Dabas aizsardzības pārvaldes darbinieki Bauskas novada pašvaldības īpašumā ir konstatējuši dižkoku, informē novada pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļa.
2024. gada 21. novembrī Iecavā, Rīgas ielā 35, zemes vienībā ar kadastra apzīmējumu 4064 010 2670 pārvaldes darbinieki apsekojuši un uzmērījuši platlapu liepu (Tilia platyphyllos). Tās stumbra apkārtmērs ir sasniedzis 4,08 m, tāpēc tas ir atzīstams par dižkoku. Platlapu liepa par īpaši aizsargājamu koku kļūst, sasniedzot vismaz 3,1 m apkārtmēru 1,3 m augstumā.
Atpazīstamības nolūkā dižkokiem tiek piestiprināta informatīvā zīme “Ozollapa” jeb dižkoka statusa apliecinājums. Liepa ir arī reģistrēta aizsargājamo koku valsts reģistrā – to var apskatīt šeit: https://ozols.gov.lv/pub.
Dižkoki ir neatņemama Latvijas dabas vērtība. Tie ir ne tikai dižākie savas sugas pārstāvji, bet arī nozīmīga ainavas sastāvdaļa un vērtīga mājvieta dažādām retām un aizsargājamām sugām. Daudzi dižkoki ir vēstures notikumu liecinieki, līdz ar to uzskatāmi ne tikai par dabas, bet arī kultūrvēsturisku vērtību.
Kā iepriekš “Bauskas Dzīve” noskaidrojusi un informējusi, – kopumā Bauskas novadā līdz augustam bija oficiāli reģistrēti 638 valsts nozīmes dižkoki.
Dabas aizsardzības pārvalde akcentē:
- dižkoks un tā tuvākā apkārtne ir īpaši aizsargājama dabas teritorija – aizsargājams ir ne tikai pats koks, bet arī teritorija zem koka vainaga un vēl 10 m josla ap to;
- dižkoka nociršana (novākšana) pieļaujama tikai gadījumos, ja tas kļuvis bīstams un nav citu iespēju novērst apdraudējumu (piemēram, apzāģēt zarus, izveidot atbalstus). Nociršanai nepieciešama pārvaldes rakstiska atļauja;
- prasības dižkoka aizsardzībai nosaka Ministru kabineta 2010. gada 16. marta noteikumu Nr. 264 “Īpaši aizsargājamo dabas teritoriju vispārējie aizsardzības un izmantošanas noteikumi” 8. nodaļa.
Foto un teksta avots: bauskasnovads.lv
Reklāma