Bauskas novadā, līdzīgi kā visā Latvijā, daļa ģimenes ārstu nav parakstījuši šogad piedāvāto līgumu par valsts finansējumu ar Nacionālo Veselības dienestu (NVD), sagaidot labvēlīgākus nosacījumus.
Kā vēsta aģentūra LETA, līdz 7. janvārim NVD piedāvātos jaunos līgumus ir parakstījuši 42% jeb 507 no 1209 ģimenes ārstiem Latvijā.
Divi mēneši bez kvotas
Ģimenes ārste un pediatre Gundega Lasmane, kurai ir prakses Bauskā un Brunavas pagastā, «Bauskas Dzīvi» informēja, ka ir parakstījusi jauno līgumu, taču asociāciju pilnvarojusi cīnīties par labākiem nosacījumiem.
«Līgums neko daudz neatšķiras no iepriekšējiem gadiem, taču to prasa slēgt uz desmit gadiem, un iepriekš līgumiem katru gadu bijuši grozījumi no NVD puses,» iebildumus skaidro G. Lasmane, «naudas nekad nav bijis pietiekami, gada beigās kvotas ir izsmeltas, un mums ar to jāsadzīvo. Mēģinām kaut vai vienkāršākām analīzēm izrakstīt tādu nosūtījumu, lai pacientam izmeklējums būtu valsts apmaksāts, bet pagājušajā gadā ausu, kakla un deguna ārstam speciālistam paredzētā kvota bija izsmelta jau pēdējos divus mēnešus. Kaut kāda rezerve ir vajadzīga.»
Atbildība tikai ārstiem
Ģimenes ārste Sandra Lapsa-Ārenta ar praksēm Bauskā, Svitenē un Viesturu pagasta Bērstelē līgumu nav parakstījusi, jo gaida, lai ar Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas palīdzību sakārtotu vairākus punktus.
«Iebilstu pret desmit gadu termiņu un represīviem pasākumiem par iespējamiem līguma pārkāpumiem tikai pret ģimenes ārstiem, bet no valsts puses materiālā ziņā nekādas atbildības nav,» sarunā ar «Bauskas Dzīvi» uzsver S. Lapsa-Ārenta, «attieksme pret ģimenes ārstiem jau kļūst smieklīga – man naudas čupas rokās nav! Izrakstu zāles un nosūtījumus pacientiem, kuriem tas ir vajadzīgs, neko neiebāžu kabatā. Pieņemšanas laikā man jāpagūst pārbaudīt, vai cilvēks atbilst statusam, lai saņemtu valsts pakalpojumus. Tas patērē laiku, bet lielākais risks ir pretrunas datos. Tieši šodien viens pacients vienā reģistrā parādās kā izslēgts, bet citā vēl rāda, ka viņš var saņemt valsts apmaksātu aprūpi. Tātad sistēmu turētāji tās neatjauno tik ātri. Gripas periodā cilvēki nāk cits pēc cita, nerimstas telefonzvani, jāizraksta slimības lapas. Ja nebūšu pārbaudījusi datus, no manis piedzīs līdzekļus, it kā es tos būtu piesavinājusies, bet valsts iestādēm atbildības nav nekādas.»
Bez aprūpes nepaliks
S. Lapsa-Ārenta norāda, ka NVD nevar atstāt pusi valsts iedzīvotāju bez ģimenes ārsta pakalpojumiem, tāpēc tos pašlaik sniedz iepriekšējā līguma pamata. «Kaut kāda vienošanās un kompromiss ir jāpanāk. Jau tas, ka tikai NVD var vienpusēji mainīt līguma nosacījumus, nesniedz ģimenes ārstiem skaidrību, ko tagad parakstīsim tik ilgam periodam,» pauž mediķe.
Ģimenes ārsts Pēteris Igaunis Vecumniekos «Bauskas Dzīvei» atzīst – līgumu parakstījis, jo bijušas bažas, ka NVD var nepiešķirt finansējumu ne pašam, ne palīgam. «Pērn bija līdzīga situācija, un līgums bija jānoslēdz gribot negribot, jo NVD nemaksāja, kamēr tas nebija parakstīts,» atklāj P. Igaunis.
