SIA «Zaļā josta» organizētais makulatūras vākšanas konkurss «Tīrai Latvijai» mācību gada sezonai ir noslēdzies, un Zemgales reģiona izglītības iestādes pārstrādei savākušas 108,107 tonnas makulatūras, «Bauskas Dzīvi» informē «Zaļās jostas» pārstāve Laima Kubliņa. Īpaši aktīvas šajā mācību gadā bijušas divas Bauskas novada pirmsskolas izglītības iestādes (PII) – no Iecavas un Svitenes.
Šī gada makulatūras vākšanas konkursā «Tīrai Latvijai» iesaistījās gandrīz 114 tūkstoši bērnu un jauniešu no 439 izglītības iestādēm. Kopā visiem dalībniekiem izdevies savākt 635 tonnas un 705 kilogramus tonnu makulatūras, kas ir par 80 tonnām vairāk nekā pagājušajā gadā.
Kampaņa «Tīrai Latvijai» mācību iestādēs norisinās jau 19. gadu, un akcijas vadmotīvs ir «Domā globāli, rīkojies lokāli!». Šogad īpaši labi panākumi papīra un kartona vākšanā Pilsrundāles vidusskolas struktūrvienībai – Svitenes skolai – un Iecavas PII «Dartija».
Pirmsskolā Svitenē šajā mācību gadā ir savākts lielākais makulatūras daudzums vidēji uz katru iestādes audzēkni Zemgales reģionā – vidēji 80 kilogramu makulatūras uz vienu izglītojamo.
«Izsludinājām makulatūras vākšanu bērniem un vecākiem, no malas neviens cits mums nepalīdzēja. Tad arī visi nesa pie mums nevajadzīgo papīru,» stāsta iestādes vadītāja Gunta Novika, «bērnudārzā mums ir 17 audzēkņi, un palīdzēja, protams, arī darbinieki, kuri kopā ir deviņi. Ne jau visiem ir makulatūra mājās, ko atnest.» G. Novika stāsta, ka visvairāk makulatūrā tiek nodotas grāmatas un žurnāli.
Līdzīgi kā pagājušajā gadā, visvairāk makulatūras Zemgales reģionā šajā mācību gadā savāca bērni no Iecavas apvienības PII «Dartija». Šogad iestādei izdevies savākt sešas tonnas un 270 kilogramu makulatūras, kas ir par divām tonnām vairāk nekā pērn.
«Makulatūras vākšanā, gadiem ejot, jau ir nostiprinājušās iestrādes, palīdz arī apkārtējo māju un teritorijas iedzīvotāju iesaistīšanās, jo viņi zina, ka pie mums var nodot makulatūru,» laikrakstam atzīst PII «Dartija» vadītāja Irīna Freimane, «mēs esam lepni, ka mums ir tik aktīva kopiena. Atsevišķas makulatūras kastes ir izvietotas arī dažu daudzdzīvokļu māju kāpņu telpās, kur ikdienā var iemest nevajadzīgo papīru.»
I. Freimane stāsta, ka visvairāk diemžēl tiek nodotas grāmatas, piemēram, tās, kuras iegādātas padomju laikā. Arī īpašnieki, kuri iegādājas jaunu dzīvokli, bieži vien visas tajā atstātās grāmatas uzskata par nevajadzīgām, tāpēc nodod tās pārstrādei. «Daudzām lietām mēs dodam otru dzīvi – salīmējam un savedam kārtībā bērnu grāmatas, kuras pēc tam audzēkņi var izmantot,» tā I. Freimane, «kā saka mūsu metodiķe, ekopadomes vadītāja, – pats galvenais nav tas, ka nododam makulatūru un pretī saņemam papīru, ko bērni var izmantot, jo svarīgākais ir papīra šķirošana pārstrādei un apziņa par procesa nozīmību mūsu videi.»
Aktīvākais novads Zemgalē jau vairākus gadus pēc kārtas ir Jelgavas novads. Šogad no Jelgavas pilsētas un novada konkursā piedalījās 24 izglītības iestādes, kopā nododot pārstrādei 33 tonnas un 164 kilogramus makulatūras. Novadam izdevies savākt par 12 tonnām vairāk nododamā materiāla nekā iepriekšējā gadā, informē L. Kubliņa no «Zaļās jostas».
Mājaslapā «tirailatvijai.lv» ievietotā informācija liecina, ka «Tīrai Latvijai» ir plašākais un vērienīgākais otrreizējo izejvielu vākšanas un vides izglītības aktivitāšu projekts, ko organizē «Zaļā josta». Makulatūras vākšanas akcijā ikvienam konkursa dalībniekam par katru savākto makulatūras tonnu tiek dāvāts otrreizēji pārstrādāts papīrs. Konkursa pirmo triju vietu ieguvēji saņem vērtīgas balvas 400 eiro, 350 eiro un 300 eiro apmērā divās nominācijās. Īpašas pārsteiguma balvas konkursā paredzētas arī pedagogiem.
Reklāma