Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Gads pagājis apvienotajā novadā; «Burkai uzlikts vāks, lai blusas nelec augstāk»

Pagājis jau gads apvienotajā Bauskas novadā. «Bauskas Dzīve» vaicāja, kāda ir dzīve lielajā pašvaldībā, kā tiek vērtēts šī sasaukuma domes darbs, vai ir pozitīvas pārmaiņas pieredzētas, vai tieši otrādi, ieguvumi un augšupeja nav saskatāma.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Bijušais (no 2017. gada līdz 2021. gadam) Bauskas novada domes opozīcijas deputāts Aleksandrs Novickis norādīja, ka, pateicoties vēlētāju pasivitātei un pašvaldībās nodarbināto balsojumam, varu apvienotajā novadā nostiprināja «Nacionālā apvienība», kas nodemonstrējusi savu būtību – augstprātību. Izplēnējuši mīti par blakus novadu «laimes lāčiem», kas nāks un savedīs kārtībā Bauskas novadu.

“Uzblīdis «lielnovada» pārvaldes aparāts. Izveidoti departamenti, pagastu nodaļas, apvienību pārvaldes – priekšnieku priekšnieki. Nesakārtota darbinieku atalgojuma sistēma. Koalīcijas vienprātības stiprināšanai paaugstināts deputātu atalgojums. Starp «partneriem» sadalīti komisiju vadītāju vietnieku amati. Varas vīru un pašvaldības iestāžu darbu «kontrolēs» pašu partijas iecelts «virsrevidents».

«Jaunā vara» domes darba kārtībā atjaunojusi PSRS laikiem raksturīgu vienprātību un demokrātijas «iemauktus». Kā solīts, «burkai uzlikts vāks, lai blusas nelec augstāk». Pārtraukta domes sēžu straumēšana tiešsaistē, ierobežotas deputātu tiesības izteikties debatēs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Bauskas novada iedzīvotājiem varas kungu spļāviens sejā – labierīcības pie Ķirbaksalas un «priecājieties, ka zāle uz svētkiem ir nopļauta». Izglītojamiem atņemtas izcīnītās brīvpusdienas bērnudārzā un vidusskolā. Jāsavelk josta, jo visam nepietiekot līdzekļu! «Sods par pilsonisko pasivitāti ir ļaundaru vara» (Platons),» tā A. Novickis.

Nākotne būs pozitīvāka

Bauskas novada domes deputāte, iecavniece Solveiga Lineja sacīja, ka pēc gada domē jau vēl tikai deputāti sāk saprast, kas notiek lielajā novadā. «Ir par agru runāt, cik veiksmīgi vai neveiksmīgi norit reforma un darbs pašvaldībā. Ir jomas, kur jaunā administrācija sāk tikai nostiprināties. Un nav jau citu variantu – jāstrādā ar to, kas ir.

Pieļauju, ka daudzi iedzīvotāji gribētu atpakaļ, kā bija. Mazāka platība ir pārskatāmāka, iedzīvotāji juta, ka viņiem velta lielāku uzmanību. Piemēram, Iecavas iedzīvotājiem diez vai interesē, kas notiek Skaistkalnes pusē. Iedzīvotāji vairāk varēja lemt par vietējiem notikumiem. Lai gan pieradīs – agrāk bijām kopā un tagad arī esam kopā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pašlaik vairāk iznāk pabeigt un īstenot iepriekš plānoto. Cenšamies visu turpināt un pabeigt, nevis iekonservēt un nerealizēt. Iepriekšējās pašvaldības ir daudzus projektus iesākušas un izplānojušas, un tie ir projekti ar lielu jēgu.

Kopumā pozitīvi skatos uz pārmaiņām, jo ar tām nāk kaut kas labs. Nevaram skatīties atpakaļ, jāskatās uz priekšu. Pozitīvi varu vērtēt Bauskas pilsētas svētkus, kuros tikāmies ar mūsu sadraudzības pilsētām. Izglītībā ir daudz jāsakārto, bet ar nākamo mācību gadu arī šajā jomā tiksim galā. Šis gads bija pārejas periods, bet uz nākotni skatos pozitīvi,» sacīja S. Lineja.

