Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

FOTO: Dzīvi grupu mājā Bauskā uzsāk pirmie iemītnieki

Bauskā kopš janvāra beigām ir pieejams grupu mājas pakalpojums cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem. Grupu mājas pakalpojuma sniegšanu Bauskas novada pašvaldība deleģējusi biedrībai «Cerību spārni», kurai ir liela pieredze sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu nodrošināšanā. Trešdien, 14. februārī, grupu mājas iemītnieki un darbinieki ar dažādām aktivitātēm atzīmēja Valentīndienu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Grupu mājas atklāšana Bauskā gan vēl nav notikusi, bet renovētajā ēkā Slimnīcas ielā 4 jau dzīvo pirmie iemītnieki. Svinīgais atklāšanas pasākums ieplānots pašā februāra izskaņā – 29. februārī.

«Pašlaik darbinieku komanda mums ir nokomplektēta, un tā sniedz šiem ļaudīm atbalstu dažādās ikdienišķās situācijās, piemēram, saturīgā brīvā laika pavadīšanā, budžeta plānošanā, pašaprūpes prasmju pilnveidošanā, dokumentu sakārtošanā, ar iepirkšanos un citām lietām, kur iemītniekiem nepieciešama palīdzība,» stāsta Bauskas grupu mājas un dienas aprūpes centra vadītāja Antra Straumane.

«Šeit ir māju izjūta – kad nāku no savām mājām uz darbu, man ir izjūta, ka eju no mājām uz mājām. Vienmēr tieku sagaidīta, iemītnieki ir pozitīvi un gandarīti par to, ka var dzīvot šeit un saņemt nepieciešamo atbalstu.»

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Iemītnieki uz dzīvi grupu dzīvokļos ir pārnākuši no citiem aprūpes centriem vai arī no ģimenēm. Klientus izvērtē Bauskas novada sociālais dienests. Pirmās personas uz šejieni pārcēlās 29.janvārī, iepriekš dzīvoja sociālajā aprūpes centrā «Atvasara» Vecumniekos. Grupu mājā ir 16 dzīvokļi – pašlaik tajā dzīvo 11 klienti, un pieci potenciālie iemītnieki vēl tiek izvērtēti. Dotajā brīdī grupu mājas pakalpojumu izmanto tikai Bauskas novada iedzīvotāji.

Foto: Ivars Bogdanovs

«Grupu mājas pakalpojums sniedz uz personu centrētu un individuālu atbalstu, ņemot vērā katra konkrētā cilvēka vajadzības. Tiek veicināta iemītnieku spēja izmantot vispārējās pieejamības pakalpojumus, kurus izmanto pārējie sabiedrības locekļi, ņemot vērā cilvēku brīvu izvēli un personīgās intereses. Ja ir nepieciešama palīdzība kādos ikdienas darbiņos, tad atbalsta persona māca, rāda un stāsta, lai klients pēc iespējas spētu funkcionēt patstāvīgi,» skaidro A. Straumane.

Kamēr Rūpniecības ielā 9, kur atradīsies dienas centrs, rit remontdarbi, iemītnieki ikdienā nodarbības aizvada grupu mājas telpās. Ar viņiem šeit darbojas divi pulciņu vadītāji, kas pēcāk arī pāries uz dienas centru Rūpniecības ielā. Kopīgi viņi plāno un veido lietas, ko varētu izgatavot, lai pēcāk to varētu arī pārdot biedrības «Cerību spārni» sociālā uzņēmuma veikaliņā «Visi var» Siguldā vai internetveikalā «visivar.lv». Jau izveidotas kaķu skrāpeles, dažādi podiņi, krājkases, lampas un citas interesantas lietas. Kāds ir īpaši inovatīvs iemītnieku un pulciņu vadītāju izgudrojums – kartona masai pievienotas augu sēklas, kurām izkalstot veidojas plānas formiņas, kuras pēcāk iespējams iestādīt dārzā vai podiņā, – pēc kartona sadalīšanās sēklas izaug par stādiņiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kad būvniecība Rūpniecības ielā būs noslēgusies, iemītnieku ikdiena būs citādāka – viņi katru dienu dosies uz dienas aprūpes centru, lai tur darbotos galdniecības, sveču un šūšanas nodarbībās. Turpat būs pieejama arī mākslas terapija un mālošanas darbnīca.

Grupu mājā Slimnīcas ielā tiks ierīkots arī «Atelpas brīdis». A. Straumane paskaidro, ka atelpas brīža pakalpojums ir īslaicīgs sociālās aprūpes pakalpojums, kas paredzēts ģimenē dzīvojošai personai ar funkcionāliem traucējumiem, aprūpes procesā aizstājot ģimenes locekļus.

