Pieci Latvijas vidusskolēni, tostarp arī iecavniece Unda Kozlova, kuri tika izvēlēti Ēnu dienai Eiropas Kodolpētniecības centrā (CERN), pirms došanās uz Šveici viesojās Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) un iepazinās ar universitātes laboratorijām un zinātnieku darbu tajās, portālu informēja RTU pārstāve Dita Arāja.
Viņa atklāja, ka RTU vidusskolēni tikās ar pētniekiem Andri Potrebko, Artūru Ivanovu un Viesturu Lāci, kuri savus studiju darbus veikuši CERN un pēc tam atgriezušies Latvijā, kur turpina studijas un darbu. Andris Potrebko CERN izstrādāja sava promocijas darba pētījumu un patlaban turpina doktorantūras studijas RTU, Artūrs Ivanovs ir pētnieks RTU Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātē, taču pirms dažiem gadiem CERN piedalījās zinātnieku grupā, kas izstrādāja programmatūru robotam, kas katastrofu gadījumā varētu palīdzēt glābt cilvēkus tuneļos un citās glābējiem grūti sasniedzamās vietās. Savukārt Viesturs Lācis kā maģistrantūras students pagājušajā vasarā piedalījās CERN vasaras skolā un patlaban studijas turpina RTU Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātē. Skolēniem bija iespēja uzdot pētniekiem jautājumus par darbu CERN.
Ēnas apmeklēja Elektronikas un telekomunikācijas fakultātes (ETF) Šķiedru optikas pārraides sistēmas laboratoriju, kur tika iepazīstinātas ar jaunākajiem ETF darbinieku eksperimentiem un atklājumiem, un pēc tam skolēni redzēja darbībā Elektrotehnikas un vides inženierzinātņu fakultātes liela kustību diapazona robotizēto simulatoru, kas spēj atdarināt reālās dzīves situācijas – lidošanu, braukšanu ar kamaniņām Siguldas bobsleja trasē. Savukārt Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes laboratorijās vidusskolēni varēja vērot zinātnieku darbu ikdienā un izpētīt dažādas ierīces, ko darbinieki izmanto savos eksperimentos. Bet pēc tam Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes robotikas laboratorijā jaunieši apskatīja jaunākās robotikas tehnoloģijas.
D. Arāja pastāstīja, ka ēnas uz Šveici devās vakar, 3. aprīlī, ar lidmašīnu, un viņu ceļa un viesnīcas izdevumus apmaksā no Izglītības un zinātnes ministrijas piešķirtā valsts budžeta finansējuma, bet braucienu organizē CERN Nacionālais kontaktpunkts Latvijā.
Marija Berdigāne no Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas CERN ēno RTU pētnieci Antru Gaili, Armands Grencis no Talsu Valsts ģimnāzijas – RTU profesoru Tomu Torimu, Unda Kozlova no Iecavas vidusskolas – RTU pētnieku Andri Ratku, Gustavs Petters no Saldus vidusskolas – RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centra direktoru Kārli Dreimani, savukārt Elza Mitenberga no Āgenskalna Valsts ģimnāzijas – LU pētnieku Valtu Krūmiņu.
Nākotnē CERN var kļūt par Latvijas jauno zinātnieku darba vietu, tāpēc vizītes šajā globāli nozīmīgajā zinātnes centrā ir noderīgas jauniešiem, kurus interesē karjera eksaktajās zinātnēs,
CERN jau gandrīz 70 gadus ir pasaulē vadošais zinātniskais centrs, kurā notiek globāli nozīmīgi zinātnes atklājumi – ir radīts internets un pierādīta Higsa bozona eksistence.
Tas ir vienkārši super! BET man ir jautājums par skolotājiem un skolu vadības pieeju šim jautājumam. Ēnu dienām superīgu iespēju izveidoja Junior Achievement sadarbībā ar tik tiešām lieliskiem uzņēmumiem un iestādēm. Mājas lapā katrs ēnotājs varēja izvēlēties sev interesējošu jomu, atzīmēt vairākas sev interesējošās vakances. Vakances bija daudz un netika visas aizpildītas. No savas pieredzes varu teikt, ka Iecavas vidusskolā piemēram netika veikta aktīva aģitēšana tajā iesaistīties, lai gan tas ir viens no supersvarīgiem brīžiem skolniekam – redzēt reālu darba vidi un piedevām nevis kaut kādās dieva aizmirstās iestādēs, bet vietās kur kaut kas vērtīgs tiek radīts, kurās strādājošie saņem cilvēka cienīgu atalgojumu. Jautājums kāpēc???? Es nezinu cik daudz uz Ēnu dienas noslēgšanu palika neaizpildītas vietas, bet domāju, ka bija, jo iestādē, kura arī starp citu piedalās CERN projektā bija neaizpildītas vietas. Tas tomēr ir jocīgi, jo skolas proaktīvi iesaistās, tad nākamajā gadā JA varētu vēl un vēl paplašināt vakanču skaitu, kas nāktu pilnīgi visiem par labu.