Sarežģīti, bez izaugsmes

«Izaugsmi, saimnieka pieeju un uzmanību nejūtu – tā varu vērtēt šo gadu savā pagastā pēc administratīvi teritoriālās reformas,» norādīja Vecumnieku iedzīvotāja Sarmīte.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņa uzskata, ka pašvaldības komunikācija ar sabiedrību ir ļoti vāja, jautājumu risināšana un lemšana – nepiedodami ilgstoša.

«Neredzu arī virzību uz izaugsmi un attīstību, tāpēc droši vien arī cilvēki kļuvuši neieinteresēti, drīzāk samierinās.

Sarežģītā pārvaldes struktūra radījusi apmulsumu un bieži vien iedzīvotāji nezina, kur vērsties – sava pagasta nodaļā, apvienības pārvaldē Vecumniekos vai novada domē Bauskā. Arī kultūras jomā trūkst pārdomātas koordinācijas, nepietiekama ir informācijas aprite, izziņojot pasākumus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kovida laikā pašvaldība tika aprīkota ar modernām ierīcēm, lai sēdes veiksmīgi organizētu attālināti. Ja visas iespējas ir, nesaprotu, kāpēc tagad sēdēm vēlētājs nevar pieslēgties, lai sekotu sava deputāta darbam un lēmumu pieņemšanas caurspīdīgumam. Kāpēc nevar mājaslapā pie komiteju vai domes sēdes darba kārtības ievietot saiti, kur pieslēgties un sekot līdzi vietvaras darbam?

Agrāk cilvēki bija tuvāk pašvaldībai un pašvaldība tuvāk saviem iedzīvotājiem, pirmsvēlēšanu solījumi ir tikpat tālu no realitātes, kā mēs no novada centra,» pārliecināta ir Vecumnieku iedzīvotāja.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (17)

 1. Apvienošanās bija loģiska un šobrīd vairs nav svarīgi kurš pie kura, bet jebkurā gadījumā apvienošanās virsmērķim bija jābūt izdevumu samazinājumam un efektivitātes celšanai. Ja kāds apgalvo, ka apvienojot izmaksas nevar samazināties, tad tas ir tas pats kas apgalvot ka Saule rotē ap Zemi. Izmaksas un efektivitāte ir konsolidācijas būtība. Es nepretendēju uz visini, bet man šķiet, ka nekāds izrāviens te nav redzams.
  Otrā lieta personālijas – savējie ir baigi nelāgs ieradums, kas noved pie strupceļa. Pareizi būtu tikai skatīt pēc kompetencēm nevis uzticamības.
  Komunikācija ar sabiedrību jeb abpusējā saite ir nolaista. Pašvaldība sūkstās ka iedzīvotāji neaktīvi iesaistās. Varbūt jautājums jāuzdod otrādi, kādi ir pašvaldības piedāvājumi iedzīvotājiem iesaistīties un vai tie ir labi un vai vispār aicinājumi nonāk pie adresāta. Nav nekāda jēga sūkstīties, jēga ir saprast cēloņus šķietamajai un arī reālajai iedzīvotāju mazaktivitātei. Kad cēloņi būs skaidri, tad arī var piemeklēt risinājumu. Šobrīd manuprāt izziņošana ir pavirša un nav interesanti piedāvājumi. Tāda formāla pieeja. Ir taču jēdzīgi piemēri no citām pašvaldībām – kas strādā un kas nē.

  31
  3
 2. Bet tas teiciens par blusàm tak no Okmaña priekšvēlēsanu biļetena, nu ko lielà blusa ir nospiesta 🙂

  20
  1
 3. Viss, kas bija sabojājams,ir sabojāts.Nevienam,izņemot virsvadoņus ar viņu lielajām algām,reforma nav vajadzīga un izdevīga.Algas ir,atdeves nav. Iedzīvotājiem ir pilnīgi vienalga,ko pašvaldība savā nodabā dara,jo no tās tāpat nav jēgas un tā ir citā dimensijā.