Grupu mājā dzīvo arī iedzīvotāji, kuri reizēm pa brīvdienām dodas pie savas ģimenes, tuviniekiem, radiem vai draugiem, savukārt daži iemītnieki darba nedēļu pavada kopmītnēs, jo mācās, bet mājās jeb grupu mājā ierodas uz nedēļas nogali.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pēc sarunas «Bauskas Dzīvei» ar iemītnieku akceptu tiek izrādīti viņu dzīvokļi. Egita Kļaviņa ar prieku piekrīt parādīt savu dzīvokli, kurā mitinās kopš 5. februāra. Dzīvoklī atrodas gulta, ietilpīgs skapis, galds, virtuves zona ar ledusskapi, plīti un vairākiem skapīšiem, kā arī plaša higiēnas telpa. «Pati savā virtuvē vēl neesmu gatavojusi, jo darbojos kopā ar pārējiem mājas iemītniekiem kopējā virtuvē,» stāsta jauniete, «man šeit ļoti patīk, esmu jau pieradusi un sadraudzējusies arī ar pārējiem iedzīvotājiem.» Egita priecājas, ka, atrodoties šeit, viņai ir iespēja iemācīties daudz ko jaunu, no kā rodas arī motivācija kļūt patstāvīgākai.

Valentīndienā grupu mājas virtuves-atpūtas telpā mājas iemītnieki un darbinieki ir sanākuši kopā, lai spēlētu komplimentu spēli. Katrs no dalībniekiem sauc ciparu, pēc kura tiek skaitītas aplī izvietotās lapiņas. Lapiņu saņemot, tiek nolasīts kompliments, piemēram, «tev ir skaists smaids», «es esmu spēcīgs», «tev viss izdosies» un citas pozitīvas frāzes.

Pēc spēles dalībnieki rotā iepriekš izcepto svētku cepumu kūku, izmantojot svaigas zemenes, cepumus un dažādas citas ēdamas dekorācijas. Drīz vien sirds formas kūku jau rotā pamatīga zemeņu un citu gardu našķu kārta, tāpēc tagad atliek vien to baudīt. Pēc garduma notiesāšanas tiek izdalīts Valentīndienas pasts, un katrs no iemītniekiem, arī darbinieki, saņem mazu vēstulīti, kur iekšā ir apsveikums. Klātesošie pavēsta, ka vēlāk kopīgi skatīsies komēdijfilmu un vakara noslēgumā dosies uz diskotēku, kura notiks grupu mājas telpās, kura jau iepriekš tika izrotāta atbilstoši Valentīndienas svētku noskaņām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Video: “Cerību spārni”

Roberts Ūdris pastāsta, ka diskotēkai katrs varēja izvēlēties savas mīļākās dziesmas, kas tiks atskaņotas vakara gaitā, – viņa izvēle krita par labu dziesmai «Dzērvenīte» un «Muļķa sirds». «Šeit dzīvoju kopš 8. februāra, un man šeit ļoti patīk – esmu iejuties,» saka jaunietis, «nodarbībās mēs gatavojam kaķiem nagu asināmos priekšmetus, Valentīndienai veidojām aploksnes un griezām sirdis. Mācos arī Pamūšas pamatskolā, bet skolotājas prombūtnes dēļ man šodien skolā nebija jābūt.»

Labklājības ministrijā norādīja, ka šāda veida pakalpojums, kad klients no slēgta tipa institūcijas nonāk brīvākā vidē un mācās rūpēties par sevi pats, ir ļoti pieprasīts. Turpmāk deinstitucionalizācijas projekta gaitā iecerēts grupu mājokļos izmitināt arī cilvēkus ar smagiem attīstības traucējumiem. 

Bauskas grupu mājas un dienas aprūpes centra vadītāja Antra Straumane. Foto: Ivars Bogdanovs

Bauskas novada pašvaldībā norādīja, ka grupu mājas (dzīvokļa) pakalpojumu ir tiesīgas saņemt pilngadīgas personas ar garīga rakstura traucējumiem, kuras objektīvu apstākļu dēļ nevar dzīvot patstāvīgi, bet nav nepieciešama atrašanās ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā. Grupu dzīvokļos klienti paši maksā par saviem komunālajiem pakalpojumiem, pārtiku, higiēnas un saimniecības precēm, bet pārējos izdevumus, kas saistīti ar pakalpojumu, apmaksā pašvaldība. 

„Grupu mājā katram pakalpojuma saņēmējam ir iespēja mitināties savā dzīvoklī. Grupu māju sauc par  pakalpojumu, bet būtībā tā ir cilvēku mājvieta, kur dzīvot tāpat kā mums savās mājās, tikai ar nepieciešamo atbalstu. Dzīve tiek organizēta atbilstoši katra spējām un varēšanai, jo cilvēki ir dažādi. Kāds varbūt varēs darīt visu patstāvīgi un atbalsts būs nepieciešams tikai, piemēram, ēst gatavošanā vai budžeta plānošanā, bet kādam ar smagākiem funkcionālajiem traucējumiem būs nepieciešams lielāks atbalsts,” skaidro biedrības „Cerību spārni” vadītāja Eva Viļķina.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.