Bauskas mednieku un makšķernieku biedrībā sestdien, 16. martā, pulksten 9 sāks tirgot licences vimbu makšķerēšanai Mēmelē, Mūsā un Lielupē, informēja biedrības vadītājs Māris Vaitekūns.
Mednieku un makšķernieku biedrības vadītājs pavēstīja, ka izmaiņas licencētajā makšķerēšanā mūspuses upēs šogad nav plānotas, taču nākamgad, iespējams, varēs ķert vairāk vimbu un licence maksās dārgāk. «Esam vēl trīs gadu periodā, kad korekcijas nav ieviešamas. Vasarā sāksim strādāt pie nākamā nolikuma, iespējams, 2025. gadā būs arī jauninājumi. Mainīsies noķeramo vimbu skaits, licenču skaits un cena,» atklāja M. Vaitekūns.
Viņš pieļāva, ka kopējais licenču skaits paliks līdzšinējais, bet tās pamainīs pa zonējumiem. «Mēs jau redzam, kas ir ejošākās un kurām pieprasījums ir zems. Nav jēgas turēt tās, kuras neizpērk, piemēram, sezonas licences, bet dienas licenču, piemēram, pērn gandrīz vai pietrūka,» teic vietējās mednieku un makšķernieku biedrības vadītājs.
Sezonas licenci parasti izvēlas tie, kuri grib būt neatkarīgi, bet dienas licence var būt arī impulsīvs pirkums. Ja pa logu spīd saule un vilināt vilina ārā, tad ne viens vien vimbu kārotājs iegādājas licenci vienai dienai un brauc copēt. Ērtības šādam solim rada arī iespēja licenci nopirkt internetā.
M. Vaitekūns paskaidro, ka pašlaik pēc vispārējās kārtības var noķert piecas vimbas, taču tagad ir aktualizēti grozījumi un, iespējams, tuvākajā laikā tiks pieņemts lēmums, ka vispārējā kārtībā varēs noķert septiņas vimbas, jo no zinātnieku viedokļa vimbu populācija ir laba un izmaiņas atbalstāmas. «Ja tiek pacelts atļautais skaits uz septiņām vimbām, tad licencētajā makšķerēšanā astoņām gabalām zūd jēga, tālab nāksies celt uz desmit zivīm,» plānoto ieskicē M. Vaitekūns.
Runājot par licences cenu, viņš uzsver, ka valstī cenas kāpušas it visam, vidējā alga pieaugusi līdz 1500 eiro, tālab loģisks solis būtu arī paaugstināt maksu par licencēto makšķerēšanu. M. Vaitekūns min piemēru, ka populārā sezonas licences cena ar atlaidi ir 50 eiro. Sezonā no 1. aprīļa līdz 16. maijam ir 29 makšķerēšanas dienas, ja matemātiski 50 eiro izdala ar 29 dienām sanāk nepilni divi eiro par dienu (1,72 eiro). «Daudzi gaužas, ka tomēr 50 eiro ir liela nauda, taču var jau visu gadu krāt šo summu. Cilvēkiem jāsaprot, ka arī zivju resursi nav par velti. Tā nauda neienāk manis paša kabatā, tā tiek atdota atpakaļ zivju resursiem dažādu projektu veidā un citās darbībās,» apliecina M. Vaitekūns.
Vimbu licenču tīkotājiem iepriekšējos gados tika veidots iepriekšējs pieraksts, taču šogad tāda nebūs, vienkārši darbosies dzīvās rindas princips. «Es pats personīgi nevienu nepierakstu, lai man nevarētu pārmest kādu interešu konfliktu. Kā copmaņi ārpus biedrības telpām pie durvīm visu nokārtos, tā arī būs. Pieredze rāda, ka iepriekš jau sāka stāvēt rindā piektdienas pēcpusdienā vai naktī uz sestdienu. Tā jau sanāk – kas pirmais nāk, tas pirmais dabū. Kas pēdējais, iespējams, netiek pie licences, jo visiem tās nav garantētas,» atzīst M. Vaitekūns.
Viņš atklāja, ka pašlaik biedrībā ir reģistrējušies 42 biedri, kas ir salīdzinoši ļoti maz, jo pirms desmit gadiem tādu bija ap trīs simti, bet tad bijusi arī cita kārtība, jo pie licences varēja tikt tikai biedri un nebija arī zonējuma. M. Vaitekūns uzsver, ka ikvienam ir iespēja stāties biedrībā.
Viņam nav paslīdējis garām fakts, ka mūspuses upēs copi iecienījuši arī kaimiņvalsts makšķernieki. «Lietuvieši Lielupē pie Mežotnes pilskalna parādījās pirms pāris gadiem, pērn jau bija vairāk, un pieļauju, ka šogad būs stipri vairāk. Tāda ažiotāža no viņu puses nav bijusi. Nezin, kas te mainījies, vai viņiem tik ļoti iegaršojušās mūsu vimbas? Lietuviešiem jau pašiem ir vietas, kur vimbas ķeras ļoti labi, piemēram, Mēmelē, ja skatās no mūsu puses, tad no Skaistkalnes uz augšu. Jāpavaicā būs man pašam, kāpēc viņi te brauc un kāpēc pie sevis neķer. Nāks pēc licencēm, mēģināšu to noskaidrot,» sola M. Vaitekūns.
