Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

FOTO: Bauskas novada izglītības iestāžu darbinieki dodas uz protesta gājienu Rīgā; LIZDA varētu lemt arī par streika pagarināšanu

Bauskā, lielveikala «Rimi» laukumā, pirmdien, 24. aprīlī, no pulksten 8 pulcējās Bauskas un apkaimes izglītības iestāžu pedagogi un darbinieki, kuri devās uz protesta gājienu Rīgā. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vienā autobusā ar 46 vietām brauca Bauskas un Codes pamatskolas, Pilsrundāles vidusskolas, Bauskas Valsts ģimnāzijas, Mūzikas un mākslas skolas, 2. vidusskolas pārstāvji; ar mazāku busu uz Rīgu devās pirmsskolas izglītības iestāžu «Pasaulīte» un «Mārpuķīte» strādājošie, savs autobuss bija Bauskas bērnu un jaunatnes sporta skolas un Vecsaules pamatskolas pārstāvjiem.

No Īslīces pirms pulksten 8 izbrauca lielais autobuss ar 46 vietām, kurā sakāpuši Īslīces pamatskolas pedagogi un tehniskie darbinieki. Viņus Bauskā vēl gaidīja krietns pulciņš kolēģu, kuri dzīvo pilsētā vai citviet, bet brauc strādāt uz šo skolu.

«Bauskas Dzīve» uzrunāja skolotāju Ausmu Rīnu, kura dzīvo Brunavas pagasta centrā, Ērgļos. Strādājusi savā pagastā, Mežgaļu pamatskolā, kad to slēdza, darba gaitas turpina Īslīces pamatskolā. Skolotāja Rīna māca matemātiku un fiziku, viņai pilnas slodzes darbs katru dienu. Ausma Rīna dodas uz protesta gājienu Rīgā, jo viņu uztrauc tas, ka valdībā un ministrijā gaužas, ka jaunie speciālisti neienāk skolās, bet tajā pašā laikā vecos nelaiž pensijā, jo jaunie pamatoti prasa lielāku atalgojumu. Īpaši jauni vīrieši, kuriem jāuztur ģimene, nevar pašlaik atļauties strādāt skolā. Lai varētu celt mācību procesa kvalitāti, pats pirmais, ar ko jāsāk, – adekvāti jāpalielina algas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Pirmdienas rītā ar autobusiem uz gājienu Rīgā devās arī pedagogi un tehniskie darbinieki no izglītības iestādēm Iecavā un Vecumniekos.Uz Rīgu pulksten 8.20 izbrauca neliels pulciņš Vecumnieku pedagogu, pārsvarā pirmsskolas un sākumskolas skolotājas, arī viena skolotāja no Misas pamatskolas pievienojās braucējiem. Bildē nav redzamas visas gājiena dalībnieces, jo kāda vēl iekāpa pa ceļam, cita bija jau Rīgā. Foto: Žanna Zālīte

Busiņā kopā ar Vecsaules skolas darbiniekiem un BJSS pārstāvjiem uz gājienu Rīgā devās arī ģimenes ārste Vecsaulē Inta Lagzdiņa un ārstes palīdze Elita Skrējāne. Mediķu asociācijasLatvijas Ģimenes ārstu asociācija, Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija – aicināja arī mediķus pievienoties izglītības darbinieku protesta gājienam, un I. Lagzdiņa to arī dara. Naudas trūkums veselības nozarē jau katastrofāls, «nevaru savus pacientus nosūtīt uz izmeklējumiem, konsultācijām pie speciālistiem, jo gluži vienkārši visas valsts kvotas beigušās jau gada sākumā. Mums tikai maksas medicīna pieejama, un tas nav normāli,» teic daktere Lagzdiņa. Divas vitāli svarīgākās jomas valstī – izglītība un veselība – atstātas bada maizē. Tika ziņots, ka pedagogiem gājienā pievienosies ap 1300 mediķu.

Pēc Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības sniegtās informācijas,  vērienīgais protesta gājiens Rīgā šodien notiks no plkst.11 līdz plkst.15 maršrutā Bruņinieku iela – Tērbatas iela – Elizabetes iela – Brīvības iela (gar Ministru kabinetu) – Vaļņu iela (gar Izglītības un zinātnes ministriju) –Torņu iela – Jēkaba iela (gar Saeimu) – Doma laukums. Gājiena galapunktā notiks sapulce ar uzrunām.

Gājiena mērķis ir prasīt valsts amatpersonām cieņpilnu un atbildīgu attieksmi pret izglītības, zinātnes un  veselības nozari, tajā skaitā, amatpersonu atbildību par spēkā esošu tiesību aktu ievērošanu, savlaicīgu grozījumu veikšanu nozari regulējošajos tiesību aktos, savlaicīgu informācijas sniegšanu par gaidāmajām izmaiņām, resursu nodrošināšanu. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Foto: Ivars Bogdanovs

Visas streika vienošanās nav izpildītas, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā “Rīta panorāma” uzsvēra Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) priekšsēdētāja Inga Vanaga.

