Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Iepriekšējā medību sezonā Bauskas novadā nomedītas 499 mežacūkas

Trešdien, 20. aprīlī, spēkā stājās grozījumi Medību noteikumos, saskaņā ar kuriem mežacūkas turpmāk ir nelimitētie medījamie dzīvnieki. Tomēr to medībās arī turpmāk ir jāizmanto Valsts meža dienesta izsniegtie marķieri jeb savilcēji. Valsts nodeva par šiem marķieriem nav jāmaksā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Marķierus nepieciešams izmantot, lai nodrošinātu efektīvus un pilnvērtīgus Āfrikas cūku mēra apkarošanas pasākumus Latvijā un ierobežotu šīs slimības izplatību, informē un skaidro Vineta Vilcāne, Valsts meža dienesta sabiedrisko attiecību speciāliste.

Veiktie grozījumi Medību noteikumos paredz, ka mežacūka ir noteikta kā nelimitēto medījamo dzīvnieku suga. Nelimitēto medījamo dzīvnieku sugas, ievērojot Medību likuma prasības, drīkst medīt bez medību atļaujas saņemšanas Valsts meža dienestā, tomēr, ņemot vērā Āfrikas cūku mēra izplatības riskus, attiecībā uz mežacūkām noteikts izņēmums.

Pēc Pārtikas un veterinārā dienesta ierosinājuma un saskaņā ar Medību likuma Pārejas noteikumu prasībām Valsts meža dienests 19. aprīlī ir izdevis rīkojumu Nr. 52 «Par mežacūku medībām». Rīkojumā noteikts, ka nomedītās mežacūkas joprojām ir jāmarķē ar Valsts meža dienesta izsniegtajiem unikāli apzīmētajiem marķieriem jeb savilcējiem un informācija par nomedītajām mežacūkām jāiesniedz Valsts meža dienestam. Valsts nodeva par mežacūku medību marķieriem nav jāmaksā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Marķieru izmantošana ļauj precīzi identificēt un izsekot mežacūku liemeņus no nomedīšanas brīža līdz atļaujai medniekam izmantot liemeni uzturā. Šī sistēma nodrošina arī Āfrikas cūku mēra analīžu paraugu ievākšanas kontroli un izsekojamību. Lai efektīvi īstenotu Āfrikas cūku mēra apkarošanas stratēģiju, nepieciešams arī sekot līdzi izmaiņām Latvijas mežacūku populācijā, turpinot reģistrēt detalizētu informāciju par katru nomedīto dzīvnieku.

Praksē mežacūku medībās saglabājas visa līdzšinējā kārtība. Nomedītā mežacūka pirms pārvietošanas ir jāmarķē. Marķieri noņemt no liemeņa vai liemeni sadalīt ir atļauts tikai pēc tam, kad ir aizpildīta veidlapa «Informācija par izlietotajām medību atļaujām» (pieejama «Medību noteikumu» 3. pielikumā) un saņemti Āfrikas cūku mēra laboratoriskās izmeklēšanas rezultāti. Ja mežacūka ievainota, pirms tās izsekošanas marķierī jāieraksta ievainošanas datums. Informācija par nomedītajām un ievainotajām mežacūkām viena mēneša laikā pēc medībām jāiesniedz Valsts meža dienestā.

Atbilstoši Medību likuma Pārejas noteikumu 13. punktam tiek noteikts arī minimālais mežacūku nomedīšanas daudzums medību iecirknī, kas atbilst tajā esošajam mežacūku skaitam, ko novērtējis Valsts meža dienests. Tas nozīmē, ka medību sezonas laikā ir jānomedī tāds dzīvnieku skaits, cik liels ir novērtētais mežacūku skaits medību sezonas sākumā. Mežacūku skaitu dienests novērtē pavasarī, taču pēc vairošanās sezonas sākuma šo dzīvnieku skaits var kļūt ievērojami lielāks par novērtēto.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

«Bauskas Dzīve» skaidroja, cik mežacūku marķieri pērn izsniegti Bauskas novadā, cik šogad atvēlēti. «Izsniedza 660 marķierus, arī šogad aptuvenais skaits sākotnēji plānots tāds pats,» precizē V. Vilcāne.

2022./2023. gada medību sezonas sākumā VMD novērtētais mežacūku skaits Bauskas novadā ir 430. Tas ir pirms vairošanās sezonas sākuma; kad sadzimst sivēni, tad skaits var kļūt ievērojami lielāks, skaidro VMD pārstāve.

Mednieku sniegtā informācija uz 19. aprīli liecina, ka iepriekšējā medību sezonā Bauskas novadā nomedīja 499 mežacūkas, informē V. Vilcāne.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Medību tiesību lietotājiem, kuru medību platības atbilst Medību likumā noteiktajām prasībām mežacūku medībām, Valsts meža dienests mežacūku marķierus izsniegs pēc pieprasījuma. Lai visus izsniegtos marķierus izlietotu racionāli, ir noteikti nelieli ierobežojumi to sadalē. Mežacūku marķierus izsniedz vai nu tādā pašā skaitā kā iepriekšējā, 2021./2022. gada medību sezonā, vai arī 120% apmērā no minimālā mežacūku nomedīšanas apjoma medību iecirknī. Kad medību tiesību lietotājs būs izlietojis vismaz 70% no izsniegtajiem marķieriem, dienests atkal papildus izsniegs tikpat daudz marķieru, cik būs izlietoti.

2021./2022. gada medību sezonā pieļaujamais mežacūku nomedīšanas apjoms bija 32 064 dzīvnieki, un tika izsniegtas 37 180 mežacūku medību atļaujas. Saskaņā ar mednieku iesniegto informāciju uz 2022. gada 19. aprīli iepriekšējā medību sezonā nomedītas 24 102 mežacūkas.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (1)

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.