Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Ansamblis “Mēs” sargā dziesmu garu Mežotnē

Ansamblis «Mēs» sargā dziesmu garu Mežotnē

Ļoti iespējams, ka jauktā vokālā ansambļa «Mēs» esamību netieši ietekmējušas pagastā kādreiz iedibinātās dziedāšanas tradīcijas. Pirmais vokālais sieviešu ansamblis toreizējā Mežotnes selekcijas un izmēģinājumu stacijā (SIS) izveidojās 1968. gadā un pārstāja darboties 80. gadu beigās.

20 gadus to vadīja mūzikas pedagoģe un Bauskas skolotāju tautas kora «Daina» dalībniece Kaija Branka, tagad jelgavniece. Viņa atceras: «Tolaik bija goda lieta uzturēt laukos kultūras dzīvi. Cilvēki tajā iesaistījās ar interesi un entuziasmu. Iniciatīva nāca no pašiem dziedātgribētājiem un kultūras darba organizatoriem. Atbalstīja selekcijas un izmēģinājumu stacijas vadība, ciema padome. Dziesmai vienmēr bijusi nozīmīga vieta mežotnieku dzīvē, un mēs izjutām lepnumu gan par savu ciemu, gan prasmi rūpēties par mūsu vidi.» Ieklausoties K. Brankas teiktajā, šo ansambli varētu uzskatīt par pirmo zvaniņu, kas ieskandināja lielo dziesmu laiku pagastā, jauktais koris «Mežotne» izveidojās vēlāk, tikai 1977. gadā. Vairāki ansambļa dalībnieki tad iesaistījās arī kora mūzikas dzīvē.

Bez vadītāja
Nezūdošais dziesmu gars 2007. gadā vedināja kopā mežotniekus. Strēlnieku klubs veidojās par daudzfunkcionālo centru, un tajā tika nodibināts jauns jauktais vokālais ansamblis. Dziedātājus kopā saaicināja Inga Mauriņa. Pirms tam kādu laiku Bērzu skolā (Strēlnieku klubā) darbojās sieviešu ansamblis, to vadīja skolotāja Līga Ivanova; viņa arī turpināja dziedāt jaundibinātajā ansamblī. Daudzfunkcionālajā centrā (DFC) «Strēlnieki» to sāka vadīt Lana Ludiņa-Āboltiņa. Divus gadus divas reizes nedēļā viņa, būdama Jāzepa Vītola Mūzikas akadēmijas studente, no Rīgas brauca uz Strēlniekiem, lai uzturētu un veicinātu tikko dzimušā ansambļa dziedāšanas prasmes. Pirmajā skatē, kura notika Bauskas mūzikas skolā, ansamblis ieguva pirmo pakāpi. Pirms studijām Mūzikas akadēmijā Lana bija Mārītes Jonkus audzēkne Jelgavas Mūzikas vidusskolas kordiriģēšanas nodaļā. Vēlāk ansambli vadīja Linda Razalinska un Agnese Zalucka.

Pārmaiņas ir nemitīgas dzīves pavadones… 2018. gada sākumā līdz pavasara skatei bija atlikuši daži mēneši, vēlme piedalīties tajā bija liela, taču vadītāja nebija. Uz īsu brīdi toreizējai DFC «Strēlnieki» kultūras darba organizatorei Ingai Mauriņai izdevās rast kontaktu ar Lieni Gaili, un, intensīvi strādājot, varēja startēt. Ansamblis guva labus rezultātus.

Gods nest Mežotnes vārdu
Liene Gaile atceras: «Iepazīstot Mežotnes dziedātājus vien nepilnus divus mēnešus, sapratu, ka neatlaidīga darba rezultātā viņi vokāli aug un pilnveidojas. Tas mūs abpusēji iedrošināja, un strādājam kopā jau septīto gadu. 2023. gada Latvijas Vokālo ansambļu konkursa pirmajā kārtā Jaukto vokālo ansambļu kategorijā ieguvām desmito vietu un bijām pirmie aiz tiem, kuru dalībniekiem mūzika ir ikdienas darbs vai kuros dzied lielo pilsētu muzikālie jaunieši. Tas mums pamatoti dod lielu prieku un gandarījumu. Minētā konkursa gaitā tika izraudzīt 35 ansambļi, tostarp arī «Mēs», dalībai Dziesmu svētku vokālo ansambļu ielu sadziedāšanās koncertos. Svētkos piedalījās arī Jelgavas senioru jauktais vokālais ansamblis «Vīzija», ar kuriem strādāju kopš 2012. gada decembra.

Es daru darbu, kas man patīk, padodas un kurā izpaužas mans talants. Apbrīnoju ansambļa dalībniekus, viņi velta dziesmai savu brīvo laiku, uzticas man un seko manai izpratnei, kā vajag dziedāt, lai sasniegtu pēc iespējas labāku skanējumu. Mums ir svarīgi godam nest Mežotnes vārdu, tas aizskanējis līdz pat Krāslavas, Valkas un Ventspils novadam. «Mēs» esam pazīstami, braucam ciemos uz dažādiem Latvijas novadiem, un draugi brauc pie mums Latvijas vokālo ansambļu sadziedāšanās svētkos, kas šogad, 18. maijā, notiks DFC «Strēlnieki».»

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties BauskasDzive.lv abonementu:

"BauskasDzive.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē BauskasDzive.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā BauskasDzive.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (3)

  1. “Mežotnes vārdu iznesām Dziesmu svētkos, ļaujot tam izskanēt pasaulē” – ir nu gan ansamblim pašvērtējums debesīs, zinot, cik nemainīgi augstvērtīgi dzied un tiešām vārdu nes Mežotnes koris.

    11
  2. Pasaulē ??Jā. Gan jau tagad no Āfrikas brauks klausīties šo “unikālo” ansambli, jo līdz šim skatītāju rindās ir tikai 5-6 vietējie pensionāri. Brīnums, kā nav uzaicināti Latvijas Radio korī !!!

  3. Visu cieņu vadītājai- ansamblis savā sniegumā patiešām ir audzis, tomēr dažos izteikumos jūtams lepnības, pašslavināšanas gars. Daudzi pašdarbības kolektīvu vadītāji iegulda milzu darbu, enerģiju, savus privātos līdzekļus…Nezinu kāpēc, bet šajā tekstā visu laiku “lec laukā” tikt slavētiem, cildinātiem. Varbūt tomēr labāk lai darbi turpina rādīt kolektīva sasniegumus…..

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.