Svētdienas, 23. aprīļa, vakarā, kā arī naktī uz pirmdienu Latvijā bija novērojama ziemeļblāzma. “Visas debesis vizuļoja, kāds fantastisks šovs, lillā debesu skaistums, kaut kas tāds redzēts pirmo reizi,” tās ir tikai dažas iedzīvotāju atsauksmes par redzēto.
Ziemeļblāzmu Iecavas pagasta Zorģos iemūžinājusi Anita Rācene. “Skaties uz jebkuru pusi, katra savā krāsā. Iespaidīgi!” vietnē “Facebook” vēstīja A. Rācene.
Baušķeniekam Guntaram Homičam šogad dubulta veiksme. “Bauskas Dzīve” jau vēstīja, ka Guntaram ziemeļblāzmu mūspusē izdevās nofotografēt naktī no 27. uz 28. februāri. Ziemeļblāzmas medības negāja secen arī aizvadītajā naktī.
“Visas prognozes vēstīja, ka svētdienas, 23. aprīļa, vakarā jāsākas grandiozai parādei. Arī pašā Bauskā ar visu pilsētas apgaismojumu varēja pamanīt ziemeļblāzmu. Tā kā negribēju neko nokavēt, devos ārpus Bauskas uz Īslīces pusi, kur arī iemūžināju ziemeļblāzmas mirdzēšanu,” stāsta G. Homičs.
Baušķenieks pastāstīja, ka pirmais ziemeļblāzmas vilnis bijis ap pulksten 22, pat nevajadzējis skatīties uz ziemeļu pusi, jo uz mirkli bija redzama dienvidu pusē. Otrais vilnis sekojis ap pulksten 1:40 ar mēnesi fonā un skats bijis ļoti iespaidīgs.
Rundāles pusē krāšņo dabas parādību netālu no Mežotnes pilskalna piefiksējusi Kristīne Līdaka.
“Es izmantoju aplikācijas “Aurora” un “Aurora alerts”, kurās sekoju līdzi rādītājiem. Biju šokā par KP indeksu 6 un vēlāk jau 8 man tuvējā apkārtnē. Vislabāk ziemeļblāzmu skatīt caur kameras aci, jo bieži vien ar neapbruņotu aci kāvus neredz. Šoreiz nesapratu, kāpēc nerāda arī kamera, ja indekss tik augsts. Taču pirmo reizi ieraudzīju, kā pārskrien gaisma un tieši virs galvas. Pēc tam izlasīju, ka arī dienvidu pusē redz, bet es vēros tikai uz ziemeļiem,” savos iespaidos dalās ziemeļblāzmas vērotāja Ilze.
Astronoms Ilgonis Vilks “Twitter” vēstīja, ka, iespējams, šī bija pēdējā ziemeļblāzma šajā sezonā, jo tuvojās gaišās vasaras naktis.
Ziemeļblāzma ir parādība – atmosfēras augšējo slāņu spīdēšana, gaisa molekulām mijiedarbojoties ar Saules vēja daļiņām. Latīniski to sauc par “Aurora borealis” ziemeļu puslodē un par “Aurora australis” dienvidu puslodē. Aurora bija romiešu rītausmas dieviete, bet “borealis” tulkojumā no grieķu valodas nozīmē ziemeļu vējš, savukārt “australis” latīņu izcelsmes vārds, kas nozīmē dienvidu.
Šo parādību novērojuši jau cilvēku senākie senči, bet uztvēra to kā zīmi no dieviem.
Pirmie, vēl neapstrādātie foto pa taisno no kameras. Varu teikt tikai vienu – skaistākā un spožākā ziemeļblāzma kādu jebkad esmu novērojis. Viss bija labi redzams ar aci, pat violeti, sarkanīgie toņi. Ziemeļblāzma pa visām debesīm, pat tālu dienvidu pamalē. Fantastisks šovs. pic.twitter.com/dzU6VLBuwW— Martins Bergšteins (@MeteoLatvia) April 23, 2023
Rēzekne #ziemelblazma #aurora pic.twitter.com/Wl6IIxgM8N— Artis (@ArtisPucka) April 23, 2023
Reklāma