Pagājušajā nedēļā Brunavas bibliotēkā atklāta izstāde «Lelles un dvēsele». Atklāšanas pasākumā ar apmeklētājiem tikās leļļu autore, tērpu modelētāja no Igaunijas Ņina Čistjakova.
Ņina Čistjakova dzimusi Tallinā profesionālu mākslinieku ģimenē. Autore atklāja, ka jau kopš bērnības viņai interesējušas lelles un paticis zīmēt. Izvēlējusies šuvējas-modelētājas profesiju, sākumā strādājusi Tallinas Modeļu namā par modelētāju. Vēlāk, kad audzinājusi bērnus, pievērsusies individuālai pasūtījumu tērpu darināšanai, arī izšūšanai, adīšanai un gleznošanai.
Kad dzīvē ienākuši mazbērni, sākusi šūt lelles. Interesanti, ka ideja par pirmo lelli radusies, kopā ar meitu meklējot veikalā lelli mazmeitiņai. Tā kā neatradusies neviena pietiekami laba, izlēmusi darināt lelli pati. Otrajā lellē atveidojusi meitas suņa tēlu. Pirmā lelle «Mīļumiņš» tagad aplūkojama arī izstādē. Nodarbe ļoti iepatikusies, jo darba procesā var ielikt daudz radošuma. Tā leļļu darināšana kļuvusi par pastāvīgu nodarbi.
Viņa atklāja, ka ļoti mīl šo nodarbošanos, kas ir vaļasprieks, un lelles netiek radītas ar nolūku pārdot. Tikšanās reizē Ņina Čistjakova pauda prieku par satikšanos un atzina, ka latvieši ir ļoti viesmīlīgi, sirsnīgi un mīļi ļaudis.
Autores izgatavotās lelles glabājušās kastēs, līdz ciemos atbraukusi draudzene Jolanta no Latvijas un mudinājusi dalīties savā vaļaspriekā ar citiem. Viņa ieteikusi leļļu kolekciju piedāvāt izrādīšanai izstādēs. Pateicoties Jolantas atbalstam, lelles atvestas uz Latviju, un pirmā izstāde tikusi atklāta 2023. gada aprīlī Ķengaraga bibliotēkā Rīgā.
Pavisam leļļu mākslinieces krājumā ir trīs kolekcijas, kuras nu ceļo pa Latviju. Bet Jolanta Leitlande ir kļuvusi par izstāžu menedžeri; viņa arī veidojusi eksponātiem pievienotos tekstus latviešu valodā.
Lelles šūtas no lina auduma, savukārt tērpi tiek darināti no dažādiem materiāliem, pieskaņojot krāsu un struktūru lelles tēlam. Autore pastāstīja, ka viena lelle top aptuveni nedēļas laikā. Katrai lellei ir dots savs vārds vai nosaukums un īsa leģenda, un katras lelles sejā var pamanīt tēla raksturu, tās nelīdzinās cita citai. Lelles «Pašportrets» sejā pārliecinoši pamanāmi pašas autores vaibsti. Izstādē ir arī lelle igauņu tautastērpā, kā arī lelle latviešu tautastērpa tēlā, kurā autore simboliski atklājusi savus iespaidus par latviešu daudzveidīgajiem tautastērpiem. Kolekcijas «Lelles un dvēsele» trīsdesmit seši darbi tapuši gada laikā.
Brunavas bibliotēkas vadītāja Baiba Alsberga «Bauskas Dzīvei» pastāstīja, ka izstādes piedāvājums bijis gan pārsteigums, gan radījis arī satraukumu. «Kā tas būs – te, lauku bibliotēkā, jāiekārto no Igaunijas atvesta kolekcija, būs jāuzņem cilvēks no ārzemēm. Piekritu piedāvājumam, jo vēlējos vietējiem cilvēkiem parādīt šo radošo vaļasprieku. Ņinas Čistjakovas tikšanās ar sanākušajiem apmeklētājiem noritēja sirsnīgā gaisotnē un brīvās sarunās. Ņina atklājās kā ļoti gaišs dvēseles cilvēks, sirsnīga un pozitīva. Viņa noteikti mūs uzlādēja ar savu pozitīvo enerģiju. Vēl nākamajā dienā jutos tā iespaidā un pacilātā noskaņojumā. Esmu ļoti gandarīta par izstādi un tikšanos,» pauda B. Alsberga.
Bibliotēkas vadītāja pastāstīja, ka atklāšanas pasākumā bija ieradušies vairāk nekā divdesmit apmeklētāju, bet izstādi tajā dienā aplūkoja vairāk par trīsdesmit interesentu, tostarp arī skolēni. Viņa atzina, ka Brunavas bibliotēkai tas ir ļoti daudz apmeklētāju vienai dienai. Izstāde bibliotēkā būs apskatāma līdz maija beigām.
Atklāšanas sarīkojumā bija arī Jaunsaules bibliotēkas vadītāja Inese Paviļone, kura šurp devusies kopā ar vairākām bibliotēkas pastāvīgajām apmeklētājām. I. Paviļone, atklājot savus iespaidus, «Bauskas Dzīvei» sacīja: «Biju patīkami pārsteigta, kā no Igaunijas atbraukusī māksliniece prata veidot sarunu ar pasākuma dalībniekiem – vienkāršā un saprotamā valodā, runāja ar mums kā ar sen pazīstamiem. Atvērts un silts cilvēks; no viņas staroja pozitīvisms. Saprotams, ka cilvēks ar sliktu auru nemaz nevar radīt kaut ko tik skaistu kā lelles.»
Jaunsauliete Daina Mustermane, apmeklējusi izstādes atklāšanu, «Bauskas Dzīvei» pauda, ka pati tikšanās ar leļļu autori bijis patīkams ieguvums. «Tik atvērts un tēlainu iztēli apveltīts cilvēks; viņa vērsās pie mums ar lielu labestību,» sacīja D. Mustermane. Kā viens no spilgtākajiem atmiņā palicis lelles «Mūzika» tēls. Interesanta šķitusi arī ķīniešu tematikā veidotā lelle «Jiņ un jaņ».
Reklāma