Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Ielu nosaukumus Bauskā, Iecavā un Skaistkalnē nemainīs

Biedrība “Publiskās atmiņas centrs” nosodījusi tautas priekšstāvju rīcību, kuri ceturtdien, 13.oktobrī, Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijā neatbalstīja Tieslietu ministrijas izstrādātā Komunistiskā totalitāra režīma un rusifikācijas nosaukumu pārdēvēšanas likuma nodošanu 1. lasījumam, portālu informēja biedrības padomes loceklis Didzis Šēnbergs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Biedrība Tieslietu ministrijai iesniedza priekšlikumu par komunistiskā režīma nosaukumu pārdēvēšanas likuma izveidi. Šomēnes bija pabeigts darbs pie likumprojekta izstrādes, un tieslietu ministrs to virzīja izskatīšanai Saeimā, lai tas tiktu pieņemts un piemērots dzīvē.

Likumprojekts paredzēja izskaust un nepieļaut nākotnē tādu nosaukumu lietošanu, kas slavina komunistisko totalitāro režīmu vai kuri veidoti rusifikācijas politikas ietekmē, proti, slavina komunismu, totalitāro režīmu, PSRS varu, ideoloģiju vai ar tiem saistītu notikumu, jēdzienu vai personu, kā arī radīti PSKP ideoloģijas vai propagandas ietvaros, slavina tās vai radīti rusifikācijas politikas ietvaros.

Likums noteiktu, ka pārdēvējami tādi nosaukumi, kuri nes tādu personu vārdus, kas ir bijuši okupācijas režīma augsta ranga darbinieki, un, piemēram, Komunistiskās internacionāles pārstāvji, PSRS izlūkdienestu, valsts drošības orgānu, Komunistiskās internacionāles vai to segorganizāciju jebkurā to formā ārštata darbinieki, aģenti, rezidenti, konspiratīvā vai tikšanās dzīvokļa turētāji vai uzticības personas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tāpat nebūtu pieļaujams lietot nosaukumus, kas atvasināti no PSRS valsts svētku nosaukumiem un PSRS vai PSKP institūciju nosaukumiem, kā arī kuru piešķiršana vēsturiski saistīta ar PSRS vai rusifikācijas politiku vai kas nepārprotami atvasināti no sugasvārdiem, kas pēc satura un piešķiršanas motivācijas skaidri pauž PSRS sasniegumu slavinājumu.

Tika paredzēts, ka ar nosaukumu pārdēvēšanu saistītās izmaksas segtu nevis pašvaldība, bet valsts.

“Nesavācās balsis, likuma nebūs. Atsevišķiem cilvēkiem bija simpātijas pret atsevišķām personām. Ukrainas vēstnieks Latvijā Oleksandrs Miščenko mūs aicināja atbrīvoties no šī mantojuma. Ukrainā to izdarīja, kad viņiem raķetes krita virsū. Nezinu, acīmredzot, kādam gribās raķetes te sagaidīt,” savu sašutumu pauda D. Šēnbergs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Atgādināsim, ka Bauskas pašvaldībā šovasar tika saņemts “Publiskās atmiņas centra” iesniegums par Pionieru ielas Bauskā, par Oktobra un Pionieru ielas Skaistkalnē, kā arī Puškina ielas Iecavā vietvārdu nomaiņu. Jau iepriekš pašvaldībā tika iesniegts privātpersonas iesniegums par Pionieru ielas un Strautnieku ielas nosaukuma maiņu Bauskā.

Ņemot vērā Valsts valodas centra atzinumu, iepriekš tika ziņots, ka pašvaldība nerosinās Pionieru ielas nosaukuma maiņu Bauskā. Par Strautnieku ielas nosaukumu maiņu tika norādīts, ka turpināsies pašvaldības speciālistu un domes deputātu diskusijas, izvērtējot nosaukumu maiņas ietekmi uz fiziskām un juridiskām personām no ekonomiskā un juridiskā aspekta.

Šonedēļ Bauskas novada domē paskaidroja, ka deputāti ir pārrunājuši priekšlikumu veikt Strautnieku ielas nosaukuma maiņu, kā arī Pionieru ielas Skaistkalnē un Puškina ielas Iecavā vietvārdu nomaiņu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Puškina ielai Iecavā nosaukums netiks mainīts. Foto: www.bauskasdzive.lv

“Pārrunājot tika ņemts vērā, ka Strautnieku ielas nosaukums Bauskā esošajā locījumā ir vispārīgs un nav identificējams ar konkrētu personu. Deputāti pauda bažas par iespējamām neērtībām un papildu izmaksām iedzīvotājiem, uzņēmējiem, kurus skars ielas nosaukuma maiņa, kā arī akcentēja citas pašvaldības darba prioritātes (piemēram, energoresursu sadārdzinājums, pašvaldības normatīvo aktu izstrāde pēc reformas u.c.). Diskusijā deputāti vienojās nevirzīt vienas personas ierosinājumu Strautnieku ielas nosaukuma maiņai, kā arī nerosināt Pionieru ielas, Skaistkalnē, un Puškina ielas, Iecavā, vietvārdu nomaiņu,” informēja pašvaldībā.

