Jāņa Akuratera muzejā Rīgā 31.maijā plkst.18 notiks Daiņa Bruģa grāmatas “Akuratera māja” atvēršana, informēja muzeja vadītāja Maira Valtere.
Varāk nekā 250 lappuses biezā grāmata sniedz detalizētu Akuratera mājas arhitektoniskā veidola, apdares, kā arī iekārtotās interjera ekspozīcijas aprakstu un analīzi.
Grāmatas izdevēji ir Memoriālo muzeju apvienības Jāņa Akuratera muzejs un Jāņa Akuratera biedrība. Māksliniece ceļvedim ir Daiga Brinkmane.
Akuratera ģimene 1933.gada ziemā iegādājas gruntsgabalu Torņakalnā. Pavasarī arhitekts Verners Vitands izstrādāja koka savrupmājās projektu, bet jau vēlā rudenī Akuratera ģimene pārcēlās no dzīvokļa Blaumaņa ielā un savu māju Torņakalnā.
Akuratera mazdēls Jānis Viesturs Osis 1987.gadā pārdeva māju Kultūras ministrijai (KM). 1991.gadā tika atvērts Jāņa Akuratera muzejs. Sākotnēji apmeklētājiem bija pieejams tikai mājas pirmais stāvs – kamīnzāle un ēdamistaba, kur bija vitrīnās izvietota ekspozīcija par dzejnieka dzīvi. Vairākus gadus vēlāk interjera ekspozīcijas tika atvērtas arī dzejnieka kabinetā, Gaišajā salonā un Marijas istabā.
2006.gadā mākslas vēsturnieki baušķenieki Dainis Bruģis kopā ar Inu Līni un sadarbībā ar muzeja speciālistēm izstrādāja Akuratera muzeja interjera ekspozīcijas projektu. Daudzu gadu garumā ar Valsts kultūrkapitāla fonda, KM un privātu ziedotāju atbalstu tika restaurētas Akuratera ģimenes mēbeles, iegādāti zudušajiem priekšmetiem līdzvērtīgi eksponāti.
Savukārt no 2015. līdz 2016.gadam ar Eiropas Ekonomiskās zonas un Norvēģijas finanšu instrumenta programmas “Kultūras un dabas mantojuma saglabāšana un atjaunināšana” finansiālu atbalstu tika veikta Akuratera mājas restaurācija.
Interjera ekspozīcijas izveide daļēji tika pabeigta 2017.gadā, kad apmeklētājiem tika atvērta ekspozīcija desmit telpās – priekšnamā, kamīnzālē, ēdamistabā, trauku istabā, virtuvē, dzejnieka kabinetā, Gaišajā salonā, Laimas istabā, Marijas Annas istabā, vannas istabā. Kā sava veida šī projekta turpinājums ir izdotā grāmata “Akuratera māja”.
Grāmatas autors, mākslas vēsturnieks D. Bruģis no 1979.gada vairāk nekā 20 gadus ir strādājis Rundāles pils muzejā. No 1992. līdz 2007.gadam ir bijis restaurācijas firmas “Intarsija” direktors un valdes loceklis. Kopš 2008.gada ir firmas interjerists un vadošais pētnieks.
Kopš 1993.gada viņš ir izstrādājis dažādu interjeru restaurācijas, projektus un piedalījies to īstenošanā, piemēram, Durbes pilī, Mežotnes pilī, Turaidas muižas pārvaldnieku dzīvojamā mājā. D. Bruģis ir daudzu zinātnisku rakstu un publikāciju autors par Latvijas muižām, baznīcām, Latvijas baznīcu koktēlniecību, klasicisma laikmeta tēlniecību, Rundāles pils muzeja kolekcijām.
Reklāma