Cūkkopības uzņēmums SIA “Gaižēni” pagājušajā gadā strādāja ar 19,928 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 30,6% vairāk nekā gadu iepriekš, savukārt kompānijas peļņa pieauga par 19,8% – līdz 5,52 miljoniem eiro, liecina informācija “Firmas.lv”. Cūkkopības kompleksi izvietoti Cēsu un Bauskas novadā.
Uzņēmuma gada pārskata vadības ziņojumā ieņēmumu pieaugums skaidrots ar būtisku iepirkuma cenas kāpumu, kura pārsniedza pēdējo četru gadu vidējo cenu par 48%. Pērn kompānija cūkas dzīvsvarā realizējusi 11 500 tonnu apmērā, kas ir līdzīgi iepriekšējo gadu vidējam pārdošanas apmēram.
Tāpat “Gaižēnu” pārstāvji norāda, ka galvenais noieta tirgus kompānijai ir Latvijā, eksportam veidojot apmēram 13% no pārdošanas ieņēmumiem.
“Gaižēnu” pārstāvji norāda, ka cūkkopības tiešās ražošanas izmaksas 2023.gadā palielinājās par 5%. Vienlaikus kopumā produkcijas ražošanas izmaksas salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu palielinājās par 5,7%.
Uzņēmumā audzētā augkopības produkcija nodrošināja apmēram trešdaļu no cūku barošanai nepieciešamā izejvielu daudzuma. Pērn graudaugi un pākšaugi uzņēmumā saražoti 7024 tonnu apmērā, kas ir par 25% mazāk nekā iepriekšējajā gadā saistībā ar kultūraugiem nelabvēlīgiem klimatiskajiem apstākļiem. Graudaugu ražība pērn bija vidēji 4,4 tonnas no hektāra, kas ir par 22,3% mazāk nekā vidējais līmenis pēdējajos piecos gados.
Uzņēmuma pārstāvji arī uzsver, ka daļa no peļņas jeb 727 000 eiro veidoja ganāmpulka vērtības izmaiņas.
Vadības ziņojumā norādīts, ka pērn “Gaižēni” alternatīvo energoresursu un CO2 izmešu samazināšanas pasākumu ieviešanā ieguldīja vienu miljonu eiro. Visās četrās cūku audzēšanas struktūrvienībās pašpatēriņam nepieciešamās elektrības daļējai ražošanai uzstādītas saules enerģijas stacijas ar kopējo jaudu 700 kilovatu un sagaidāmo CO2 izmešu samazinājuma efektu 260 tonnas gadā.
Tāpat uzņēmumā skaidro, ka izveidotas mēslu dzesēšanas un siltuma rekuperācijas sistēmas, kas mazinās apkurei izmantotās dabasgāzes patēriņu sivēnmāšu fermā, kā arī lielākajā nobarojamo cūku kompleksā ierīkota šķidro mēslu separēšanas sistēma, ar kuru tiek iegūts ne tikai augsnes mēslošanas materiāls, bet arī mazināta mēslu apsaimniekošanas procesu ietekme uz vidi.
Vadības ziņojumā norādīts, ka uzņēmums plāno investēt pasākumos un tehnoloģijās, kas vērstas uz dzīvnieku labturības pilnveidi, energoefektivitātes paaugstināšanu, resursu patēriņa samazinājumu fermās, kā arī mazinātu no ražošanas procesiem vidē emitēto piesārņojošo vielu daudzumu.
“Gaižēnu” pārstāvji norāda, ka viens no izšķirošajiem nosacījumiem cūkkopības jaudas palielināšanai ir vietējās sabiedrības atbalsts un vides aizsardzību uzraugošo institūciju pozitīvs atzinums novērtējumā par paredzētās darbības ietekmi uz vidi.
Jau ziņots, ka 2022.gadā “Gaižēni” strādāja ar 15,253 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 33,2% vairāk nekā gadu iepriekš, savukārt kompānijas peļņa pieauga vairākkārt – līdz 4,607 miljoniem eiro.
Uzņēmums reģistrēts 1995.gadā, un tā pamatkapitāls ir 10,231 miljons eiro. “Gaižēni” īpašnieki ir SIA “Ungure” (51,92%), kuras vienīgā īpašniece ir Nīderlandes “Agro Finance”, kā arī pati “Agro Finance” (23,08%). Tāpat kompānijas īpašnieki ir Dānijā reģistrētā kompānija “Livlande Holding” (17,99%) un dāņu uzņēmējs Alekss Skovgorda Rasmusens (7,01%).
foto: saimnieks.lv
Vairāk, kā 27% peļņa no apgrozijuma, pārtikas apritē iesistītam uzņēmumam ir nepieklājīgi daudz.