Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Divi objekti Bauskas novadā izvirzīti Latvijas ainavu arhitektūras balvai

Latvijai Ainavu arhitektūras balvai (“LAABA 2022”) iesniegti 57 pieteikumi nominācijās “Ārtelpas”, “Procesi”, “Personības”, portālu informēja Latvijas Ainavu arhitektu asociācijas pārstāvji.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“LAABA 2022” ārtelpu nominācijā saņemti 46 pieteikumi, divi ārtelpas projekti pieteikti no Bauskas novada : “Japānas dārzs Zemgales lauku ainavtelpā. Dizains, sintēze, kompozīcija” Viesturu pagastā un “Dzirnavu pārbūve par Rundāles dzirnavu muzeju” Rundāles pagastā.

Japānas dārza projekta autore un izstrādātāja ir Iveta Burkāne. Objekta būvniecība noritēja no 2002.-2004.gadam, ekspluatācijā tas nodots 2006.gadā. Objektu konkursam pieteikusi Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes Ainavu arhitektūras un plānošanas katedras profesore Aija Ziemeļniece.

“Japānas dārzs izveidots līdzās lauku sētai 20 gadus atpakaļ. Starp apbūvi un Japānas dārzu ir t.s. priekšdārzs jeb latviskais dārzs, kas veido kompozicionālu pāreju mērogā, dizainā un augu valsts dažādībā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ir vizuāli nolasāma gan dārza nacionālās identitātes atšķirība, gan kopējais abām identitātēm. Īpaši tas ir attiecināms uz gadalaiku maiņu un augu valsts īpatnībām (pavasaris, vasaras pilnbrieds, rudens salnas, sarma, sniegputeņu laiks). Augu dendroloģiskās īpašības, agrotehnoloģija, laistīšanas sistēmas utt. uzturēšana liek saimniekiem ļoti rūpīgi sekot līdzi dārza ģenēzei un tā attīstības jeb transformācijas procesiem,” vēstīts aprakstā.

Foto: publicitātes attēls

A. Ziemeļniece balvai pieteikusi arī Rundāles dzirnavu muzejs. Objekta pasūtītājs ir SIA “Rundāles dzirnavas” (ierosinātājs Ivans Bergmanis), projektu izstrādāja SIA “Vimbas MF” ( autore ainavu arhitekte Una Īle), objekta būvniecība notika no 2018.-2019. gadam.

“Veiksmīgs ārtelpas kompozicionāli funkcionālais konteksts – kultūrvēsturiskajam būvapjoms (sarkano māla ķieģeļu arhitektūra) ar ārtelpas dizainu. Tas ir attiecināms uz mēroga, formas un kolorīta ārtelpas izveides izvēli, lai nenomāktu vēsturisko ēkas auru. Industriālā mantojuma lietišķums arhitektūrai un tās ārtelpai – bez pārspīlēta romantisma meklējuma formās, līnijās, stādījumos.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lakoniski lineārs risinājums ar plašu cietā seguma laukumu pasākumiem. Atsevišķa zona bērnu rotaļām ar stādījumiem un zālieniem. Milzīgo ārtelpas mērogu kopā satur dzirnezera ūdenstilpne – Īslīces upes uzpludinājums- kā gleznaina līdzenuma ainavtelpa blakus Rundāles pilij,” norādīts pieteikumā.

Foto: Publicitātes attēls

“Kopš pirmās nacionālās ainavu arhitektūras balvas 2019. gadā sabiedrība apzinājusies un piedzīvojusi klimata, bioloģiskās daudzveidības, veselības, miera, enerģētikas un labklājības krīzes. Dzīve pandēmijā atmodināja snaudošo izsalkumu pēc saiknes ar dabu, ārtelpu, ainavu. Klimata grieži prasa gatavību un dzīves pratību mainībai un nepastāvībai. Bioloģiskā daudzveidība māca līdzsvaru un rūpes par vājāko. Kara tuvums – cilvēka dzīves un ainavas trauslumu.

Enerģētikas krīze rada nepieciešamību enerģijas ainavu jaunradei. Labklājības kritums prasa pārdomātus, saprātīgus  ieguldījumus. Krīzes izgaismo cilvēces gaismas un ēnas puses, rada jaunas apņemšanās un maina rīcības. Ainava izsenis ir avots pasaules likumsakarību apcerei un sapratnes veidošanai. Sabiedrībā dzimst jauns pasaules redzējums. Ainavu arhitektūra ir laikmeta gaisotnes, sapratnes un spējas izpausme ainavā,” norādīja Latvijas Ainavu arhitektu asociācijas priekšsēdētāja Indra Purs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“LAABA 2022” personību nominācijā balvai pieteikta Anita Neilande, Daiga Seņkāne, Daiga Veinberga un Māra Urtāne.

Savukārt “LAABA 2022” nominācijā “Procesi” iesniegti septiņi pieteikumi – Cēsu viduslaiku pils virtuves dārzs, Cēsu Āraišu ezerpils arheoloģiskais parks, tradīcijās balstīti svētki Dobeles pils pagalmā, Sporta pils dārzi Rīgā, “Rīgas vasara 2021-Vasaras ielas”, Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra ārtelpa un izdevums “Degradēto teritoriju remediācija jaunu publisko ārtelpu attīstībai”.

Latvijas Ainavu arhitektūras balvas ietvaros nacionālā un starptautiskā žūrija vērtēs iesniegtos pieteikumus un pieteikto darbu izstādes laikā sāksies arī balsojums, izvirzot sabiedrības simpātiju. Laureātu godināšana notiks 2023. gada vasarā.

“LAABA 2022” iekļaujas vispasaules Starptautiskās Ainavu arhitektu federācijas (IFLA) 75. jubilejas gada pasākumu ciklā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.