Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Jaunie tēlnieki gadu no gada piedāvā laikmetīgus vides objektus Bauskai, bet neviens pilsētvidē neparādās

Vairākus gadus Bauskā tiek rīkots tēlniecības plenērs “Bauskas vasara”, kurā piedalās Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) studenti un jaunie tēlnieki, kuri jau beiguši studijas, piedāvājot laikmetīgu vides objektu idejas.  Plenērs tika organizēts arī pagājušajā vasarā, tā darbu prezentācija ieplānota šodien, 27. janvārī, Bauskas Kultūras centra izstāžu zālē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

LMA tēlniecības katedras studenti un jaunie tēlnieki, piedaloties LMA profesoram Aigaram Bikšem, izrādīs praktiskas un radošas idejas pilsētvides attīstībai.

Projektu prezentācijā piedalīsies novada domes administrācijas un departamentu vadošie speciālisti, Bauskas muzeja, Tūrisma informācijas centra pārstāvji, aktīvi iesaistoties ideju apspriešanā, informēja Bauskas novada domē.

Baušķenieki interesējās, kāda nozīme ir šīm prezentācijām, ja neviena ideja netiek realizēta? Vislielākās cerības iepriekš bija par tēlnieka Dāvja Valbaka asprātīgā tēlniecības darba “Melnais gailis bumbā” īstenošanu. Iedzīvotāju veiktajā aptaujā šis plenērā tapušais vides objekts saņēma vislielāko atsaucību, vajadzēja tikai rast finansējumu pašvaldības budžetā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pirms diviem gadiem D. Valbaks “Bauskas Dzīvei” neslēpa prieku, ka viņa ideja izvēlēta realizēšanai. Paša dzimtā puse ir Kaltene, iepriekš Bauskā bijis vien dažas reizes, kad pamatskolas laikā bijušas basketbola sacensības jaunatnes līgā, bet tolaik pilsētai neatlicis daudz laika veltīt.

Dāvim Valbakam plenērā ideja par Melno gaili bumbā tapusi gana ātri. Gida ekskursijā pa Bausku dzirdējis par plostnieku krogu, ko rotājusi izkārtne ar melnu gaili uz melnas bumbas, kuru dēvēja vienā vai otrā vārdā – “par melno gaili vai melno bumbu”. D. Valbaks  gan nav redzējis nevienu vēsturisku attēlu ar šo izkārtni, bet, kā pats atzīst, – māksliniekam jau parasti negribas pilnībā atkārtot jau ko iepriekš radītu, tādēļ abus divus apvienojis vienā. Jaunā tēlnieka izpildījumā mazliet vairāk uzsvars ir uz gaili nekā bumbu.

Bijušas arī citas ierosmes, bet bijušā krodziņa ideja šķitusi spēcīgākā. “Vēlējos  tēlniecības darbu saistīt ar kādu vietu vai notikumu Bauskas vēsturē, par kura esamību tajā vietā vairs nekas neliecina. Turklāt man patika doma izvilināt gan tūristus un ceļotājus, gan vietējos iedzīvotājus tālāk no ierastiem apskates objektiem vecpilsētā. Vieta pretim gājēju tiltiņam bija vilinoši brīva idejām,” skaidroja D. Valbaks.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Skulptūras augstums paredzēts 1,8 metri. Veidojot maketu, Dāvim prātā bijušas vien aptuvenas izmaksas dažādiem variantiem, jo plānotais budžets nav bijis zināms. Viņš atklāj, ka ideju iespējams variēt, kādā materiālā un lielumā realizēt. Visdārgāko – melni patinēto bronzu – gan nav piedāvājis. Viņš izvēlējies gana lētāku variantu – minerālu un akrila sveķu kompozītmateriālu ar stiklšķiedras armējumu un izturīgu pārklājumu.

Skulptūras “Melnais gailis bumbā” makets.  Pirms diviem gadiem vides objekta autors Dāvis Valbaks bija aprēķinājis, ka, ja izvēlētos melni patinēto bronzu, tad izmaksas būtu ap 30 tūkstošiem eiro. Tolaik viņš piedāvājis gana lētāku variantu – minerālu un akrila sveķu kompozītmateriālu ar stiklšķiedras armējumu un izturīgu pārklājumu. Šādā izpildījumā skulptūra izmaksātu ap 5000 eiro. Foto: no arhīva

Iepriekšējais Bauskas novada domes sasaukums solīja baušķeniekiem, ka līdz ar gājēju tilta atjaunošanu, Mēmeles upes kreisajā krastā tiks novietots vides objekts “Melnais gailis bumbā”, taču “solītais makā nekrita”. Pēcāk jau jaunievēlētajai domei, vaicājot, vai šī ideja tiks realizēta, tika norādīts, ka 2022. gada budžetā līdzekļi šim mērķim nav paredzēti.

