Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Iedvesmas avots – cilvēki apkārt

Intervija ar Danu Rodenkirhenu, Bauskas novada pašvaldības apbalvojuma «Gada cilvēks» ieguvēju, kura fotografēšanu izjūt kā gleznošanu

Fotomāksliniecei Danai Rodenkirhenai šogad piešķirts Bauskas novada pašvaldības apbalvojums «Gada cilvēks». Sarunā ar «Bauskas Dzīvi» viņa iepazīstina lasītājus vairāk ar sevi un savu radošo dzīves lidojumu.

Iecavniece jau piektajā paaudzē, grima māksliniece, fotogrāfe, vizuālā tēla stiliste Dana Rodenkirhena ir sieviete ar daudziem talantiem, kas šķietami var uzburt pasaku jebkurā vietā un jebkurā laikā.

Kad un kā sākās jūsu ceļš mākslā? Vai sākotnēji veidojāt tikai fotogrāfijas?
– Mani vienmēr interesējusi radošā pasaule, māksla, kultūra. Jau agrā bērnībā tēva brālis, operas solists Vilis Uļanskis paņēma mani līdzi uz operas izrādi, ļāva apskatīt arī aizskatuvi un grima telpas. Tas mani ārkārtīgi saviļņoja. Domāju, tieši tad tika likti pamati maniem radošajiem meklējumiem. Paldies maniem vecākiem un ģimenei, kas manus talantus palīdzējuši ieraudzīt un izkopt. Jau piektajā paaudzē esam iecavnieki un šeit arī pašlaik strādāju kā profesionāla vizuālā tēla stiliste, fotogrāfe, grima māksliniece.

Ceļš mākslā sākās ar mūzikas, pedagoģijas un psiholoģijas studijām. Pēcāk papildus apguvu arī vizuālā tēla stilista profesiju. Jau mācību procesā pedagogi atzinīgi novērtēja manu radošumu un aizrautību, dodot iespēju praktizēties kā vizāžistei gan kino, gan baleta izrādēs. Jutu sevī aicinājumu apgūt arī fotomākslu. Un tad viss salikās kā skaista puzle – tapa manas pirmās radošās fotosesijas. Es pati veidoju modeļiem grimu, frizūras, darinu tērpus un rotas.

Lai smeltos radošas idejas un iedvesmu, jāmācās un jāizglītojas nepārtraukti – literatūra, kino, modernā māksla un subkultūru mode, jaunumi grima tendencēs un modes skatēs. Man ļoti patīk strādāt tieši ar neprofesionāliem modeļiem, jo tādējādi bieži vien iegūstu patiesākas emocijas, dziļākus skatienus. Daudzi jo daudzi Bauskas un Iecavas puses cilvēki ir izbaudījuši šo mākslas piedzīvojumu.

Esat īstenojusi dažādus projektus – Bauskas Centrālajā bibliotēkā, ar Iecavas iedzīvotājiem, ar teātra kopas dalībniekiem Rundālē, veidojāt arī fotoattēlus kalendāram pēc pašvaldības pasūtījuma, kā arī īstenotas citas «avantūras». Projekti tik dažādi – kur smeļaties iedvesmu un idejas tiem?
– Man grūti izcelt kādu no projektiem, jo visi prasījuši milzīgu darbu un ieguldījumus. Projektā «Pašiem sava Mona Liza» galvenais iedvesmas avots bija mākslas vēsture – visiem pazīstami vecmeistaru šedevri. Modeļus es piemeklēju tikai iecavnieku vidū, un tā bija mana dāvana Latvijas simtgadē savai dzimtajai pusei. Savukārt «Parafrāzes» tapa pēc ceļojuma uz Parīzi, kur aci pret aci iepazinu modernās mākslas šedevrus un sajutu to spēcīgo, emocionālo ietekmi.

Otrs lielākais iedvesmas avots pilnīgi noteikti ir cilvēki man apkārt. Piemēram, ļoti personisks un īpašs man bija piedzīvojums kopā ar Iecavas dienas centra senioru grupas «Kamenes» dalībniecēm – vairāku mēnešu garumā aicināju kundzes paviesoties manā studijā un izbaudīt lutināšanu. Veidoju grimu, frizūru, palīdzēju ar tērpu. Pēc skaistām sarunām arī tapa daiļš portrets.

Mana pēdējā izstāde – «Iluminācijas» – ir manas radošās izpausmes košākais solis. Esmu patiesi laimīga, ka atradu drosmīgus modeļus, kas ļāvās ķermeņa apgleznošanai un maniem pārdrošākajiem radošajiem plāniem.

Pagājušā gada nogalē manā studijā smaržoja ļoti garšīgi – tapa Bauskas novada ražotāju kalendārs. Uzdevums nebija viegls – no produktiem jāizveido uzstādījums, uz kuru cilvēkam būtu tīkami lūkoties visu mēnesi. Veicot šo uzdevumu, atklāju, ka šis darbs mani ļoti aizrauj. Vairāku uzstādījumu veidošanai iedvesmu jau atkal smēlos vecmeistaru gleznās.

Pirms fotogrāfiju izveides Bauskas novada pašvaldības 2023. gada kalendāram «Radīts Bauskas novadā» iepriekš daudz bijāt fotografējusi un strādājusi ar cilvēkiem, tāpēc pieredze ar to jau ir liela. Ko jums personīgi ir grūtāk vai izaicinošāk fotografēt – cilvēkus vai priekšmetus, produktus? Kāpēc?
– Strādāt ar cilvēkiem ir vieglāk, jo var izveidot atgriezenisko saikni – atdotā enerģija nāk atpakaļ, tas ir kopīgs radošs process. Produktu foto ir sarežģītāks, jo prasa specifiskas zināšanas un aprīkojumu.

Tomēr izaicinošākais darbs noteikti bija vecmeistaru gleznu sērijas atveide. Tie ir ģeniāli mākslas darbi, kuriem es pēc labākās sirdsapziņas mēģināju tuvoties. Uztaisīt parodiju vienkārši nedrīkstēja.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties BauskasDzive.lv abonementu:

"BauskasDzive.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē BauskasDzive.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā BauskasDzive.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.