Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Izglītības iestādēs Bauskas novadā ēdināšanu visiem neapmaksās

Bauskas novada domes sēdē šodien, 30. jūnijā, deputāti nobalsoja par to, ka mācību laikā izglītības iestādēs pusdienas apmaksās bērniem, kas mācās piecgadīgo un sešgadīgo obligātajā apmācībā, kā arī sākumskolas un pamatskolas vecuma grupās.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Par to, ka izglītības iestādēs pusdienas apmaksās tikai bērniem, kas mācās piecgadīgo un sešgadīgo obligātajā apmācībā, kā arī sākumskolas un pamatskolas vecuma grupās, bija 13 deputātu, pret – Guntis Kalniņš un Rihards Melgailis, atturējās Inita Nagņibeda, Ingmārs Līdaka un Līga Rimševica.

Bauskas un Vecumnieku novadā iepriekš pusdienas apmaksāja visiem izglītības iestāžu audzēkņiem. Tagad pieņemts lēmums tās neapmaksāt pirmsskolas izglītības iestāžu bērniem līdz četru gadu vecumam un vidusskolas vecuma audzēkņiem. Atbalstu saņems mazturīgo ģimenes un daudzbērnu ģimenes.

Jautājums iepriekš skatīts komiteju sēdēs. 15. jūnijā izglītības, kultūras un sporta komitejas sēdē, piemēram, deputāte Inita Nagņibeda atzina, ka tas esot nepatīkams lēmums, it īpaši tāpēc, ka laikā, kad iedzīvotājiem tā jau pieaugs daudzi maksājumi, tagad vēl papildus būs tēriņi par bērnu pusdienām. Deputāts Rihards Melgailis norādīja, ka, viņaprāt, Vecumnieku novada dome savulaik pieņēmusi pareizu lēmumu, izvēloties finansēt pusdienas vidusskolu audzēkņiem, un pauda, ka viņš šādu lēmumprojektu neatbalsta. Deputātes I. Nagņibeda un L. Rimševica norādīja, ka tieši vidusskolas vecuma grupas bērni ir tie, kas visvairāk ēd pusdienās un tieši viņiem atņemt bezmaksas pusdienas nav tā labākā ideja.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savukārt iepriekš sociālās un veselības komitejas sēdē ekonomikas un finanšu departamenta vadītāja Indra Latviete nosauca vairākus skaitļus, lai saprastu problēmas. Balstoties uz 2021. gada mācību gada sākuma skolēnu skaitu un ēdināšanas cenām, budžetā ēdināšanai bija paredzēti 890 tūkstoši eiro, ierēķinot jau laicīgi, ka no 1. septembra neēdinās vidusskolēnus un pusotra līdz četrus gadus vecos bērnus. Ja tomēr piekristu ēdināt arī šo grupu, budžetā būtu jāatrod papildus vairāk nekā 330 tūkstoši eiro. Turklāt jau tagad esot skaidrs, ka ēdināšanas cenas ievērojami pieaugs – saņemti jau pirmie iesniegumi, kur izrēķināts, ka porcijas izmaksās par 75 līdz 85 procentiem dārgāk.

Šoreiz deputāti skaidri norādīja, ka nepieciešams iestrādāt atbalstu daudzbērnu ģimenēm. Tomēr kopumā lēmumprojektu atbalstīja. «Ņemot vērā budžeta iespējas, patīk vai nepatīk, bet dzīve savas korekcijas ieviesīs, un laikam būs jāiet šajā virzienā,» atzina deputāte Ināra Pētersone.

Galarezultātā Bauskas novada domes sēdē šodien, 30. jūnijā, deputāti nobalsoja par iesniegto lēmumprojektu. Tas gan nozīmē, ka daudziem vecākiem tagad būs iespaidīgs papildu finansiālais slogs. Sēžu laikā izskanēja, ka pusdienas jau tagad izmaksā pat divus eiro, kas būtu vairāk nekā 40 eiro mēnesī, un situācijā, ja cenas tiešām augs divreiz, tie būs 80 eiro mēnesī un vairāk.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (16)

 1. Saulaines bērnudārzā mums visu laiku bija pašiem jāmaksā par ēdināšanu līdz obligātajai apmācībai – nekas jauns!

  4
  1
 2. bet, ko tad tu “absurdiņ” gribēji- iluminācijas par 50 tūkstošiem uz svētkiem, festivālus, finiera zaķus un putuplasta olas un vēl piedevām lai tavus bērnus par velti baro? Nebūs pārāk trekni, jo arī tiem, ar algām tūkstošos mērāmām, izmaksas aug, visiem vajag- it sevišķi ceļu Priedītes – Mežotnes stacija…

  14
  5
 3. Nu par vidusskoniekiem- šaubos, ka viņi ir vislielākie ēdāji jo tos visbiežāk var pamanīt Rimi, Maxima un Mego veikalā.
  Žēl protams par mazajiem ķipariem, bet daudzās vietās jau maksāja par ēdināšanu. Sāpīgi būs tiem, kam tagad šis slogs nāks klāt.

