Bauskas novada izglītības, kultūras un sporta komitejas sēdē deputāti skatīja jautājumu par atļauju savienot amatus Valles pamatskolas direktoram Jānim Viegliņam, bet pašam jaunajam direktoram jācīnās ar jauniem maksājumiem, kurus valsts noteikusi par izglītības iestāžu programmu apstiprināšanu.
Komitejas sēde notika 13. septembrī, un deputāti bez lielām diskusijām lēma atļaut savienot Jānim Viegliņam Valles pamatskolas direktora amatu ar konsultanta amatu SIA «Pārdošanas skola». «Jānis Viegliņš ir apliecinājis, ka «Pārdošanas skolas» darbs neietekmēs tiešo darba pienākumu izpildi. Ja no domes puses konstatēs, ka kavēs tiešo pienākumu izpildi, var pārskatīt blakus darbu un to ierobežot,» informēja Dace Strazdiņa, personāla nodaļas vadītāja.
Tikmēr pašam direktoram viegli neiet. Turklāt problēma uzradusies pilnīgi negaidīti parasta un reizē negaidīta – lai sāktu apmācīt bērnu skolā un apstiprinātu programmu, pēc kuras bērnu apmācīt, ir jāsamaksā 597,17 eiro. «Bērns ir jāapmāca pēc konkrētas speciālās programmas, kuras skolā nav. Tā nav problēma šo programmu nokārtot – parasti piesakās, trīs nedēļu laikā atbrauc pārbaudītāji no Izglītības kvalitātes valsts dienesta, pārbauda skolas atbilstību un licenci piešķir. Vismaz tā bija pavisam nesen. Tagad parādījies muļķīgs šķērslis – jāsamaksā kaut kā 597,17 eiro. Jāmeklē vai nu skolas budžetā vai jāprasa pašvaldībai,» stāsta J. Viegliņš. Situācija esot tāda, ka bērna vecāki pat esot ar mieru šo summu samaksāt, bet tas tomēr ir jādara pašai skolai.
Valsts izglītības satura centrā informējuši, ka šādus noteikumus pieņēmusi Saeima, atliekot izpildīt. «Man teica, ka tas tāpēc, lai skolas padomājot, vai pieteikt licenci. Kā tāds filtrs. Bet mēs taču esam par iekļaujošo izglītību? Mums būtu jānāk pretim bērnam, jo ir svarīgi, lai būtu izglītība. Un mēs pat nevaram uzņemt šo bērnu kā parastu bērnu, jo viņam ir kods – sistēma neļauj viņu uzņemt skolā,» norāda Valles pamatskolas direktors.
Viņš atzīst, ka problēmu atrisinās un beigās viss būs labi. Tomēr notikušais radījis savas pārdomas. «Domāju, ka pašvaldība mūs, visdrīzāk, atbalstīs, samaksāsim, un viss būs labi. Tomēr mums valstī ir dažreiz tādas lietas, kad gribas uzzināt tā cilvēka vārdu un uzvārdu, kurš to ir izdomājis un kāpēc? Iekļaujošā izglītība taču bija stratēģiskajās pamatnostādnēs. Tā ir zīme, kā strādā sistēma, kad ierobežo tiesības saņemt izglītību bērnam ar kodu,» vērtē J. Viegliņš.
Kopumā viņš norādīja, ka šogad Valles pamatskolā skolēnu skaits pieaudzis par 12 procentiem. Uzsākta arī cita aktivitāte – aicina visus, kas var, ziedot skolai, lai var ierīkot izglītības iestādē trenažieru zāli.
Foto: Bauskas novada pašvaldība
Attiecīgos noteikumus pieņēma 2023.gada maijā, visi noteikumu pieņemšanas procesa dokumenti, tostarp LPS iebildumi atrodami te: https://tapportals.mk.gov.lv/legal_acts/a31f34ee-ca59-4c16-a868-73f7fb0d462e
Citāts no izziņas par to, kāpēc LPS iebildums par licencēšanas maksas atcelšanu nav ņemts vērā: “Kā minēts vienas izglītības programmas akreditācijas izmaksas līdz šim ir no 656,83 euro līdz 919,56 euro. Šāda akreditācija notika regulāri – reizi – divos vai sešos gados.
Vienas izglītības programmas licencēšanas izmaksas ir 597,17 euro. Šo maksu plānots maksāt vienu reizi.
Izglītības programmas licencēšana faktiski ir iepriekšējā izglītības programmas akreditācija, bet tikai lētāka un vienu reizi.
Turpmāk licencēšanā izglītības programmu vērtēs piesaistīti izglītības kvalitātes vērtēšanas eksperti, kuri apmeklēs izglītības iestādi, lai pārliecinātos par resursu (materiālā bāze, pedagogi) pietiekamību. Līdz ar to ir jāplāno atlīdzība par ekspertu darbu izglītības iestādē.
Izglītības iestādēm tas būtiski samazinās izmaksas un noslodzi.
Šobrīd visas vispārējās izglītības iestādes jau ir licencējušas izglītības programmas atbilstoši jaunajiem izglītības standartiem. Līdz ar to plānotās izmaiņas esošās izglītības iestādes skars minimāli, bet ļaus pašvaldībām ietaupīt finanšu un citus resursus. Turklāt visas licencēšanas izmaiņas / grozījumi ir paredzēti bez maksas, t.sk., ja izglītības iestāde nodrošinās izglītības programmas aktualizāciju atbilstoši izmaiņām valsts izglītības standartos vai nodrošinās izglītības satura īstenošanu latviešu valodā atbilstoši Grozījumiem Izglītības likumā.
Atteikums no izglītības programmu akreditācijas ļauj pāriet uz institucionālo izglītības iestādes akreditāciju – reizi sešos gados notiek aptverošs izglītības iestādes darbības izvērtējums (akreditācija), bez atsevišķas izglītības programmu akreditācijas.”
Nu, nopietni?
Pato algu kuru maksa skolas direktoram ir izbrīns ka vispār kāds piesakas. 1200 bija uz papīra. Kā lai vecis pabaro ar to ģimeni.
Loģiki ir vēlviens darbs. Gribējat labu direkoru tad jāsapot novadnieks.