Latvijas Zemnieku federācijas (LZF) organizētā pieredzes apmaiņas braucienā 24. – 26. martā saimniecības Bauskas novadā un citviet Latvijā apmeklēja 30 Čehijas lauku uzņēmēji, informē LZF valdes locekle Agnese Hauka.
Pirmā pieturvieta viesiem bija Codes pagasta «Celmos», kur Ingas Celmas ģimene tur slaucamās piena govis un sien dabisku svaigo sieru.
«Celmi» ir ģimenes saimniecība ar vairākiem darbības virzieniem, stāsta Inga Celma. Čehu delegāciju palīdzēja uzņemt viņas mazbērni Roberts un Evelīna Bērziņi. Roberts pārliecinoši iepazīstināja ar saimniecības ikdienu angliski. Līdzās siera ražotnei ir ferma 70 piena govīm un 30 gaļas liellopiem. Kā skaidroja saimniece, piena govju skaitu nepalielinās, jo virs 70 vajadzīgas dārgas CO2 izmešu pārbaudes.
«Celmos» ik dienu pārstrādā visu izslaukto pienu, uzreiz no separatora vēl siltu nogādājot sierotavas iekārtās. Ja piena pietrūkst, «Celmi» to pērk pārstrādei no kooperatīva «Pienupīte».
Roberts atklāja, ka ģimenes diena sākas piecos no rīta, kad iepriekšējā dienā sasieto sieru un citus piena produktus nogādā «Celmu» tirgotavā Rīgas Centrāltirgū. Čehu saimnieki vēlāk apmeklēja arī Centrāltirgu, atzinīgi vērtējot tā daudzveidību un rosību.
No «Celmiem» sieru piegādā ap 20 restorāniem. Viens no tiem ir I. Celmas dēlam piederošā «Rezidence» pie Rundāles pils. Savukārt Roberta un Evelīnas vecāki gādā par lopiem. «Celmu» fermā lopus baro ar zāli, nedaudz pievienojot spēkbarību.
I. Celma uzsver – ģimenes uzņēmums ir audzis un turpina strādāt, jo visi cits citu atbalsta: «Ja man ir problēmas, dēls un znots palīdz, un es palīdzu viņiem, ja ir vajadzība.»
Codes pagasta «Celmos» piestāj daudz tūristu, nogaršojot sieru un iegādājoties to. Inga Celma skaidro, ka «Celmos» sietie sieri ir dabiski un cepot nezaudē formu, tāpēc tos iecienījuši restorāni. Sieriem ir vairākas šķirnes – kūpināts, ar zaļumiem, sēklām, amoliņu, ķimenēm, ķiplokiem, dillēm, čili un saldais. Svaigais siers ir bagāts ar proteīnu un kalciju. Īpaši liels pieprasījums pēc «Celmu» sieriem ir Jāņos.
Saimniece iecerējusi vasarā pretī ražotnei iekārtot nojumi, lai degustācijas varētu rīkot ārā. Plā-
nots piedalīties arī Mājas kafejnīcu dienās. I. Celmas stāstīto no latviešu valodas palīdzēja pārlikt angliski arī Agnese Hauka, un viena no viešņām to iztulkoja čehu valodā. Viesi stāstīto uztvēra ļoti dzīvi un atsaucīgi, uzdodot daudz jautājumu par projektu atbalstu un ražošanas uzraudzību. Viena no čehu saimniecēm jau iepriekš bija apmeklējusi «Celmus», abas viesošanās bijušas ļoti patīkamas.
Codes saimniece neslēpa, ka Latvijā mazos lauksaimniekus ļoti stingri kontrolē gan pārtikas drošības dienests, gan ieņēmumu dienests. Viņa uzsver – mājražotājiem un mazajiem zemniekiem vajadzīgs ļoti labs grāmatvedis, kas palīdz reģistrēt visu un virzīt uzņēmuma attīstību. «Es sīki pierakstu katru piena izslaukumu, katru pārstrādāto un pārdoto sieru,» stāsta I. Celma.
Čehu delegācijas dalībniece Vanda Mišakova «Bauskas Dzīvei» stāsta, ka grupā galvenokārt ir lauku uzņēmumu īpašnieki, ražotāji. Daži cilvēki, tai skaitā V. Mišakova, ir Eiropas fondu koordinatori, daži – nozares valsts sektora pārstāvji.
«Mūsu lauksaimnieki daudzi strādā pēc shēmas «no lauka līdz galdam», tāpēc vēlamies apmainīties ar pieredzi un iepazīt Latvijas saimnieku darbu,» skaidro V. Mišakova.
Čehu kolēģi sīki iztaujāja I. Celmu par Eiropas fondu atbalsta izmantošanu attīstībai, ar lielu interesi iepazina ražotnes iekārtas.
Čehu lauksaimnieki apmeklēja arī dārzeņu saimniecību «Liepziedi» Iecavā, un pēdējā brauciena dienā – puķu audzētāju saimniecību «Medīgas» Iecavas pagastā. Vizītes noslēguma vakariņas viesi un rīkotāji nobaudīja Iecavas krogā «Viestarti».
Brauciens notika LZF sadarbībā ar Čehijas – Morāvijas lauksaimniecības uzņēmēju asociāciju kā atbildes vizīte pēc Latvijas lauksaimnieku viesošanās Čehijā 2020. gadā. Čehijas pārstāvji apskatīja 12 dažādu nozaru un lieluma ģimenes saimniecības, sākot ar Zemgali un līdz pat Vidzemei.
Agnese Hauka atklāj – īpašs bijis SIA «Ķiploku pasaule» apmeklējums Olaines pagastā, jo te čehi varēja redzēt pirmajā braucienā gūtās idejas īstenojumu, proti, saimniece Antra Zeiliņa Čehijā daudz interesējās par alu. Tagad uzņēmēja izveidojusi ķiploku alus šķirni, un čehi to varēja novērtēt ražotnes apmeklējumā.
LZF rīkotāji pa ceļam parādīja čehiem arī Latvijas skaistās vietas – Bauskas pili, Jelgavas pili, Rīgas pili, Siguldu un jūru.
Pieredzes apmaiņas braucienus LZF un Čehijas lauksaimnieku organizācija rīko ar Eiropas Lauku fonda lauku attīstībai atbalstu. Abas uzņēmēju biedrības sadarbojas vairākus gadus, kopīgi strādājot Eiropas Lauksaimniecības darba devēju organizācijā, informē Agnese Hauka.
«Pieredzes braucieni palīdz atvērt vārtus, redzēt citas vietas un cilvēkus. Čehijā un Zviedrijas braucienā lauzām mītus, ka Latvijas saimniecības būtu atpalikušas. Pārliecinājāmies, ka mūsu lauku ražotnes ir sakārtotas un modernas, atradām jaunas idejas uzņēmumu attīstībai,» secina LZF pārstāve.
Teksts: Antra Ērgle, speciāli “Bauskas Dzīvei”
Viss labi, tikai dīvaini, ka viesi virsjakās sēž.
… Bez jēliem komentāriiem tak nevar iztikt daži labi…
vairak izskatas ka visiem sejas izteiksme ka uz berem
gan jau meta iepriekšējā dienā.
Bauskas novada—–un uz galda nav neviena Bauskas alus produkcija—-KAUNS