  14
  2
 4. Vispār tieši vidusskolnieki ir tie,kas neiet ēst uz ēdnīcu,bet iesēžās mašīnās un aizbrauc uz Hesīti,vai aiziet uz tuvējo veikalu pēc čipsiem un bulkām.Garajos starpbrīžos veikali tiek apkārt gāzti.

  13
  1
 5. Sveiki. Klau vecāki Jums kauns ir. Vai valsts jāuztur Jūsu bērni? Paši radiet paši uzturiet. Nav ko radīt bētnus, ja nevarat uzturēt. Padomju laikos mūsu vecāki maksāja par bērnu dārzu, nesaņēma pabalstus, bet izaudzināja kuplu pulku bērnu….strādādami, mājsaimniecībi vadot. Vai Jūs varat saukties psr vecākiem, ja nevariet paši savus bērnus uzturēt? Nebūs manikīru, pedikīru un citu lietu …..izdzīvosiet bez tā.

  17
  4
 6. bet, ko tad tavuprāt darīs tie domes speciālisti, kuri rēķināja un aprēķināja ēdienu pabalstu ik katram bērnam, viņus taču neatlaidīs? Padomju laikā iedzīvotāji par saviem nodokļiem neuzturēja tādu liekēžu baru pašvaldībās, kuri to vien zin, kā “apgūt naudu” ,paši neko neradot. Padomju laikā klases audzinātāja izlēma,, kuram bērnam vajadzīgas brīvpusdienas, nevis tās piešķirt visiem un vēlāk pagatavoto izmantot cūku nobarošanai. Tā iet, ja “speciālists” visu paveic attālināti, ar datora palīdzību, nekad neiedziļinoties lietas būtībā.

 7. No kā maksātiem nodokļiem Jums vecumdienās pensijas maksās? Mūsu radīto un audzināto.

 8. Ja butu tiesam garsigas pusdienas berniem, tad es labprat maksatu, bet par cik berni atsakas regulari est skola pusdienas jo esot auksts, ciets, vecs ediens, tad atvainojiet, labak dodu bernam lidzi pusdienas, letak, garsigak.

 9. Visiem fui… Man 50 un skolas brokastis, pusdienas un launagi bija pa velti man skolā… Bet tagad Ukraiņiem autobusus un elektro preces jāpērk par mūsu nodokļu naudas.. Mēs pieaugušie strādājam, maksājam nodokļus lai mūsu bērni skolā pa velti ēstu.. Nevajag barot svešos, ja savējos nevaram palīdzēt… Un vidusskolu klases jaunieši labprāt ēd pusdienas pa velti, un nevajag te izdomāt kā viņiem nevajag.

  5
  1
 10. ja tev tagad 50, tad pirms 40 gadiem tikai specializētajā palīgskolā bāreņiem tu varēji dabūt brokastis, pusdienas un launagu “pa velti” . Arī tagad “pa velti” nekas nenotiek, “brīvpusdienas” mēs visi apmaksājam no saviem nodokļiem, nodokļiem, kas Latvijā ir augstākie starp Baltijas valstīm un vieni no lielākajiem ES, tikai tās algas lielākajai daļai iedzīvotāju kā Bulgārijā…., jo arī šī brīvpusdienu nauda bieži vien tiek cūkām.

  2
  1
 11. Nu kāpēc nevar būt līdzmaksājums no vecāku puses vidusskolēniem. Tomēr labāk nekā nemaz. Daļu pašvaldība daļu vecāki. Daži vidusskolnieki ka septiņos iziet no mājas tā vakarā septiņos atgriežas, jo pulciņi, treniņi utt. Nu neskrien jau nu tā pēc tiem čipsiem, tie bērni kur mājas gatavo nav tādi bulciņu un čipsu piekritēji..

 12. bet, tāpēc arī valsts jums jau piešķir nodokļu atlaides katram bērnam. Vajadzētu saprast, ka arī tas, “ko dod par velti” citam ir vērtīgs un cūkām nedodams

 13. Maksāsim tāpat kā citas Eiropas valstis un tur nekas nav par brīvu. Esam pieradināti pārāk daudz prasīt.

  1
  1
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.