildi biogāzes tvertnē un digestāta izlādi paredzēts veikt pa hermētiskiem
cauruļvadiem un šāds process neradīs smaku emisijas.
“Būtībā var uzskatīt, ka smaku emisijas tiks samazinātas, jo digestāts, kurš krātuvē aizvietos šķidrmēslus, salīdzinot ar šķidrmēsliem ir ar zemākām smaku un SEG emisijām,” norāda būvvaldē.
Nekustamām īpašumam tuvākā apdzīvotā vieta dienvidaustrumu virzienā ir Ērgļi. Tā ir
blīvāk apdzīvota teritorija apkārtnē. Tuvākās dzīvojamās mājas (viensētas) atrodas blakus zemes
vienībās aptuveni 200-230 metru attālumā dienvidaustrumu un austrumu virzienā, daļēji Latvijā
valdošo vēju virzienā. Līdz ar to iedzīvotāji varētu izjust diskomfortu, ko var radīt smakas un
gaisa piesārņojums. Lielāka smaku emisijas koncentrācija varētu būt jūtama lēna vēja un augstas
gaisa temperatūras gadījumā.
Pamatojoties uz to, ka biogāzes un enerģijas ražotnes izveide lauksaimnieciskās darbības
procesa modernizēšanai un uzlabošanai ir paredzēta esošajā lauksaimnieciskās darbības teritorijā
blakus jau esošajām liellopu kūtīm un mēslu krātuvei, kas jau rada smakas, un ņemot vērā
paredzēto nelielo ražošanas apjomu un tehnoloģisko procesu, būtu pieļaujama tā realizācija,
veicot publiskās apspriešanas procedūru.
Biogāzes un enerģijas ražotnes izveide paredzēta Brunavas pagasta zemnieku saimniecības “Krišjāņi” īpašumā. Saimniecībā plānots izbūvēt biogāzes tvertni ar tilpumu 1253 m³ un koģenerācijas staciju ar
jaudu 120 kW. Tvertne paredzēta kā hermētiski slēgta būve, izslēdzot jebkādu smaku emisiju.
Biogāzi paredzēts ražot no dzīvnieku novietnes darbībā uzkrātiem kūtsmēsliem un barības
atlikuma, attiecīgi 99,5% un 0,5%. Biogāzes ražošanas reaktora ikdienas uzpildi nodrošinās
ar šķidrmēsliem, kas padoti pa spiedvadu no esošās šķidrmēslu savāktuves, kurā tiek savākti
kūtsmēsli no trim esošajām kūtīm.
Saražoto biogāzi pa cauruļvadu iecerēts padot uz koģenerācijas iekārtu, kur tiks izmantota
kā degviela iekšdedzes dzinējam, kas tālāk darbinās elektroģeneratoru elektroenerģijas iegūšanai.
Saražoto elektroenerģiju plānots realizēt kopējā AS “Sadales tīkls” elektroapgādes tīklā vai
arī izmantot saimniecībā esošo elektroiekārtu darbināšanai. Digestātu (pārstrādātos kūtsmēslus) pa spiedvadu no biogāzes ražošanas reaktora paredzēts sūknēt un uzglabāt rezervuārā, kas līdz šim kalpojis kā šķidrmēslu krātuvē.
Būvniecības ieceres materiāli apskatei un anketas pieejamas Brunavas pagasta pārvaldes ēkā un Bauskas novada pašvaldības administratīvās ēkas klientu apkalpošanas centrā. Aizpildītās aptaujas anketas nodot klātienē var Brunavas pagasta pārvaldes ēkā “Ērgļi”, var sūtīt uz epastu buvvalde@bauska.lv (elektroniski parakstītas).
Būvniecības ieceres apspriešanas sanāksme notiks 21. novembrī pulksten 17 Brunavas pagasta pārvaldes ēkā “Ērgļi”.
Apsveicami!
Ļoti labi
Kas būvē? Saimnieks vai būvvalde? Vēja parkus aptaujas nocirta saknē. Lai veicas. Patiesībā aptaujas ir ļoti subjektīvas un aptaujas dalībnieku tehniskās informētības un izpratnes līmenis ir zems. Būvvalde patiesībā apkopo emocijas.
Tas ir super – vienīgais kas tajā biogāzes saimniekošanā man nepatīk – ir tas, ka baigi palielina slodzes uz ceļiem un turklāt tie ražošanas cikli kaut kā sakrīt ar rudeni un pavasari. Digestāta izvešanas laikā ir labi, ja tie apstrādājamie lauki ir tieši piebraucami no nestspējīgiem ceļiem un nešķērso privātos servitūtus. Man diemžēl tā pieredze ir tāda, ka savs servitūts jāaizstāv ar katru saimnieku. Kaut kā no kolhoza laikiem ir iegājies domu gājiens, ka ja ir ceļš tad var maukt, bet kad jālabo, tad neviens tuvumā nav dabonams rokā un klasiskā atruna – es jau nebraucu. Arī ar digestātu ir nācies pacīnīties.
Varētu jau celt kaut kur citur.
LVM ir labi iekārtojušies.Nav dzirdēts, ka viņi taisītu ietekmi uz vidi saviem ceļiem un cirsmām un būvvaldes veiktu aptaujas par šīm lietām. Kaut gan LVM ietekme uz vidi ir ļoti būtiska, ja ne katastrofāla, plus kaitinošā sēņu un ogu vietu iznīcināšana.