Šodien gājienā piedalīsies izglītības, zinātnes un veselības nozares darbinieki, kuru pasākumā būs vairāk nekā 8000. Vēlmi doties gājienā, kā uzskata Vanaga, esot veicinājis piektdien valdībā “vienpersoniski” pieņemtais lēmums par pedagogu atalgojuma aprēķināšanas kārtību, to nesaskaņojot ar nozares organizācijām. Tas Vanagas ieskatā tikai apliecinot slikto politisko kultūru.

“Varu apliecināt, ka visas streika vienošanās nav izpildītas. Ir daļa pedagogu, kam atalgojuma palielinājums nav paredzēts, un daļai pedagogu slodžu balansēšana nav tāda, par kādu runāts,” sacīja Vanaga. Streika vienošanās neesot izpildīta attiecībā uz atbalsta personālu – logopēdiem, psihologiem, speciālajiem pedagogiem, kā arī administrāciju.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Var jau teikt, ka grafiks izpildīts, bet vispārējās izglītības iestāžu pedagogiem no valsts budžeta, pielikumu pārrēķinot uz vienu darba stundu, pielikti apaļi deviņi centi, ieskaitot nodokļus. Jā, var teikt, ka iedeva, jo deviņi centi taču ir plusā,” vērtēja LIZDA vadītāja.

LIZDA neapmierina arī steiga, ar kādu virzīti noteikumi. Vanaga piekrīt, ka noteikumus var izstrādāt arī trīs dienās, taču to darot kvalitatīvi, tostarp ņemot vērā iebildumus. “Gājiens ir arī par cienīgu attieksmi. Ja divarpus dienu laikā dokumentiem redakcija mainās četras reizes, tad kurš tam vairs var izsekot?” vaicāja Vanaga, piebilstot, ka pēdējā precizētā redakcija tika iesniegta 14 minūtes līdz valdības sēdei.

Streika prasības bija un ir divas – darba samaksas grafiks pilnīgi visiem pedagogiem un darba slodzes balansēšana visiem pedagogiem, izņemot augstskolas pedagogus, atgādināja arodbiedrības vadītāja, piebilstot, ka tas nav izdarīts, tāpēc “mēs streikosim”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Normālā kārtā būtu, ja politiķi jautātu, kas nav izpildīts. Turpmākais lielā mērā atkarīgs no amatpersonu izpratnes. Pareizākais ceļš būtu atkal sēsties pie sarunu galda,” sacīja Vanaga.

Ja tuvākajās dienās netiks izpildītas streika vienošanās, LIZDA neizslēdz iespēju pagarināt streiku, aģentūrai LETA atzina LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga.

Patlaban streiks paredzēts trīs dienas, taču, ja pedagogu prasības netiks izpildītas, LIZDA Padome varētu lemt arī par streika pagarināšanu, tostarp lūkojoties arī eksāmenu norises laika virzienā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lēmumu par turpmākajām rīcībām LIZDA Padome pieņems, balstoties uz situācijas attīstību tuvākajās dienās. Vanaga cer, ka pedagogu protesta gājiens un streiks liks politiķiem aizdomāties par to, ka “nepieciešams darīt savu darbu tikpat apzinīgi kā to dara izglītības un medicīnas nozares darbinieki”.

Ja pēc trīs streika dienām nekas nemainīsies, LIZDA tiks sasaukta ārkārtas valdes sēde, lai lemtu par tālākajām rīcībām. To starpā varētu būt arī demisijas pieprasījumi.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (18)

 1. Sviests gatavais, ko var čīkstēt? Kad aizej uz koncertu vai teātra izrādi pirmajās rindās sēd mediķi un pedagogi. Daža laba Bauskas medmāsa pa kovidlaiku sev māju uzcelusi. Pedagogiem 2 mēneši atvaļinājums plus skolenu brīvdienas un tagad maijā putina ārā mācības, tagad trīs dienas pa tukšo un redz saka vēl pagarināšot, tad nedēļa maija brīvdienas ar tupu atstradasanu sestdienā -20.maijā, kad skola beigusies. Un kas tā par izglītības kvalitāti, nevis jāceļ algas, bet jāsamazina!

  65
  25
 2. Vai, cik labs darbs ir būt par skolotāju!!! Kāpēc tu vēl neesi skolotāju darbā pieteicies, jo Latvija katastrofāli trūkst skolotāju? Būs tev visi tie labumi, kurus te sarakstīji!!!

  29
  30
 3. Būtu pavisam skumji, ja inteliģence neapmeklētu teātri, koncertus un nelasītu grāmatas! Esi laipni gaidīts skolā! Republikā ļoti vajag fizikas, matemātikas un citus skolotājus! Ja ir cita izglītība, iespējams īsā laikā pārkvalificēties.

  18
  21
 4. Vai te jautājums nav ne tikai par atalgojumu, bet gan par samudžināto atalgojuma sistēmu, biežo un nesaprotamo ”uzkazu’ nolaišanai no augšas”, tagad lielajam vairumam skolēnu jau nepieciešams logopēds un psihologs, kā arī uzvedības korekcija. Skolotājam nav vairs misija mācīt skolēnus, bet jāmetās neuzvaramā cīņā ar apmācāmajiem. Streiks diez vai līdzēs- jāmainās sabiedrībai.

