Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Jelgavas pilsētas slimnīca paplašinās uzņemšanas nodaļu; pēc palīdzības te vēršas arī Bauskas novada ļaudis

Katru gadu Jelgavas pilsētas slimnīcas Neatliekamās medicīniskās palīdzības un uzņemšanas nodaļā turpina pieaugt pacientu skaits, bet viņu piederība dzīvesvietai vairs nav tikai Jelgavas pilsēta vai Jelgavas novads, bet visa Zemgale. Ar mērķi sakārtot strauji augošo pacientu plūsmu un palielināt veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanas efektivitāti Jelgavas pilsētas slimnīca ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) līdzfinansējumu realizēs Neatliekamās palīdzības un uzņemšanas nodaļas pārbūvi un paplašināšanu, ziņo portāls jelgava.lv.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pilsētas slimnīcas Neatliekamās medicīniskās palīdzības un uzņemšanas nodaļa pēdējo gadu laikā piedzīvo pacientu plūsmas pieaugumu – 2023. gadā palīdzība sniegta 32 038 pacientiem, kas ir par 26 procentiem vairāk nekā 2021. gadā. Līdz šā gada vidum uzņemšanas nodaļā reģistrēti jau 16 655 pacienti, un tas nozīmē, ka arī šis gads norit ar pieaugošu tendenci. 70 procenti pacientu ir Jelgavas pilsētas un novada iedzīvotāji, bet pēc palīdzības vēršas arī cilvēki no Bauskas, Dobeles, Tukuma, Olaines un Saldus novada, Rīgas un citām Latvijas vietām. Turklāt Nacionālā veselības dienesta dati apliecina – Jelgavas pilsētas slimnīca ir līderpozīcijās ar kopējo uzņemšanas nodaļas gadījumu skaitu starp 4. līmeņa ārstniecības iestādēm Latvijā, šajā nodaļā uzrādot lielāku pacientu plūsmu nekā Liepājā, Rēzeknē vai Ventspilī.

Jelgavas pilsētas slimnīcas valdes loceklis Kārlis Smilga atzīst: slimnīca ir pietiekami nodrošināta ar darbiniekiem, taču uzņemšanas nodaļas telpas ir kļuvušas par šauru. Lai turpinātu nodrošināt kvalitatīvu primāro veselības aprūpi, nodaļu plānots pārbūvēt un paplašināt par 1040 kvadrātmetriem.

“Viens no aktuālajiem jautājumiem ir pacientu privātums, distancēšanās nodrošinājums un arī pavadošo personu līdzdalība, kas sākas ar pacienta ierašanos un reģistrāciju uzņemšanas nodaļas uzgaidāmajā telpā. Šobrīd tā ir 30 kvadrātmetru plaša telpa, kurā vienlaicīgi var atrasties ne vairāk kā 10 pacienti. Ņemot vērā, ka vidēji diennaktī pie mums vēršas 80–140 cilvēku, ir skaidrs, ka esošā platība ir krietni par mazu. Pārbūves laikā to plānots palielināt līdz vismaz 90 kvadrātmetriem,” norāda K.Smilga.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šobrīd uzņemšanas nodaļas uzgaidāmajā telpā notiek arī pacientu plūsmas šķirošana, apzinot, ar kādām sūdzībām ieradies katrs pacients. Realizējot projektu, arī šim mērķim paredzēts izveidot atsevišķas triāžas jeb prioritizēšanas telpas. “Triāžas mērķis ir pacientu ātra izvērtēšana un prioritizēšana, kad lielas pacientu plūsmas dēļ veidojas rindas. Tas ir nepieciešams, lai primāri novirzītu resursus un nodrošinātu palīdzību pacientiem ar smagāku veselības stāvokli,” skaidro K.Smilga, arī šajā gadījumā kā ieguvumu akcentējot gan privātuma un distancēšanās nodrošinājumu, gan arī mazākas pacientu rindas.

Nodaļas pārbūves projekta realizācijas gaitā plānots palielināt arī observācijas gultu skaitu – ja šobrīd telpu trūkuma dēļ tās ir četras, nākotnē gultu skaitu plānots palielināt vismaz līdz 12. “Pērn observācijā esošo pacientu skaits bija 3025, kas ir par 50 procentiem vairāk nekā 2022. gadā. Palielinot observācijas gultu skaitu, tiks samazināts stacionāro nodaļu noslogojums un palielināta ārstniecības efektivitāte. Proti, kvalitatīvu aprūpi – nepieciešamās manipulācijas un izmeklējumus – pacientam būs iespēja saņemt jau uzņemšanas nodaļā, bez stacionēšanas slimnīcā, ja tas nav nepieciešams. Savukārt citu nodaļu darbs tiks atslogots, resursus novirzot smagāku slimnieku ārstniecībai un diagnostikai,” tā K.Smilga.

Pārbūves procesā paredzēts nodrošināt arī atsevišķu papildu reanimācijas zāli ar intensīvās terapijas iespējām, ierīkot sanitāro telpu agresīviem pacientiem intoksikācijas gadījumā, kā arī izveidot papildu procedūru telpas, kas medicīniskās manipulācijas ļaus veikt uzņemšanas nodaļā, jo esošo telpu skaits ir par mazu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jelgavas pilsētas slimnīca jau noslēgusi līgumu ar Centrālo finanšu un līgumu aģentūru par pārbūves projektam paredzētā finansējuma saņemšanu no ERAF. Nākamais secīgas solis ceļā uz projekta realizāciju ir skiču un būvprojekta izstrāde, līguma slēgšana ar iepirkuma kārtībā izvēlēto būvnieku, bet pēc tam – arī faktiskā būvniecība.

Kopējais projekta finansējums ir 3 155 455 eiro, no kuriem ERAF finansējums ir 85 procenti no attiecināmajiem izdevumiem, valsts budžeta finansējums – 13,07 procenti no attiecināmajiem izdevumiem, bet Jelgavas pilsētas slimnīcas finansējums – 0,93 procenti no attiecināmajiem izdevumiem.

Foto: jelgava.lv

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.