
Pavasaris ir klāt, un pamazām mostas arī Rundāles pils franču dārzs. No ziemas miega te cēlusies strūklaka, kas ienes dzīvīguma šalti apkārtnē. Dažādu krāsu krokusi sparīgi slej galvas saules virzienā, dārza apmeklētājus sveicina arī baltās sniegpulkstenītes.
Sīpolpuķu krāšņuma parāde gan vēl tikai priekšā. Rundāles pils muzeja parka nodaļas vadītāja Ieva Reinvalde atklāja, ka dārza apmeklētāji šogad varēs aplūkot jaunas tulpju šķirnes stādījumos. “Tāpat kā pagājušajā gadā arī šogad ornamentālā partera dobēs ir stādītas pavasara sīpolpuķes, kas no agra pavasara līdz pat vasaras sākumam priecē apmeklētājus ar ziedu un krāsu daudzveidību.
Lielākas pārvērtības pērn veiktas Piknika laukumā, kur daļēji izmainīts stādījumu plānojums. Tie papildināti ar dažādām ziemciešu sugām un šķirnēm, kā arī ar kokaugiem, kuri izvēlēti, ņemot par pamatu 18. gadsimtam raksturīgos augus,” stāsta I. Reinvalde. Viņa vērš uzmanību, ka šobrīd Piknika laukums apmeklētājiem gan ir slēgts, bet tā atklāšana plānota Rundāles pils Dārza svētkos 28. jūnijā.

Vērtējot aizvadīto auksto sezonu, I. Reinvalde norāda, ka šobrīd vēl nav iespējams precīzi pateikt, kā siltā bezsniega ziema ietekmējusi stādījumus, bet pieredze rādot, ka Rundāles pils stādījumi pārziemo labi, jo no aukstajiem vējiem tos aizsargā skābaržu dzīvžogi.
“Ziemas periodā pirms solītā aukstuma viļņa muzeja dārznieki veica papildu segšanu augiem, kas ir jūtīgāki pret aukstumu, lai tos saudzētu no krasajām temperatūras maiņām. Bezsniega ziemās augu saknes var būt vairāk pakļautas sala iedarbībai, kas var izraisīt to bojājumus, īpaši, ja ir straujas temperatūras svārstības. Augstāka gaisa temperatūra var novest pie tā, ka daži augi “pamostas” pārāk agri, kad vēl ir iespējami ziemas atgriešanās periodi, kas var tiem nodarīt bojājumus,” pavēstīja I. Reinvalde.

Rundāles pils rožu dārzs ziemu pārlaidis veiksmīgi. I. Reinvalde paskaidroja, ka rožu atsegšana tiek veikta pakāpeniski – no tām jau ir noņemti auduma maisi un egļu zari, bet kūdras slānis noņemts tikai daļēji. Pilnīga rožu atsegšana būs paveikta līdz aprīļa pirmās nedēļas beigām. I. Reinvalde norādīja, ka tiek turpināts darbs arī pie rožu dārza atjaunošanas. Šogad iecerēts papildināt rozārija rietumu puses stādījumus ar jaunām rožu šķirnēm.
Pavasarīga rosība valda arī Rundāles pils muzeja siltumnīcā – gatavojoties krāšņajai ziedēšanai, dārznieces aizņemtas ar viengadīgo puķu stādu piķēšanu. Šobrīd muzeja siltumnīcā aug lauvmutītes, puķu tabaka, samtenes, viengadīgās rudbekijas, puķu zirņi, salvijas un lefkojas. I. Reinvalde paskaidro, ka viengadīgās puķes, ko stāda partera dobēs, tiek izaudzētas muzeja siltumnīcā. Savukārt vasaras puķu stādi āra kompozīcijām tiek iegādāti audzētavās.

Nesezonā Rundāles pils dārzu iespējams apmeklēt bez maksas, taču jau no rītdienas, 1. aprīļa, tam tiek piemērota ieejas maksa: pieaugušajiem – seši eiro, skolēniem – trīs eiro.
Rundāles pils muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste Ilze Kusiņa atgādina, ka iespējams iegādāties arī sezonas biļeti, kura derīga no 1. aprīļa līdz 31. oktobrim un maksā 20 eiro. Biļetes īpašnieks konkrētā gada laikā var apmeklēt dārzu, cik reižu vien vēlas.
I. Kusiņa pastāstīja, ka šogad sezonas biļeti franču dārza apmeklējumam jau ir iegādājušās astoņas personas. Tā kā ziedēšanas periods vēl tikai priekšā, I. Kusiņa pieļauj, ka lielāka interese par biļetes iegādi būs tieši uz tulpju ziedēšanas laiku.
Pagājušajā gadā abonementu dārzam iegādājušās 33 personas.
Reklāma