Jau ar aprīli Rundāles pils franču dārza apmeklējums pieaugušai personai maksā 6 eiro, vēsta Rundāles pils muzeja informācija.
Pils dārzā šomēnes agri ieslēgta strūklaka, pašlaik zied krokusi un tīkliņīrisi jeb tīkliņskalbes.
Daļa rožu vēl apsegtas, daļai palēnām noņem pa ziemu uzklātos maisus.
Tuvākais pasākums, ko rīko pils muzejs, būs jau 3. aprīlī no plkst. 12 līdz 14, kad seniorus aicina uz kārtējo tikšanos Rundāles pils muzejā – šoreiz tuvāk aplūkot popurijus, informē pils muzejā.
Smaržaugu maisījuma – popurija (pot-pourri) – nosaukums tiešā tulkojumā no franču valodas nozīmē “sapuvušais pods”. Šādus maisījumus 17. un 18. gadsimtā pildīja greznās smaržu vāzēs, un arī šos traukus dēvēja par popurijiem. Tie bija lieliski interjeru akcenti, parasti novietoti uz kamīniem un galdiem, un netieši norādīja uz īpašnieka gaumi, statusu un turību. Zināms, ka hercogienes Benignas Gotlības īpašumā bija popuriji, kas izgatavoti Karaliskajā porcelāna manufaktūrā Berlīnē, arī Saksijā (domājams, Meisenes porcelāna manufaktūrā) un Ķīnā. Viņas kolekcija diemžēl nav saglabājusies, tomēr, iedvesmojoties no hercogienes, pakāpeniski tiek veidota krāšņa Rundāles pils muzeja smaržu vāžu kolekcija. Liela daļa no tās aplūkojama hercogienes apartamentos.
Kaltēti ziedi nesmaržo pietiekami ilgi, tāpēc tika meklēti citi veidi, kā aromatizēt telpas. Tā radās “slapjais” jeb “franču” popurijs. To sāk veidot jau pavasarī, kad parādās pirmie ziedi, un turpina papildināt līdz pat vēlam rudenim, ik pa laikam maisījumam pievienojot dažādu augu ziedus, lapas, mizas, sveķus, sēklas, augļus, koksni un saknes. Svarīga sastāvdaļa ir sāls.
Senioru trešdienas programmā iekļauta neliela ekskursija pils pamatekspozīcijā – hercogienes apartamentos, uzmanību pievēršot tur apskatāmajām smaržu vāzēm jeb popurijiem. Pēc ekskursijas dalībnieki tiks aicināti uz praktisku darbošanos, lai tuvāk papētītu dažādas smaržu maisījumu sastāvdaļas, gan tās apskatot, gan novērtējot to aromātu. Būs iespējams uzzināt vairāk par popuriju vēsturi un ielūkoties popuriju recepšu noslēpumos. Katrs dalībnieks varēs arī paņemt līdzi uz mājām mazliet smaržaugu maisījuma, dienas programmu atklāj muzejā.
Kā ierasts, pēc pasākuma dalībnieki būs laipni aicināti uzkavēties nesteidzīgās sarunās pie kafijas vai tējas tases.
Pasākuma biļetes cena – 5 eiro (cenā iekļauta dalības maksa pasākumā un pamatekspozīcijas apskate). Rundāles pils muzeja speciālisti aicina iepriekš pieteikties, rakstot uz e-pastu pr@rundale.net vai arī darba laikā (plkst. 8 – 17) zvanot pa tālruni 25421366. Vietu skaits ierobežots.
6 eiro par dārza apskati būs tomēr pārāk daudz, pietika tikai ar 3. Atbrauc pieci cilvēki un par dārzu 30 eiro, paliks izvēle cilvēkiem. Tā kā tās puķu ekspozīcijas vasaras garumā mainās vismaz četras reizes, tad kādus 120 eiro par tikai puķu apskati būs žēl tērēt. Un ja vēl gribēs pili apskatīt, tad kaut kā neliekas, ka tas veicinās ekskursantu pieplūdumu.
Diemžēl žurnālisti noklusē būtisku faktu-ir arī parka sezonas biļete (20 eur) ar kuru var visu sezonu iet kaut katru dienu…
Bauskas Dzīves žurnālisti reti kad spēj sagatovot normālu izzinošu rakstu! Lielākoties tie ir virspusēji un nekādi! Novērojums ir tāds, ka tad, kad komentāros parādās ieraksts par žurnālistu neprofesionalitāti, norādes un neprecīziem faktiem, favorītismu, neprofesionalitāti, tad pēkšņi paradās daudz pārplublicētu rakstu no Letas un citiem ziņu avotiem, lai šo rakstus pēc iespējas ātrāk aizsūtītu arhīvā un tie nebūtu pirmajā lapā!
Nu jā Latvijā tikai senjori palikuši🤣