Piektdiena, 5. decembris
Sabīne, Sarma, Klaudijs
weather-icon
+4° C, vējš 1.77 m/s, DA vēja virziens
BauskasDzive.lv ikona

FOTO: Noslēgusies akcija "Iepazīsti kaimiņus Zemgalē" (1)

Tieši Apvienoto Nāciju Organizācijas noteiktajā pasaules Tūrisma dienā, 27. septembrī, norisinājās ceļošanas akcijas «Iepazīsti kaimiņus Zemgalē!» noslēguma un velosipēdu laimētāju apbalvošanas sarīkojums.

Lietuvā, Pasvales rajona Jonišķēles muižas kompleksā, pulcējās visu rīkotājpašvaldību vadītāji un tūrisma speciālisti, kā arī ceļošanas akcijas dalībnieki – izlozes veiksminieki, kas balvās saņēma velosipēdus.

No Latvijas ceļotājiem abas balvas ieguvējas – Alise Broka-Kutra un Sandra Petrokaite – nāk no Bauskas novada, turklāt abas dzīvo kaimiņos Gailīšu pagasta Uzvarā. Sandras dzīvesbiedrs Ivo jokoja, ka šī sakritība kādam droši vien izskatās pēc korupcijas, bet dzīvē mēdz būt dažādi, viņa augstība laimīgas sakritības gadījums ir neaprēķināms, toties iespējams.

Kutru un Petrokaišu ģimenes ir aktīvas dažādu akciju un notikumu dalībnieces. Alise un Mārtiņš Kutras 20. septembrī uzvarēja Bauskā rīkotajā autoorientēšanās braucienā, savukārt 27.septembrī tūlīt pēc apbalvošanas ceremonijas Jonišķēlē viņi devās startēt velobraucienā «Bauskas rudens». Jau no agra rīta izbraucot no mājas, busiņā salikuši riteņus, lai paspētu aši pa tiešo no Jonišķēles aizbraukt un pievienoties velobraucējiem. Arī akcijā «Iepazīsti kaimiņus Zemgalē!» Kutras piedalās ne pirmo gadu, tiesa, balvu vēl nekad nebija vinnējuši.

Neredzētas vietas

Savukārt Ivo un Sandra Petrokaiši mēdz piedalīties arī Latvijas piļu un muižu apceļošanas akcijā. Sandra teic, ka akcijas «Iepazīsti kaimiņus Zemgalē!» formāts, kad uz noteiktajiem objektiem ir iespēja aizdoties jebkurā pašam ērtākajā laikā, ir īpaši uzteicams. Vienu gadu gan bijis nedaudz apgrūtinoši, kad vajadzējis dažus zīmodziņus iegūt kaimiņpilsētu svētkos noteiktos datumos. Petrokaiši atvaļinājuma laikā Lietuvas apskates vietu apmeklējumam veltījuši trīs dienas ar nakšņošanu kaimiņzemē. Tas bijis brīnišķīgi, īpaši patikuši Birži un garā laipa pāri Širvēnas ezeram līdz Astravas pilij.

Visi objekti Lietuvā abām ģimenēm iepriekš neredzēti. Bauskas novadā neapgūta vieta līdz šim bijusi Kurmene, tur arī tas meklējamais burtiņš bijis viltīgāk paslēpts. Rezumējums – ja vasarā nezini, kur pavadīt kādu nedēļas nogali, tad droši dodies ceļojumā «Iepazīsti kaimiņus Zemgalē!».

Sandra vēl bilst – atšķirībā no Alises, neesot nekāda riteņbraucēja, bet laimētais velosipēds laikam esot kā «Dieva pirksts», kas likšot šo to mainīt.

Lietuvieši no Bauskas atceras «Melno gaili»

Bauskas Tūrisma informācijas centra un tā vadītājas Ineses Turkupoles-Zilpures iniciēta šī akcija notiek deviņus gadus. Rīkotājas pašvaldības – Pasvales, Pakrojas, Biržu un Jonišķu rajons Lietuvā un Bauskas novads Latvijā – to atbalsta finansiāli, un izlozes veiksminiekiem katra dāvā velosipēdu.

