Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

FOTO un VIDEO: Bauskā naktī nosvilināti šķūnīši; iedzīvotāji pirms sala paliek bez malkas

Naktī uz pirmdienu Bauskā, Stacijas ielā, daudzdzīvokļu mājas pagalmā esošajos šķūnīšos izcēlies plašs ugunsgrēks. Spēcīgais vējš liesmas uzdzinis tuvējo koku augstumā. Par mata tiesu no uguns paglābies blakus esošais nams, ja vēja virziens būtu cits un ja ugunsdzēsēji vilcinātos ar palīdzības sniegšanu un nenovērstu liesmu tālāku izplatību, tad, iespējams, situācija būtu daudz bēdīgāka, spriež notikuma vietā sastaptie Stacijas ielas nama iedzīvotāji.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

«Kaimiņiene, kura pirms trijiem naktī bija piecēlusies, izdzirdēja sprakšķēšanu, tādus kā šāviņus un ievēroja, ka gaisma ir citādāka nekā no laternas krītošā. Sabijusies, vai tik karš nav sācies. Savukārt otra kaimiņiene pamodās no trokšņiem un momentā bija tik apjukusi, ka nezināja, ko darīt, kam zvanīt. Cilvēks šoka stāvoklī ir tik bezpalīdzīgs, ka nemaz nespēj savā tālrunī uzspiest glābšanas dienesta numuru 112,» piedzīvoto ilustrē Stacijas ielas mājas iedzīvotāja Aina.

Visi kā viens kā no gultas vēlušies, sapulcējušies kāpņu telpā. Izmisums, neziņa, pamatīgs stress valdījis klātesošajos. Ugunsdzēsēji nav ļāvuši iedzīvotājiem maisīties pa kājām, tāpēc notikumu vērojuši no mājas iekšienes.

Stacijas ielas iedzīvotāja Aina pieļauj, ka paies ilgs laiks, kamēr postažu izdosies savākt. Foto: www.bauskasdzive.lv

«Es redzu, ka Gaļina trīc kā apšu lapa, Nadja gauži raud, bet es sastingusi stāvu un ar acīm sekoju līdzi milzīgajām liesmām. Tās bija egles augstumā, tikai Dieva laime, ka dega no tālākās puses un māja palika neskarta, tāpat paveicās, ka uguns nepārmetās uz garāžām. Tur gan ir dažādi šķidrumi – eļļas, degviela, kas degšanu padarītu iznīcinošāku,» teic Aina.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Krāsmatās raudzīdamās, Aina izrāda mantību, ko pati zaudējusi ugunsnelaimē. Saliekamā gulta, sulu spiede, dārza instrumenti, malka. Vislielākā bēda sirmgalvei ir par pašgājēju zāles pļāvēju, kuru izmantojuši, lai izpļautu apkārt esošo teritoriju.

«Mēs te lielākā daļa pensionāru dzīvojam, man jau 85 gadi, kaimiņienei pāri 70, kaimiņam arī astoņdesmit, tādi jauni strādājoši mums ir tikai vieni. No 1960. gada te nekad nekas tāds nav noticis. Lai arī šķūnīši veci, sašķobījušies, es varu droši apgalvot, ka šeit nebija, no kā ugunij izcelties. Zāles pļāvējā bija kāda lāse benzīna, bet tas kopš vasaras sezonas nolikts un aizkrāmēts ar mantām, lai nenozog un nekādā gadījumā nevarēja būt par iemeslu kādai uguns dzirkstelei. Visticamāk, tā bija ļaunprātīga dedzināšana,» spriež Aina.

Viņa pastāsta, ka bieži te klīstot bezpajumtnieki, gribot iedzert, bet palikt nav, kur, meklē sev siltāku vietu šķūnīšos. «Varbūt sildās, varbūt uzpīpē, varbūt speciāli gribēja palūkot, kā uguņo, kas to lai zina, kas dulliem ienāk prātā?!» teic Aina un zina stāstīt, ka policija aizturējusi divus jauniešus, kuri nogādāti uz ekspertīzi. Taču paši iedzīvotāji savstarpējās sarunās nosprieduši, ka diez vai ko likumsargiem izdosies pierādīt. «Ja būs lietojuši degšķidrumu, tad tā pēdas uz pirkstiem var fiksēt, bet, ja dedzināts tāpat, tad pierādījumus grūti savākt. Ja vaicās, ko darīja šeit nakts melnumā, teiks – pastaigājās, tas nevienam nav liegts,» situāciju modelē Stacijas nama iedzīvotāji.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Kādam malkas strēķis paglābts no uguns, bet dzēšanas darbos saliets ar ūdeni. Ar slapju malku krāsni neizkurinās. Foto: www.bauskasdzive.lv

Vaicāta par materiālo skādi, Aina akcentē jau pieminēto lielāko vērtību – zāles pļāvēju. Bažas arī par to, kas palīdzēs tagad visu savākt un kas uzcels jaunus šķūnīšus. Māju iedzīvotāji apsaimnieko paši, cik jau nu var atlicināt no saviem niecīgajiem ienākumiem. Kam palīdzību prasīt, Ainai nav ne jausmas, vai ir tiesības uz kādu palīdzību no pašvaldības puses, sirmgalve nezinot.

«Mums sadega viss pa tīro. Vasarā sastrādātās malkas vairs nav. Ja kaut kas arī palika pāri, tad ir saliets ar ūdeni. Malku var nopirkt, bet kur to glabāt? Turklāt tuvākās dienas sola bargu salu, visiem mājas iedzīvotājiem ir malkas apkure. Slapja malka nav kurināmais,» stāsta mājas iedzīvotāja Diāna.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā precizēja, ka izsaukums reģistrēts pulksten 2.50, bet dzēšanas darbi noslēdzās plkst. 7.10, un tajos piedalījās 12 ugunsdzēsēji glābēji no Bauskas, Iecavas un Vecumniekiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Bauskas novada sociālajā dienestā informēja, ka cietušajiem ir jāvēršas pašvaldības sociālajā dienestā, lai pēc iespējas ātri varētu konstatēt, kāda materiālā un finansiālā palīdzība cilvēkiem ir nepieciešama un to iespēju robežās varētu arī nodrošināt. Šādos jautājumos iestāde sadarbojas arī ar labdarības fondu «Pēc ugunsgrēka», kurš īsteno palīdzības saņemšanu ugunsgrēkā cietušajiem.

Tāpat Bauskas novada domes saistošie noteikumi Nr. 12 «Par Bauskas novada pašvaldības sociālās palīdzības pabalstiem» nosaka, ka trīs mēnešu laikā no notikuma (šajā gadījumā ugunsnelaimes) dienas iedzīvotājiem ir tiesības pieprasīt un saņemt vienreizēju pabalstu krīzes situācijā. Tā apmērs ir līdz 800 eiro.

Par vairāku šķūnīšu degšanu Bauskā, Stacijas ielā, naktī uz 20. februāri Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes Dienvidzemgales iecirknī ir sākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 185. panta otrās daļas par svešas mantas tīšu iznīcināšanu vai bojāšanu, ja tā izdarīta ar dedzināšanu. Kriminālprocesā notiek aktīva izmeklēšana un tā interesēs pašlaik plašākus komentārus nesniedzam, komentē Ilze Jurēvica, Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājas vietniece.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.