Būvvaldei vajadzētu pieņemt tikai tehniski un juridiski argumentētas aptaujas, citādi viss Latvijā tiek nobloķēts pēc principiem ” iezāģēšu tam biezajam”, ” ai, man nepatīk”.
Saražotā, pāri paliekošā enerģija, nonāks kopējā Sadales tīklā,tātad cena par kādu tirgos šo enerģiju būs tāda kā visiem.Kāds labums no šīs ražotnes citiem?
Nekādā gadījumā,smirdes visu vasaru,un zinot Straģi nekas labs tur nebūs….
Ja esošās smakas ko rada ši ZS tiks noverstas un apkart dzīvojošajiem iedzīvotājiem vairs nebūs jāož vircas smaka, kas tiek kaisīta uz laukiem, ja piebraucamie ceļi tiks sakārtoti (ar melno segumu) ,lai lieljaudas tehnika varetu droši braukt pa šiem nesakārtotajiem Latvijas Valsts celiem Brunavas pagastā, tad kapec gan ne.
Bet vispirms vajadzetu sakartot apkartni ap fermu un laukiem un ceļus. Ja tas tiek izdarits. Tad lai saimniekiem veicas!
Paskatieties uz ZS saimniecību viens vienīgs bardaks apkārt, smirdoņa, virca tek pa visām malām, pat uz lielā ceļa gadiem tek. Nesakoptība, skābarība pa visām malām izmētāta. Ko no šāda saimnieka var gaidīt?!
priecājieties vien,dēļ šitiem biogāzes saimniekiem elektrība būs vēl dārgāka,
PAŅEMŪNĒ PIE STURMAŅU MĀJĀM VISS CEĻŠ AR MĒSLIEM
Man liekas, ka biogāze no mēsliem ir ekonomiski attaisnojama, ja tie mēsli ir tur uzvietas radušies lopkopības rezultātā, ko nevar teikt par kukurūzas audzēšanu un biogāzes ražošanu.
Tas jau tāds piliens jūrā saražotās elektrības ziņā. Vienīgais labums, ka paši savus mēslus pārstrādā kā saka vārīs lielo piķi uz mēsliem. Diez ko zaļa tā “zaļā” enerģija gan nav. Tie kukurūzas gāzētāji vispār, tik daudz lauki tiek atņemti pārtikas ražošanai. Cik daudz dīzeļa gaisā kūpināts uz tā rēķina traktorus stūrējot. Biežo remontu un apkopju laikā, kad gāzi nevar sistēmā ievadīt, to vienkārši sadedzina un tas viss tiek laists atmosfērā. Tad jau kopējai tautsaimniecībai labāk Atomstaciju būvēt.
Uzsprāgs.Kā pirmā Straģa biodegvielas ražotne.Saimnieks aiz sava iedzimtā skopuma taupīs uz materiāliem un rezultātā būs troksnis visos preses izdevumos.”Ērgļu” centrs protams paliks bez stikliem(labākajā gadījumā).
Ibio, labs komentārs!
Minimālais attālums no ciemu robežas 5 km!!!??? Vai Ērgļu ciemats nav jāņem vērā. Virca smird visu gadu. Ja tās puses vējš, nevar veļu ārā žāvet vai istabas vēdināt. Sākumā vircu izveda atbilstoši ES noteikumiem. Tagad- kad grib un kur grib. Godprātīgai attieksmei ticības nav…
Rakstā teikts ne tikai par ”Ērgļu” ciemu, bet arī …………………… Tuvākās dzīvojamās mājas (viensētas) atrodas blakus zemes vienībās aptuveni 200-230 metru attālumā………………………….Līdz ar to iedzīvotāji varētu izjust diskomfortu, ko var radīt smakas un gaisa piesārņojums.
Lūk, paši jau pasaka priekšā, ka visi iedzīvotāji izjutīs diskomfortu.
Šoreiz jābūt ļoti aktīviem ”Ērgļu” ciema iedzīvotājiem, lai to nepieļautu.
Tieši pretēji.Mēsli noslēgtā bundžā, gāze (smirdoņa) pa cauruli uz motoru, motorā sadeg, sadegot īpašas smakas nav. Iekārtas droši vien no Vācijas, tātad ordnungs. Risks ir apkopju neveikšana, nepareiza ekspluatācija, rezerves daļu aizvietošana ar nezin ko. Garantijas laikā jābūt OK. Digestāts smird daudz mazāk par mēsliem.Iecavā biogāze ir tuvu pirmajām Iecavas mājām, arī braucot garām neko nejūt.
… “līdz 1. apkopei…” Un tad ja ies gaisā, tad nonesīs visu Ērgļu centru, nemaz nerunājpt par tuvākajām mājām. Var jau būvēt, bet ne tur. Saprotu, ka mēsli ir tur, bet jādomā cits variants.
Pietiek aizsmirdināt Brunavu,Jau no Tunkūniem nāk smirdoņa
Tarvids ar dāņiem jau aizsmirdināja Brunavu pietiks, es uzskatu jābūt pret šādām darbībām. Toreiz tas aktīvistes neko neizcīnija, pablaustijas un viss, jēga 0. Merčenkovai jāaistāv pagasta iedzīvotāju intereses,nevis tikai jāatsēž.