Bauskas novada domes priekšsēdētājs Aivars Mačeks divriteni pasniedza Agnei Dagei no Biržiem. «Bauskas Dzīvei» viņa atklāja, ka ikdienā strādā Biržu rajona Jurģa Bieliņa publiskajā bibliotēkā. No ceļojuma vislabāk atceras Bauskas pili un vides objektu «Melnais gailis».

No akcijas dalībniekiem lietuviešiem velosipēdu laimēja arī Viļņas iedzīvotājs Mants Malkevičs. Mants laikrakstam pastāstīja, ka Jonišķos viņam dzīvo radi, tāpēc zinot par šo akciju. Arī viņš no Bauskas vislabāk atceras «Melno gaili». Turklāt iznācis Bausku apmeklēt šīs vasaras karstākajā dienā, tāpēc arī uzreiz turpat pie gaiļa Mēmelē nopeldējušies.

Ar saknēm un sapratni

Kā informēja I. Turkupole-Zilpure, šogad kopā saņemtas 140 tūrisma akcijas kartes, vairāk nekā citus gadus.

Pašvaldību vadītāji uzrunās atgādināja, ka nākamgad akcijai desmitā dzimšanas diena, varbūt izdomāšot ko īpašāku. Aivars Mačeks savu uzrunu teica lietuviski, ko kaimiņi novērtēja ar ovācijām. Savukārt uzņemošās pašvaldības Pasvales rajona mērs Gintauts Gegužinsks Jonišķēles muižas kungu Karpu dzīvojamajā ēkā klātesošajiem atklāja, ka Jonišķēlē viņš pirms 41 gada ieradies pēc Kauņas Lauksaimniecības akadēmijas beigšanas, lai nostrādātu te obligātos trīs gadus, bijis te toreizējā lauksaimniecības sovhoztehnikumā agronoms. Tad nācis sabiedriskais darbs, un nu jau daudzus gadus Gintauts ir Pasvales pilsētas, pēc tam Pasvales rajona mēra amatā. Tā Jonišķēle viņu, ienācēju no Lietuvas vecās galvaspilsētas, piesaistījusi. G. Gegužinsks pasniedza velosipēdu akcijas dalībniecei no Bauskas novada – Sandrai Petrokaitei.

Muižā ar virtuālajām brillēm

Skaistu muzikālu sveicienu bija sagatavojis Pasvales Mūzikas skolas akordeonistu ansamblis – pieci puiši un viņu burvīgā skolotāja Elona Rodžiene. Pati E. Rodžiena savulaik absolvējusi Pasvales mūzikas skolu.

Pasākuma noslēgumā bija īsa ekskursija par Jonišķēles muižas parku, kas tiek uzskatīts par lielāko Lietuvā, ap 20 hektāru, un ar virtuālās realitātes brillēm tika piedāvāts «iekāpt» gadsimtus senā vēsturē, kad te dzīvoja Karpu dzimta, par kuras saikni ar Bausku jau iepriekš rakstījusi «Bauskas Dzīve». Apmeklētājiem brillēs īpaši burvīga šķita oranžērija, kur redzami gan zaļojoši un ziedoši augi, gan skats caur stikliem ārpusē, kur maigām pārslām krīt un kokus klāj sniegs. Uz Jonišķēles muižu aicina braukt nākamvasar, kad būšot pabeigta tiltiņa pār Mazupīti rekonstrukcija un citi labiekārtojumi. 

UZZIŅAI

Divi Latvijas ceļotāji, kuri iegūst balvas: velosipēdu no Biržu rajona pašvaldības – Alise Broka-Kutra; velosipēdu no Pasvales rajona pašvaldības – Sandra Petrokaite.

Divi Lietuvas ceļotāji, kuri iegūst balvas: velosipēdu no Pakrojas rajona pašvaldības – Mants Malkevičs; velosipēdu no Jonišķu rajona pašvaldības – Vilija Poviļoniene.

Piekto velosipēdu atbilstoši noteikumiem iegūst Lietuvas ceļotāja: velosipēdu no Bauskas novada pašvaldības saņem Agne Dage.

Foto: Ivars Bogdanovs

BauskasDzive.lv ikona Komentāri (1)

Gailīšu pagasts
14:24 30.09.2025
Apsveicu Sandru un Alisi!

BauskasDzive.lv aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.