Dakteris gan gaida Ģimenes ārstu asociācijas iesniegtās tiesas prasības lēmumu –ka tas būs labvēlīgs mediķiem, viņš pieprasīs līguma pārslēgšanu ar taisnīgākiem nosacījumiem. «Ja tā nebūs, nezinu, ko darīt. Atklāti sakot, jauno līgumu parakstīju neizlasot, jo tāpat to mainīt nevarēju. Parakstīt ieteica arī Lauku ģimenes ārstu asociācija. Taču nav godīgs garais termiņš un NVD tiesības nosacījumus mainīt bez manas piekrišanas. Pēc noteikumiem ārstiem vajadzētu strādāt ar pacientiem patstāvīgi, bet tagad tie, kas nav mediķi, komandē, kā mums jāārstē. Cerēsim, ka birokrāti medicīnu nenobeigs!» rūgti pajoko P. Igaunis
Noslēdz slimnīca
Iecavas veselības centra nodarbinātajām trijām ģimenes ārstēm līguma slēgšana nav problēma, jo viņas ir darba ņēmējas, bet līgumus ar NVD slēdz Bauskas slimnīcas vadība, «Bauskas Dzīvei» skaidro ģimenes ārste Aiga Markevica. «Neesmu iedziļinājusies līgumā, jo man tur nav ietekmes,» teic A. Markevica, «par līgumu slēgšanu un valsts finansējuma piesaisti atbild Bauskas slimnīcas vadība.»
Iecavā ir arī divas patstāvīgas ģimenes ārstu prakses, tomēr tās «Bauskas Dzīvei» trešdien neizdevās sazvanīt.
Kā trešdien Saeimas sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēdē informēja NVD pārstāvji, sarunas ar līgumpartneriem turpinoties, un NVD pieļauj iespēju mainīt vai pārskatīt pašreizējo līguma redakciju. Komentējot ģimenes ārstu iebildumus, NVD pārstāvji uzsvēra, ka līgums, salīdzinot ar pagājušo gadu, «nav būtiski mainījies». Iepriekš bijuši 12 dažādi līgumi par atsevišķiem pakalpojumiem, bet pašlaik izveidots vienots līgums visiem veselības aprūpes pakalpojumu sniedzējiem. Dienesta mērķis turpmāk ir ieviest elektronisku līgumu noslēgšanas un uzturēšanas sistēmu.
Gaida tiesas lēmumu
Tiesā iesniegts pieteikums Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas (LĢĀA) vārdā no gandrīz 600 ārstiem, kuri NVD piedāvātā līguma nosacījumus uzskata par nesamērīgiem. Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija tiesāšanos ar NVD par līgumiem nav sākusi, jo uzskata, ka tie būtiski neatšķiras no iepriekšējiem.
LĢĀA pārstāvētie ārsti izvirzījuši astoņas prasības jaunajiem līgumiem, iebilstot garam desmit gadu termiņam un atlīdzībai, kā arī līgumsodu un manipulāciju saraksta noteikšanas kārtībai. Asociācija lūgusi tiesvedības laikā uzlikt pienākumu NVD noslēgt ar pieteicējiem publisko tiesību līgumus par valsts apmaksātu veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu pērn 16.decembrī piedāvātajā līgumu redakcijā bez strīdus punktiem. Tiesā lūgumu plānots izskatīt 10.janvārī.
Attēlā – Doktorāta ēkā Dārza ielā Bauskā iekārtotas vairākas ģimenes ārstu prakses. Foto autors: Ivars Bogdanovs
Valdība cītīgi piekopj pārbaudīto praksi-ragaviņās un uz mežu.
Kāpēc parakstīji,ja vairākums ārstu neparakstīja un tagad te murgo-Dakteris gan gaida Ģimenes ārstu asociācijas iesniegtās tiesas prasības lēmumu –ka tas būs labvēlīgs mediķiem…..gaida,pats neprotestē,paaraksta,bet,ja nu piemēros sankcijas,tad es esmu parakstījies un mani nevar sodīt,,bet gaidu,gaidu….lai vismaz soda tos,kuri neparakstījās????