Vaicāts par vimbu sezonas prognozēm, biedrības vadītājs sacīja, ka to prognozēt ir grūti. «Siltums vimbām patīk, bet aukstumā tās negrib ēst un īsti kustēties. Taču tagad viens liels mīnuss ir tas, ka strauji nokrities ūdens līmenis. Kad bija lielais ūdens, varēja just, ka vimbas kāpj augšā, bet tagad kopumā švaki,» vērtē M. Vaitekūns.
Šogad tradicionālie Vimbu svētki ir ieplānoti 20. aprīlī. «Jā, tāds bija man ieteikums, jo 16. aprīlī tiek izņemti rūpnieciskie tīkli, zivīm tiek atbrīvots migrācijas ceļš uz augšu. Trīs četrās dienās viņas šeit ir klāt, bet ar nosacījumu, ja ir liels ūdens. Ja nebūs nokrišņu un ūdens līmenis vēl kritīsies, tad diemžēl nekā pozitīva nebūs. Pērn Vimbu svētkos vēl bija uz robežas, zivis ķērās, bet pēc tam kā tukšs «izslaucīts», zivju vispār nebija. Visas, kuras bija, izķēra, un klāt nenāca. Tālab, kā būs, vēl raudzīsim,» tā M. Vaitekūns.
Tikmēr Valsts vides dienesta Dienvidrietumu reģionālās vides pārvaldes Zvejas kontroles daļas vadītājs Ruslans Pečulis apliecina, ka inspektori «tur roku uz pulsa» un aktīvi pārbauda makšķerniekus mūspuses upēs. Viņš atklāja, ka martā par lomā atļauto paturamo zivju skaita pārsniegumu pieķerts viens copmanis, kurš makšķerēja Lielupē un lomā bija paturējis sešas vimbas. Tā kā zivis bija dzīvas, tad «liekā» zivs tika atlaista. Sods šādos un līdzīgos gadījumos atbilstoši Zvejniecības likuma 30. panta pirmajai daļai ir, sākot no 15 līdz 350 eiro. Ja vimba nebūtu dzīvotspējīga, tad papildus soda naudai būtu nepieciešams segt zivju resursiem nodarītos zaudējumus 87 eiro apmērā.
Uzziņai:
Licencētā makšķerēšana tiek organizēta ar nolūku uzlabot zivju krājumu aizsardzību un to racionālu izmantošanu, kā arī līdzekļu iegūšanai zivju krājumu papildināšanai un makšķerēšanas kā aktīva un veselīga dzīvesveida attīstībai.
Licencēto makšķerēšanu Bauskas novadā organizē BMMB. Sezonas licence derīga visam licencētās makšķerēšanas periodam, bet vienreizējā (dienas) licence derīga vienu licencē ierakstīto dienu.
Makšķerēt atļauts tikai gaišā diennakts laikā, bez papildu apgaismojuma, trešdienās, piektdienās, sestdienās, svētdienās un svētku dienās.
Izmantojot vienu licenci dienā, atļauts iegūt un paturēt astoņas vimbas.
Noķerot zivi, kurām garums neatbilst Ministru kabineta noteikumos Nr. 800 minētajiem izmēriem (vimbām – 30 cm), tās saudzīgi jānoņem no āķa, nekavējoties un saudzīgi jāatlaiž upē.
Licences par samazinātu maksu tiesīgi iegādāties: personas ar invaliditāti un politiski represētas personas; bērni un pusaudži vecumā līdz 16 gadiem un personas, kas ir vecākas par 65 gadiem; licencētās makšķerēšanas vietai piegulošo upju krastu zemes īpašnieki un viņu ģimenes locekļi, uzrādot Bauskas pašvaldības izziņu par īpašuma piederību; Bauskas novada maznodrošinātie iedzīvotāji, uzrādot trūcīgās vai maznodrošinātās personas apliecinājumu; organizētāja biedri. Bezmaksas licences var piešķirt: BMMB biedriem, kas aktīvi piedalās organizētāja rīkotajos zivju vai vēžu resursu un dabas aizsardzības un saglabāšanas pasākumos; Bauskas pašvaldības pilnvarotām personām, kas kontrolē zivju un vēžu ieguvi pašvaldības administratīvās teritorijas ūdeņos.
Kur raksts par konferenci Rundālē?
Jauks pasākums,super jauks.Žēl tik tā nabadziņa,kam uz skatuves rokas trīc ,ļoti trīc.Vajag pie neirologa.Izskatījās traki.No zāles drausmīgi varēja redzēt.Pie ārsta.Lai jums veselība un izturība.
Vimbu laiks!Visiem rokas trīc!