Tikmēr biedrības “Publiskās atmiņas centrs” padomes loceklis Didzis Šēnbergs norādīja, ka Latvijā vairākas pašvaldības ielu nosaukumus nomainījušas, izdevumus sedzot no konkrētās vietvaras budžeta. Tā rīkojusies Valkas novada dome, Ogres novada pašvaldība, Talsu novada dome. “Arī šajās pašvaldībās izvērtās debates, un pirmais lēmums bija noraidošs. Kad biedrības pārstāvji izskaidroja situāciju, argumentēja savu nostāju, tika lemts atkārtoti un otrajā reizē lēmums bija atbalstošs,” situāciju raksturoja D. Šēnbergs.

Viņš pauda nožēlu, ka biedrības rosinātais likums ir apstādināts. Tas nepārprotami paredzēja aizliegt Krievijas dzejnieka un militārpersonas Aleksandra Puškina, kolaboranta, Tautas Saeimas un LPSR AP deputāta Valdemāra Strautnieka, kā arī Lielās Oktobra sociālistiskās revolūcijas godināšanu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Attiecībā par Pionieru ielu es gribētu minēt piemēru par Maskavas ielu Rīgā. Presē izskanēja, ka Valsts valodas centrs kategoriski iebilst pret Maskavas ielas pārdēvēšanu. Rīgas dome septembra sākumā organizēja konferenci, kurā Valsts valodas centra direktors Māris Baltiņš pauda viedokli, ka centrs nav pret Maskavas ielas pārdēvēšanu. Konkrētā atbilde tapusi tajā kontekstā, kādā jautājums bijis uzdots Valsts valodas centram. Jādomā, ka nospiedoši lielākajai sabiedrības daļai ir pilnīgi skaidrs, ka, pastāvot Ļeņina vārdā nosauktajai Savienības pionieru organizācijai, ielas netika veltītas Kūpera romāna “Pionieris” varonim.

Tāpat ir pilnīgi skaidrs, ka mēs nesastapsim nedz februāra, nedz marta, nedz septembra ielas Latvijā. Jo nav šādas tradīcijas.

Tāpat mēs kā pieauguši cilvēki saprotam, ka Strautnieku iela ir veidojusies no Voldemāra Strautnieka vārda. Protams, sadzīviski kolekviālu jūtu līmenī varam teikt, ka tas ir neitrāls vārds, bet, ja nopietni pieiet šai lietai, neviens neņemas apgalvot, ka Kirova iela Rīgā nosaukta par godu Kirovam Lipmanam vai Grebenščikova iela par godu Borisam Grebenščikovam vai, ka Stučka ir pavisam kaut kāds cits Stučka.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Diskusiju rezultātā Ogrē tika nomainīts Pionieru ielas nosaukums. Tāpat to izdarīja Salaspils. Es domāju, ka šis jautājums tiks atrisināts arī citur,” sacīja D. Šēnbergs.

Viņš uzskata, ka ir laiks godpilni atteikties un paskaidrot jaunākām paaudzēm, kāpēc jāatsakās no šo nosaukumu lietošanas.

“Pašvaldības ir ar tautas vēlētu mandātu un tām ir tiesības brīvi izvēlēties nosaukumus, kas atbilst vietējai identitātei. Tas ir loģiski, ka pirms vairākiem gadiem nebija pat domas, ka nojauksim okupācijas pieminekli Rīgā. Tagad tur ir līdzena vieta, tāpat arī nemateriālajā telpā esošā necilvēcīgā kara apstākļos ir jāpazūd zīmēm, kas tieši vai netieši godina okupāciju un Krievijas uzbrukumus citām valstīm.

Ja pašvaldības to nevar izlemt, ir iespēja arī fiziskai vai juridiskai personai tiesāties ar vietvaru saistībā par šo jautājumu. Latvijas Republikas Satversmē noteikta komunistiskā totalitārā režīma nosodīšana. Satversmi neviens nav atcēlis!” tā D. Šēnbergs.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (24)

 1. Nav mums citu problēmu, kā vien karot ar ielu nosaukumiem! Dažs jūtas tik svarīgs un ietekmīgs, ka pa visām varītēm vajag panākt ielu nosaukumu maiņas. Un, ja kāds tam iebilst, tad sper zibeņus. O.k. – mainām ielu nosaukumus, bet tad lai tas “karotājs pret ielu nosaukumiem” sedz no savas kabatas visus izdevumus, kas radīsies no šo nosaukumu maiņas!!! Ir jau viegli d…st, ja pašam nav nekas jāmaksā. Var taisīt labu PR kampaņu un sist pie krūtīm – “kāds es patriots!”

