Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Iecavā Sila kapos šodien pieminēs dziednieci Zilākalna Martu

Kopš otrdienas, 24. maija, Edvarta Virzas Iecavas bibliotēkā apskatāma dziednieces Zilākalna Martas piemiņai ierīkotā izstāde. Savukārt šodien, 26.maijā, pulksten 12.30 ikviens interesents tiek aicināts uz piemiņas brīdi Iecavas Sila kapos, kur ir dziednieces atdusas vieta, portālu informēja bibliotēkas vadītāja Aiva Avota-Zalstere.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Zilākalna Marta , īstajā vārdā Marta Rācene (1908—1992) – dēvēta par 20. gadsimta izcilāko dziednieci Latvijā. Cilvēks, par kuru stāsta leģendas un teikas; pēc viņas seansiem sāka staigāt pat paralizētie. Marta palīdzēja smagi slimajiem un atrada pazudušos, spēja lasīt citu domas un ieskatīties nākotnē, prata vadīt dabas spēkus un apturēt ugunsgrēkus. Bet, neraugoties uz savām brīnumainajām spējām, viņa bija ļoti vienkārša un pieticīga lauku sieva.   

Zilākalna Marta lielāko mūža daļu pavadīja savā zemnieku saimniecībā Zilākalna pagasta “Žāzēnu” mājās. Dzīves pēdējos divarpus gadus dziedniece pavadīja Iecavā pie savas dvēseles radinieces Elzas Skrodeles, vēstīts Iecavas apvienības pārvaldes vietnē iecava.lv https://iecava.lv/lv/sabiedriba/novadnieki/100_novadnieki/

Foto: iecava.lv

Pie viņas visās dzīvesvietās nāca un brauca daudz slimnieku no tuvām un pat ļoti tālām vietām. Zilākalna Martas mīļākie ziedi bija baltas rozes, bet mīļākā dziesma – Es dziedāšu par tevi, tēvu zeme. Viņa staigāja zaļās drēbēs, jo uzskatīja, ka šai krāsai ir dziednieciskas īpašības. Allaž deva padomus par krāsām, izjautāja, kā kuram vārds un tēva vārds. Ārstēja ar apvārdotiem produktiem, lūgšanām, dievvārdiem un paveica brīnumus. Viņa ievēroja savus likumus, zināja, kad palīdzēt, kad nē. Reliģiskajos svētkos un svētdienās nestrādāja.

Martai piemita apbrīnojamas spējas – apturēt ugunsgrēku, atrast pazudušus cilvēkus, ieskatīties nākotnē, dziedināt. Folkloras pētniece LU profesore Janīna Kursīte ar studentiem Raunas mājas bēniņos atraduši Martas buramvārdu grāmatas, piezīmes, personīgās mantas. “Būdama jau tik daudz gadu aizsaulē, Marta atgriežas un caur savām kleitām, grāmatām, ziedojumu kvītīm mūs uzrunā. Tā ir dažādu faktoru un cilvēku saslēgšanās ap Zilākalna Martas fenomenu. Tālāk varētu domāt par Tautas maģijas tradīciju muzeja izveidi,” teic J. Kursīte. Par Zilākalna Martu izdotas grāmatas, uzņemtas filmas un iestudēta luga Rīgas Jaunajā teātrī.

 Izstādē apskatāmas Martas privātās lietas, pašas veidotie izšuvumi, izdotās grāmatas, fotogrāfijas un publikācijas, kuras rūpīgi ievākusi un uzglabājusi Elza Skrodele un šobrīd viņas meita Ilona Grīnberga.
Foto: no bibliotēkas albuma.
Izstādes vērtīgākie eksponāti ir pašas Zilākalna Martas veidotie izšuvumi. Foto: no bibliotēkas albuma.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.