Bauskas pilī jau otro nedēļu turpinās starptautiska radošā rezidence, kas notiek sadarbībā ar Rīgas Senās mūzikas centru. Tās mērķis – Rīgas Vēsturiskās mūzikas un dejas festivāls. Pagājušajā nedēļā pils muzejs viesos uzņēma ansambli «Consort La Capriola», kas ieradās no Lionas Francijā, bet šonedēļ viesos ansamblis «The Banshies» no Parīzes, informē Elīna Jegorova, Bauskas pils muzeja vecākā komunikāciju speciāliste.
Mākslinieki ne vien nakšņo pilī, bet radošās rezidences laikā pils telpās notiek arī mēģinājumi koncertiem. Tamdēļ ieguvums no šādiem sadarbības projektiem ir neatsverams, jo pils šajās dienās atdzīvojas mūzikas skaņās. Atmosfēru un iespējas, ko dāvā pils telpas, novērtē ne vien mākslinieki, jo mūziku, kas izskan pilī, izbauda ikviens apmeklētājs, pastāsta E. Jegorova. Viņa arī uzsver, ka rezidences dalībnieki mūsu pilsētas ļaudīm un pilsētas viesiem dāvā iespēju būt klātesošiem koncertu publiskajos mēģinājumos.
Jaunnedēļ, 12. septembrī, plkst. 19 uz publisko mēģinājumu koncertam «Let They Charms» (Lai viņi apbur!) aicina ansamblis «The Banshies». Tā dalībnieki: Jaore Talibarta (Yaore Talibart) – vijole; Roksana Rastegāra (Roxana Rastegar) – vijole; Suzanna Volfa (Suzanne Wolff) – čells.
Pēc īru mitoloģijas vārds ‘banshee’ nozīmē ragana un sūtnis no citas pasaules. Ansamblis radies kā drošā vide, kas ļauj brīvi eksperimentēt un meklēt jaunus ceļus. Mūziķi mācās, piemēram, ķeltu mūzikā, pētniecībā, literatūrā, mākslā, kā arī dažādās kultūrās un muzikālajās gaumēs. Ikviena ansambļa programma ir balstīta uz stāstu, kas tiek izstāstīts koncerta laikā, mūziķu radošo darba stilu apraksta E. Jegorova, piebilstot, ka koncerta stāsts tiek veidots kā maršruts – mainot tradicionālus baroka laika skaņdarbus un tautas mūzikas melodijas ar literatūru un jaundarbiem, kas radīti speciāli ansamblim.
Veidojot koncerta “Let They Charms” programmu, ansamblis iedvesmojies no angļu teātra burvības un auglīgajiem Skotijas kalniem. Šī programma klausītāju un skatītāju aizved ceļojumā uz zemēm, kas radījušas ķeltu mitoloģijas leģendas un viņu ļaudis – banšijus (angļu val. ‘the banshees’). Uz pilskalnu, klinšu un bangojošas jūras fona pie kroga masīvkoka galda vēlu vakarā dziedātās tautasdziesmas rezonē ar angļu baroka mūzikas dižgaru lappusēm.
Kā skaidro Rīgas Senās mūzikas centrā, starptautiskais rezidenču projekts «EEEMERGING+ / Emerging European Ensembles» ir inovatīvs projekts, veltīts jaunajiem Eiropas senās mūzikas ansambļiem, ko atbalsta ES programma «Radošā Eiropa». Jau 10 gadus Rīgas Senās mūzikas centrs ir viens no galvenajiem starptautiskā rezidenču projekta «Eeemerging+» partneriem. Sadarbojoties nozīmīgiem Eiropas senās mūzikas centriem pie profesionālajai attīstībai nozīmīga atbalsta tiek perspektīvākie un labākie Eiropas jaunie senās mūzikas ansambļi. No 2024. gada ir aizsācies jau trešais ilgtermiņa projekts «Sustainable Eeemerging», kas arvien vairāk akcentē ilgtspējīgas domāšanas nozīmību mūzikā un ar to saistītajās industrijās.
«Bauskas pils muzejs novērtē iespējas un ieguvumus, kļūstot par šīs starptautiskās radošās rezidences vietu Latvijā. Esam priecīgi un lepni, un aicinām ikvienu izmantot lielisko iespēju klausīties mūziku, ko dāvā mākslinieki. Publiskais mēģinājums ikvienam bez maksas. Tiekamies 12. septembrī plkst.19 Bauskas pilī!» aicina pils muzeja kolektīvs.
Reklāma