  50
  6
 4. apvienošana, konsolidācija un līdzekļu taupīšana valstī varētu sākties, kad saule sāks griezties ap zemi, jo vismaz šī, apvienošanas gada laikā nekāda likvidācija nav notikusi, bet tieši pretēji- ir birums jaunu amatu un vajagot vēl, lieli taču tagad esam… Pie valstī piekoptās politikas, kad interešu grupiņas, sauktas par partijām, izveidojušas komunisma un mežonīgā kapitālisma hibrīdu, kur vieni, pie varas būdami bez jebkādiem sirdsapziņas pārmetumiem algas ceļ par tūkstošiem un nezin kādus vēl labumus sev piešķirt, bet liela strādājošo un pensionāru daļa grimst nabadzībā, nezinot kā cīnīties ar pārtikas un nākamās sezonas apkures cenām, tad daudz kas no Novicka teiktā varētu būt taisnība. Jo šoreiz “ģimenīte”- pašvaldība ir vismaz ārēji vienota un tāda var veikt lielus darbus, gan gaišus, gan melnus un gailis pakaļ nedziedās

  27
  5
 5. vajadzēja iet uz vēlēšanām , tad nebūtu apvienotie Nacionaļi pie varas. Jo visi darbinieki un radi aizgaja un nobalsoja. un nav ko gauzties tagad.

  23
  5
 6. Saša pamodies. Vai tad uz Saeimu startēs pēc izgāšanās pašvaldību vēlēšanās? 😀

  10
  23
 7. netikt ievēlētam, vai tikt deputātos un tad izgāzties, parādot savu nevarēšanu un zemo kompetenci

  17
  2
 8. tad esi apmierināts ar savu balsojumu- par A-paristu 40 miljonu afēru kopā ar Krievijas ebrejiem īstenotu, par Jēkāpistu kardinālo uzskatu maiņu par ģimenes būtību un iešanu ne pēc konservatīvajām vadlīnijām, bet tieši pretēji. Par mazākām, kā arī sen pazīstamākām domubiedru grupiņām pat nav vērts runāt, kur dažai labai pat notiesāts noziedznieks ir “virziena rādītājs”, kurp valstij doties, lai nekas nemainītos. Ne velti likumi tādi priekš partijām pieņemti, lai tām vismaz valstī būtu droši, ja neveicas pie vieniem, tūlīt dodamies pie otriem, kaut tie otri it kā sludina citu “politiku”. Tik tā politika, jau sen redzams- viena- personīgās intereses un tikai.

  17
  1
 9. Tātad raksts bija labs un palika prātā gan Sašam, gan citiem ja jau virsrakstu par blusām atcerējās, laba priekšvēlēšanu kampaņa, un labs rezultāts

  3
  14
 10. Sašiņš nevar rast mieru savam ievainotajam ego, cilvēkus vērtē vairāk pēc darbiem, bet tavi darbi nav nekas glaimojošs. Vari nepūlēties, nepatīc tu ļoti daudziem un vēlēšanas to pierādija, tev vajag vēl pierādījumus? Mierini savu ievainoto ego ar domu, ka tavs vēlētājs, vēlēšanu dienā aizmirsa par tevi un neaizgāja novēlēt, kā neapzinīgi un ļauni pret tevi viss pavērsās, raudiens nāk. Tāpēc mēģini tik saeimā, ver vaļā savu verbālo talantu un sāc kritizēt, skaļi taurēt sevi slavējot, lai sadzird tālu, jo Zemgales novads liels.

  7
  16
 11. izskatās, ne viena vien no novada pie varas esošās ģimenītes loceklēm nevar aizmirst Sašiņu, kura laikā ne vienai vien ķēvītei un ērzelītim savulaik tika “pa karstam kartupelim zem astes”. Bet to, ko sasniedza patreizējā saliedētā, pašu spēkiem ievēlētā un izvēlētā domubiedru grupa, to mēs varēsim redzēt rudenī, kā vietējiem iedzīvotājiem līdzēs apgūtie miljoni šī gada laikā dažādos projektos, vai tie līdzēs it visiem iedzīvotājiem, vai tikai tiem, projektos iesaistītajiem?

  15
  4
 12. Zaļās ielas mājā nemana nekādu deinstitualizāciju, vai kā nu tur tagad sauc jauno biznesu. Klusi un mierīgi, nekādas kustības. Signalizācijas sarkano aci gan var manīt.

 13. Nezinu,vai man tikai tā no malas izskatās,ka vairāk mūsu deputāti rūpējās par Iecavu,un daudz mazāk par Bausku.

  3
  1
 14. Neliekas, neliekas!
  Par Bausku jau tur starp deputātiem nav kam rūpēties. Baušķenieki – nacionāļi paši tagad vergi savam Rundāles ķeizaram un Iecavas kņazam un arī pārējie pūš vien tajā pašā stabulē. Bauskas deputāti ir tās blusas, kurām uzlikts vāks, lai nelec augstu.

  4
  1
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.