Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Deputāti neatbalsta Vecumnieku veselības centra likvidāciju

Bauskas novada domes sociālās un veselības komitejas sēdē skatīja jautājumu par Bauskas novada pašvaldības iestādes «Vecumnieku veselības centrs» likvidāciju. Deputāti gan beigās nobalsoja pret, jo izrādījās, ka pēc vairāku mēnešu darba vēl aizvien nav skaidrs, ko un kā darīt.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Komitejas sēdē, kas notika 8. decembrī, par jautājumu ziņoja Bauskas novada domes izpilddirektors Ivars Romānovs, piedalījās arī SIA «Bauskas slimnīca» valdes locekle Margarita Epermane un Bauskas novada pašvaldības aģentūras «Iecavas veselības centrs» valdes loceklis Sandris Kaidaks.

Skatot situāciju, I. Romānovs informēja, ka Bauskas novadā veselības pakalpojumu nodrošina trijās formās – «Iecavas veselības centrs» kā pašvaldības aģentūra, «Vecumnieku veselības centrs» kā iestāde un «Bauskas slimnīca» kā sabiedrība ar ierobežotu atbildību. Vērtējums parādījis, ka katra no iestādēm darbojas savā teritorijā, un klientu loks nepārklājas. Tomēr gan Latvijas Rūpniecības un tirdzniecības padome un Konkurences padome norādīja uz šo daudzveidību un to, ka pašvaldība pieļauj nevienlīdzīgu konkurenci sev piederošajās ārstniecības iestādēs.

Pie problēmas strādāja speciāla darba grupa, ko vadīja I. Romānovs. «Nācām pie atziņas, ka Vecumnieku veselības centrs tādā formā, kādu pārņemt, īsti pastāvēt nevar. Iestādē ir 11 darbinieki, 2022. gadā no pašvaldības budžeta bija paredzēti 35 tūkstoši eiro, kas ir apmēram 30 procenti no iestādes ieņēmumiem, saistītiem ar pamatdarbību. Vērtējām, ka pakalpojumu var nodot Bauskas slimnīcai, kā rezultātā tapa lēmumprojekts ar vairāk nekā desmit uzdevumiem,» informēja I. Romānovs. Un turpat reizē piedāvāja tomēr mainīt pašu ideju un jau pēc nedēļas uz finanšu komiteju sagatavot citu piedāvājumu ar domu pievienot iestādi Iecavas veselības centram.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Piedāvājums daļu deputātu šokēja. «Jau sākotnēji piedāvāju pievienot Iecavas veselības centram, bet tad atbalstu šī ideja neguva. Tagad nepiekrītu, ka vienas nedēļas laikā mēs četru mēnešu darba grupas paveikto pārskatīsim un izvērtēsim,» pauda sociālās un veselības komitejas priekšsēdētājs Guntis Kalniņš.

Savukārt deputāte Ināra Pētersone kritizēja darba grupas darbu: «Bija dažādi varianti, ko mums piedāvāja, – viens variants, kad novada vadība piedalījās, otrs – kad nepiedalījās. Tas ir nekorekti pret darba grupas locekļiem. Šeit varam runāt par stilu un veidu, kā nonāk līdz lēmumam. Tas ir uzskatāms piemērs, kā dome sadarbojas, kāda ir kvalitāte. Man tas nav pieņemams. No septembra darbojamies elektroniski un klātienē, vēl šodien no rīta piedāvā variantu, bet uz finanšu komiteju – jau citu. Nevar atkal sasteigt un tad kļūdīties, jo runājam par veselības pakalpojuma pieejamību konkrētai teritorijai.»

Margarita Epermane sacīja, ka nepieciešams runāt par Vecumnieku veselības centra pievienošanu, nevis likvidāciju. Foto: Uldis Varnevičs

Savu viedokli pauda arī M. Epermane, kas arī norādīja uz virkni neskaidrību, reizē uzsverot, ka vēl aizvien nav skaidrs, kādas varētu būt Vecumnieku veselības centra izmaksas 2023. gadā. Viņa uzsvēra, ka svarīgi ir runāt nevis par likvidāciju, bet gan par apvienošanu, lai nezaudētu Nacionālā veselības dienesta kvotas. «Pie likvidācijas iestāde «pazūd», un nav tiesiskā subjekta, kas pārņem līgumu. Valsts apmaksāto apjomu tad vienkārši pārdalīs starp visiem pakalpojuma sniedzējiem Bauskas novada pašvaldībā,» sacīja M. Epermane.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Deputāti sprieda, ka nākotnē kaut kad Bauskas novadā būs jāveido viens uzņēmums veselības jomā. Komentējot teikto, S. Kaidaks pauda, ka nav obligāti jāveido viens veselības centrs kā kapitālsabiedrība, ka Bauskas novadā tā varētu būt arī pašvaldības aģentūra.

Sandris Kaidaks vērtē, ka galvenais ir veiksmīga veselības pakalpojumu sniegšana iedzīvotājiem, nevis institucionālais veidols. Foto: Uldis Varnevičs

Turpinājumā deputātus interesēja, vai var apvienot aģentūru ar iestādi. Bauskas novada juridiskās nodaļas vadītāja Eva Upīte norādīja, ka šāda apvienošana atbilst likumiem un pat ir atvieglotas procedūras, jo pašvaldība kā īpašniece nemainās un aģentūra būtu saistību tiesību pārņēmēja.

Bauskas novada domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis interesējās, kāds varētu būt risinājums, – vai nākamo likumprojekta versiju izstrādātu darba grupa, vai tas būtu izpildvaras līmenī. No deputātu puses konkrētas atbildes nebija. Balsojumā deputāti lēmumprojektu vienprātīgi noraidīja, paužot, ka jaunā versija būs jāskata janvārī.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (4)

  1. tikai ne visi, bet tie, kuri ieņem krēslus novada veselības veicināšanas departamentā. Amata nosaukums nav svarīgs, svarīgi ir tas, ka nu jau daudzi par tavu veselību rūpējas tieši no domes krēsliem.

    14
  2. Gribas pajautāt, kas tiek pīpēts/lietots, ka vispār var ienākt prātā likvidēt Vecumnieku veselības centru? Kā jūs iedomājaties, kā veci cilvēki vai ģimenes ar maziem bērniem izbraukās uz Bausku? It īpaši pie tik nesakārtota ceļa kā Vecumnieki – Bauska.

    19
    1
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.