Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Budbergas Svētā Pāvila luterāņu baznīcā šodien skanēs koncerts «Klusā lūgsna»; koncertēs ērģelniece Ilona Birģele

Šodien, 16. jūlijā, Brunavas pagastā, Budbergas Svētā Pāvila luterāņu baznīcā, plkst.16 notiks koncerts “Klusā lūgsna”, informēja draudzē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Koncertēs ērģelniece Ilona Birģele, soprāns Anete Viļuma un čelliste Inita Malnača. Klausītāji varēs izbaudīt Augusta Martina 1872. gadā būvēto ērģeļu skanējumu.

Bauskas novada baznīcas pagājušajā vasarā apmeklēja Rakstniecības un mūzikas muzeja esošie un bijušie darbinieki. Mērķis – apskatīt un iemūžināt fotogrāfijās ērģeles, par kuru meistariem top grāmata «Mūzikas instrumentu būvētāji un meistari Latvijā».
Attēlā – Budbergas Sv. Pāvila luterāņu baznīcas ērģeles apskata Arta Mende (no kreisās), Māris Kovals (draudzes vecākais), Elmārs Zemovičs un Māris Visendorfs. Foto – ULDIS VARNEVIČS, no «Bauskas Dzīves» arhīva.

Koncertā skanēs gan pazīstama, gan romantiska, gan meditatīva mūzika, kas esot piemērota tieši šīm ērģelēm. Koncerta programmā ir Johana Sebastiāna Baha, Fēliksa Mendelszona, Franča Šūberta, Jāņa Kalniņa, Romualda Jermaka un Riharda Dubras skaņdarbi, raksta aģentūra LETA.

Komponists Ingmars Zemzars skaņdarbu “Klusā lūgsna”, kura nosaukums ir likts kā koncerta vadmotīvs, speciāli iepriekš minētajam mūziķu trio ir izveidojis versiju ērģelēm, soprānam un čellam.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Koncerts notiek jau VIII ērģeļu svētku “Latvija – ērģeļu zeme” ietvaros. VII Vēsturisko ērģeļu svētkos “Latvija – ērģeļu zeme” interesentiem ir iespēja apceļot Latvijas novadus, klausoties un salīdzinot vēsturisko instrumentu skanējumu, kā arī apzinot valsts kultūrvēsturisko lepnumu. Projektā Latvija – ērģeļu zeme ietvertās ērģeles ir izvēlētas, rūpīgi izvērtējot to unikalitāti un nozīmīgumu Latvijas Valsts kultūrvēsturiskajā aspektā. Organizatori ir izvēlējušies Latvijas lielākos, izcilākos, vērtīgākos, skanīgākos, tembrāli krāšņākos un vēsturiski nozīmīgos instrumentus. Katras ērģeles ir īpašas, katrām ir sava vēsture un stāsts, kuru pirms koncertiem ievadlekcijā izstāsta ērģelnieki vai ērģeļmeistri.

Ilona Birģele. Foto: Baiba Kušķe, Latvijas Radio arhīvs.

Ilona Birģele  ir starptautiski atzīta ērģelniece, vairāku projektu, tostarp Vēsturisko ērģeļu svētku “Latvija – ērģeļu zeme” dibinātāja un vadītāja. Bakalaura grādu ērģeļspēlē ieguvusi Ligitas Sneibes vadībā, absolvējusi Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju maģistra studiju programmā pie prof.T.Dekšņa. Papildinājusi zināšanas Enshedes Mūzikas konservatorijā (prof. Gijs van Shonhovens, 2003), Starptautiskajā Ērģeļu akadēmijā Leufsta Bruk 2002, 2006, Zalcburgā (prof. Heriberts Mecgers, 2007), Laipcigā (O.Latri, H.O.Erikssons, D. Rots, E. le Prado, M.Šmēdings, 2013.,2017.,2019.) Hārlemā (O.Latry, J.Laukviks, J.van der Kojs 2014.) u.c. Ērģelniece regulāri muzicē Rīgas Domā un Latvijas reģionos, atskaņojot virkni solo programmu. Ilona Birģele sadarbojas ar koriem un ievērojamiem solistiem (Paula Šūmane, Ilona Bagele, Evita Zālīte, Krišjānis Norvelis, Inga Šļubovska Kanceviča, Kristīne Gailīte, Jānis Kurševs, Gunta Gelgote, Biruta Ozoliņa, Anda Eglīte u.c.). Māksliniece ir sniegusi koncertus Lietuvā, Igaunijā, Zviedrijā, Somijā, Čehijā, Holandē, Kazahstānā, Vācijā, Šveicē un Izraēlā. Piedalījusies starptautiskos ērģeļmūzikas konkursos un festivālos. Starptautiskajā festivālā Heure Mistique Šveicē 2016. gadā tika atskaņota solo programma, veltīta latviešu ērģeļmūzikai. Ilona Birģele ir vairāku latviešu komponistu mūzikas pirmatskaņotāja. 2016. gadā viņa piedalījās meistarklasēs Kotkā Somijā, pārstāvot Latviju, koncertā atskaņoja P. Vaska un R. Dubras skaņdarbus. Kopš 2013. gada Ilona Birģele ir ērģeļu dueta Riga Organum Duo dalībniece. 2015. gadā mūziķe ir piedalījusies CD Mūzika dievnamam Liepājas Sv.Trīsvienības katedrāles ērģeļu ierakstā. 2016. gadā Ilona Birģele kopā ar ērģelniekiem Tālivaldi Deksni un Kristīni Adamaiti ierakstīja CD Vecrīgas gravīras komponista Romualda Jermaka jubilejas koncertam Rīgas Domā. Māksliniece ir ieskaņojusi Indras Rišes dziesmu ciklu Dziesmas par laimi soprānam (Inga Šļubovska) un ērģelēm albumā “Trumpets of Angels” (2020). Šobrīd Ilona Birģele ir pedagoģe Rīgas Doma kora skolā.

Izmantotie avoti: diena.lv; https://www.facebook.com/LatvijaErgeluzeme; lsm.lv

Titulattēlā – Budbergas luterāņu baznīca, foto: Aivars Gulbis, redzet.eu

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (1)

  1. Budbergas luterāņu baznīcā regulāri notiek koncerti, kur visi ir laipni gaidīti!
    Ir vērts aiziet, iesaku!

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.