  28
  11
 2. Ka arī Valsts prezidents Egils Levits šonedēļ norādīja, ka likumprojektu vajadzētu pieņemt vēl 13. Saeimai. Ar aicinājumu pilnībā atraisīties no okupācijas režīma mantojuma Valsts prezidents uzrunāja deputātus jau Saeimas rudens sesijas atklāšanā šī gada septembrī, norādot, ka “mums ir pašiem savi, nevis bijušajai svešajai varai, svarīgi cilvēki, notikumi, piemiņas dienas, kurās būtu vērts nosaukt ielas un laukumus, kas veido mūsu ikdienas vidi un priekšstatus par vēsturi”. Valsts prezidents arī piebilda, ka formālai ielu un laukumu pārdēvēšanai svarīgi paralēli izvērst diskusiju sabiedrībā gan par nosaukumu maiņas skaidrojumu, gan par jaunajiem ielu un laukumu nosaukumiem.

  13
  4
 3. Nav vairākumam jāpakļaujas kaut kādu dīvainīšu, mistisku biedrību vai citu dildaku iegribām!

  13
  9
 4. Arī nedomāju, ka nosaukumu maiņa būtu tā, kas visvairāk, šobrīd, ir nepieciešams. Ir svarīgāki jautājumi, ko risināt

  17
  10
 5. Pat Puškinam kāds klāt ķēries! Vai tiešām apkārt ir tik daudz trulu, nozombētu cilvēku??? Nav citu problēmu, kuras būtu jārisina?

  21
  11
 6. Atkal netā darbdienas priekšpusdienā sarosījusies tautas nabadzīgākā un vienlaikus “saprātīgākā” daļa, kārtējo reizi apliecinot, ka baušķeniekiem nav nekā svarīgāka par savas miesas uzturēšanu. Neviens jau neapgalvo, ka ielu nosaukumu nomaiņa ir pats aktuālākais uzdevums, taču vienreiz to ir jāizdara. Nu, ir jāizmēž mums no ikdienas un tām Krievijas TV piedētajām galvām šīs padomju okupācijas atraugas.

  15
  18
 7. Cik stulbai jābūt pašvaldībai, kura var pieļaut šādu absurdu ielu nosaukumu izveidošanu un ilgstošu pastāvēšanu. To es par to mistisko Strautnieku ielu.

  15
  5
 8. Mums te Latvijā tikai māk visu iznīcināt.. tās ielas nosaukumi nevienam netraucē dzīvot..

  6
  14
 9. Jēga mainīt to ielu ar sen mirušu un pamatā aizmirstu , ja vien ik pa laikam kāds nevilktu tos vārdus ķengāšanai! Mums kārtējo reizi savēlēta saeima ar dzīviem,toksiskiem komunisma idejām piebāztiem tipāžiem! Ku ri tie ir domājiet paši! Pat krimināls elements raujas par premjeru!

  1
  3
 10. Ielas nosaukuma piešķiršana, jaunais ielas nosaukums jāsasaista ar māju vai nekustamo īpašumu vai amata darbu veikšanu 1) ” Pļavmērnieka iela” 2) “Jaunmērnieka iela” 3) “Lejmērnieka iela” 4) “Kalnmērnieka iela” ielas nosaukuma procesā var iesaistīties katrs Bauskas novadnieks.

  12
 11. Tev ar galvu viss kārtībā, Mērniek? Baigi jau izskatās pēc šizofrēnijas. Varbūt drošības dēļ aizej pie psihiatra.

  3
  10
 12. Viņam visur mērnieks rādās un vēl ar zelta collštoku – pie jebkura raksta un tēmas.

  2
  5
 13. Man takā drusku neomolīgi ir, kad saprotu, ka tas tips, kuram ir mērnieki un tie štoki vazājas pa ielām un ir starp mums, man liekas, ka viņš ir tik pat neadekvāts kā tas meitēns kurš to slolotāj durstija. Varbūt policijai vajadzētu pasekot līdz un to komentētāju papētīt sīkāk, ka neuzbrūk kādam uz ielas.

  3
  6
 14. Mūslaikos trendīgi ielas pārdēvēt pozitīvo varoņu vārdos.Tā ka Psihopāta iela,tāpat kā Pionieru un Strautnieku ielas,nederēs. Ja pieņemam,ka Mērnieks ir pozitīvais tēls,tad derēs.Kaut gan pēc komentāriem spriežot,abi pār vienu kārti metami.

 15. Mērnieku attiecina personīgi un vienlaikus šeit nikni komentē. Bauskas pilsētai ir sena vēsture svaru un mēru noteiktām mērvienībām Kurzemes un Zemgales hercogistes tranzīttidzniecības preču svēršanai un preču lieluma mērīšanai un muitas iekasēšanai, kas īstenojās pilsētas rātsnamā. Tādējādi svēršana un mērīšana būtiski papildināja pilsētas kasi. Bauskas rātsnamā arī šobrīd ir iespēja nosvērties un nomērīties senajās mērvienībās pudos, olektīs, collās un saņemt par to svaru un mēru sertifikātu kā arī iegādāties īpašus suvenīrus. Rātsnamā jaunlaulātajiem tiek piedāvāta īpaša jaunā pāra svēršana un mērīšana, saticīgai ģimenes dzīvei ar oriģinālu mērrīku palīdzību “mīļummetru”, “konfektometru””, “čakrometru”.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.