Pirms kārtējās jauno tēlnieku darbu prezentācijas šonedēļ Bauskas novada domei tika atkārtoti vaicāts par šī vides objekta likteni. Pašvaldībā paskaidroja, ka 2022. gada 29. septembra Bauskas novada domes sēdē deputāti atbilstoši Bauskas novada pašvaldības attīstības plānošanas dokumentiem noteica vietvaras 2023. gada budžeta prioritātes: iesākto investīciju projektu īstenošana, Eiropas Savienības un citu finanšu instrumentu finansējuma piesaiste un pašvaldības līdzfinansējuma nodrošināšana projektu īstenošanai, energoefektivitātes paaugstināšanas projektu un pasākumu īstenošana, avārijas un pirmsavārijas stāvoklī esošu pašvaldības būvju un nedrošu būvju, atjaunošana, pārbūve vai restaurācija, finansējuma nodrošināšana jaunu projektu sagatavošanas izdevumiem, vienotas, līdzsvarotas atlīdzības sistēmas ieviešana.

“Tas tiek ņemts vērā, šobrīd plānojot 2023. gada pašvaldības budžetu. Ideja par vides objekta “Melnais gailis bumbā” uzstādīšanu Bauskas pilsētā ir aktuāla. 2023. gada pašvaldības budžetā, kas vēl nav apstiprināts, ir paredzēts iekļaut līdzekļus tā izveidei,” informēja Bauskas novada domē.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (14)

 1. gaumes mēdz būt dažādas, vien intereses paliek tās pašas, jau redzētas domes pasūtītajos vides objektos, lietotos svētku reizēs. Tādus, kā uzraksts “Bauska” Rātslaukumā par 6 tk un tādas pat, no drātīm izlocītas bumbas pie domes ēkas, arī vairāku tūkstošu vērtībā. Tad jāsecina, cik novadam izmaksātu jau no “nopietnākiem” materiāliem un rūpīgāk gatavotais kaut vai gailis rakstam pievienotajā fotogrāfijā, tūkstošus piecdesmit?

  2
  1
 2. Iztiksim. Pat paciešam Bauskas māksliniecisko nosaukumu uz haotiski izvietotiem klučiem pie Bauskas robežām. Ko simbolizē tie haotiski samestie kluči? Bauskā visiem rokas aug no pa…ļas? Gaidām investīcijas.

  2
  1
 3. Prēmijas sev prot piešķirt, bet neatrodas nauda kaut kam pievilcīgam pilsētā. Studenti varbūt nākamreiz var braukt uz Kuldīgu, Ogri vai kādu citu vietu, kur arī kādam varbūt paveiksies un ideju realizēs. Ja pirms diviem gadiem gaiļa lētākais variants izmaksātu 5000 eiro, tad šobrīd droši vien cena reiz divi. Ja jau saka, ka ieplānoja budžetā naudu, visticamāk jau ne jau bronzai, bet lētākajam variantam, taču kādu summu atvēlēja, uzzināsim februārī.

 4. ja savāksim kaut vai desmit pozitīvas atsauksmes, tad gailis noteikti būs, vismaz viens gailis to divreiz vairāk nomirušo kā piedzimušo vietā un to novadnieku piemiņai, kas nespēdami “savilkt galus” pameta novadu un valsti. Tā gan, cienījamie domnieki, vajag tikai pārdesmit gribētāju un vismaz gailis būs….

 5. vai tie gaiļa gribētāji ir tie paši, kas šeit sūdzas par mazajiem pabalstiem apkurei, netīrītajām un nekaisītajām ielām un ceļiem, brīvpusdienu atņemšanu viņu lolojumiem, vietu bērnudārzos trūkumu un gūzmu ar citām negācijām? Jeb tie ir atsevišķi, kultūras izslāpuši indivīdi ar iespēju apgūt naudu, bieži pat lielu naudu, esot amatā zināmajā novada kultūras departamentā?

 6. Tie ” kultūristi” ir jocīgi. Varbūt vispirms bedrainās ielas un pagalmi jāsalabo un vismaz ēku fasādes? Uzreiz aiz Mēmeles tilta sākas Bauskas ēku “kultūrtelpa”.

 7. Nu,ja domei nav naudas,tad kādiem aktīvistiem vajadzētu izsludināt ziedošanas akciju Bauskā,savāksim naudiņu gailim!

 8. vai šādu un citu līdzīgu objektu un pakalpojumu gribētāju dēļ nevajadzētu novadā veikt sabiedrisko aptauju, jo diez vai vairums iedzīvotāju sev vitāli svarīgu problēmu risināšanai nepieciešamo naudu vēlētos novirzīt pašlaik gaiļa bet vēlāk pat , iespējams, veselas “vistu kūts” izvietošanai novada teritorijā.

 9. Gailis ir tieši tas, kas Bauskai un baušķeniekiem dotajā momentā visvairāk vajag- tā sacīt – pirmās nepieciešamības prece, jo nauda mums ir kā vēl nekad.

 10. Mums vajag vismaz 20 procentus zemākas pašvaldības pakalpojumu cenas. Gailis galīgi nav aktuāls. Kaut kad būs pašvaldības referendumi, tad būs grūtāk izbīdīt fiksās idejas kāda šaurās interesēs.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.