  31
  2
 5. ka pedagogi ir vistrūcīgākie. Mūsu skolā zemāk par 1000 uz rokas nav gandrīz nevienam. Ir cita lieta, ļoti liela daļa pedagogu ir virs 60, tie, kuriem jau pensija un nav tālu 70, velkas uz skolu, jo alga + pensija pie 2 štukām mēnesī sanāk, bet darba kvalitāte atpaliek, ar datoru bieži ir uz “jūs”, jaunie negrib skolā strādāt. Lūk, te ir problēma.

  39
  6
 6. Kur var iepazīties ar skolotāju algām CIPARU izteiksmē ? Kāpēc tas tiek rūpīgi slēpts ? Ciparu vietā tiek skandināts -par maz , maz , ļoti maz , nepietiekami , mazāk nekā Igaunijā utt. Lūdzu Bauskas Dzīve nopublicējiet Bauskas novada skolotāju algas!

  54
  2
 7. Kāda problēma – Nīderlandē pedagogi kopā ar medpersonālu , piesaistot pašu atrastus investorus atver privātos dārziņus, labi, skolai vajag nedaudz nopietnāku organizāciju, bet lielākā daļa izglītības iestāžu ir privātās!!!! Jeb mūsējiem priekš tā kompetences pietrūkst!?!

  9
  1
 8. Pirms gudri spriediet par to, kas ir vai nav skolās, par to, kādi ir vai nav esošie skolotāji – atbildiet uz jautājumu, KĀPĒC LATVIJĀ JAUNIE SPECIĀLISTI NERAUJAS UZ SKOLOTĀJA DARBU, ja jau tik labs ir šis darbs ar visu labo atalgojumu un visiem citiem labumiem, par ko te dažs raksta?

  15
  11
 9. Skolotājiem alga + pensija pie divām štukām, un alga ap tūkstoti? Kā pie algas ap tūkstoti var tikt pie tadas pašas pensijas? Nevajag ar dezinformāciju nodarboties!

  10
  6
 10. Nav dzirdēts, ka algas pielikums uzreiz uzlabo kompetenci un vairo gudrību! Politiķus taču skolojāt jūs un jaunus skolotājus arī audzinājāt jūs. Te nu mēs esam! Vai tikai tas nav pasūtījums Vanagai novākt Kariņu?!

  9
  2
 11. Lasu un piekrītu Ivaram. Čīkstētāju bars., gadiem gaudo. Un taisnība vien ir. Algas nav no. mazajām, pluss vēl vasarā 3 mēn. atpūšas, izbraukā ārzemes. Es piem. nepiekrītu, lai ar saviem nodokļiem uzturētu pedagogus. Un algas lielums nekad nav mainījis attieksmi un darba kvalitāti be pedagogiem, ne mediķiem. Kad mani bērni mācijās Īslīces skolā, atceros visu to murgu, nekompetenci.

  15
  4
 12. Jūs piedāvājat jūsu oponentiem iet uz skolu un pastrādāt, tad “redzēsiet, kā būs…” Bet, kas jūs tai skolā “piesējis”, ja tur ir tik slikti un tik slikta attieksme un alga nekāda! Ejiet strādāt tur, kur labāk!!!

  6
  3
 13. valstī trūkst skolotāju, bet lielākā daļa augstskolu beidzēju ir skolojušies humanitārajās zinībās. Kur paliek mūsu jaunie bakalauri, vai tie joprojām brauc uz Īriju sēnes lasīt? Vai arī tos “nolasa” valsts pārvaldes neskaitāmās institūcijas un novadu pašpārvalde kā lēto darbaspēku savām neatliekamajām dokumentu ražošanas un nosūtīšanas vajadzībām. Varbūt, tur valsts pārvaldē un pašvaldībās algas vēlams samazināt, lai augstskolu beigušie skolotāji strādātu apgūtajā profesijā, ne veiktu melno, mazkvalificēto darbu valsts institūcijās. Vien lieta tāda, ka ar laiku valsts institūcijās strādājošajiem un pašvaldībās, redzams, algu (konkurētspējīgo) maksā vien par skaitīšanos amatā, vien jāuzkalpojas….

  2
  2
 14. “Varbūt, tur valsts pārvaldē un pašvaldībās algas vēlams samazināt, lai augstskolu beigušie skolotāji strādātu apgūtajā profesijā, ne veiktu melno, mazkvalificēto darbu valsts institūcijās.”

  Lielāka daļa šito pašvaldības darbinieku (nu kas nav vadītāji) saņem tik pat vai mazāk nekā skolotāji. Ieej bauska.lv apskaties vakances, ja neticās.

  3
  0
 15. Ļoti daudzi bērni, kuri mācījās Īslīces skolā, to pabeidza ar labiem rezultātiem, tika iekšā augstskolās, absolvēja tās un strādā labos darbos. Cita lieta, ja nemācījās, tad gan nekā. Tad tik vainoja citus, tik ne sevi.

  4
  2
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.