Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Kāds spēs par to samaksāt? Saulainē apkures tarifs pieaugs par vairāk nekā 140%

Bauskas novada domes vides un attīstības komitejas sēdē deputātiem bija jālemj par atļauju paaugstināt maksu par centralizētās apgādes siltumu Rundāles apvienības Pilsrundāles un Saulaines ciema iedzīvotājiem. Potenciālais cenas kāpums plānots par 147 procentiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Apkures tarifi pieaugs arī Vecumnieku ciemā, kur tikko jau apstiprināja jauno apkures tarifu. Tur pieaugums plānots aptuveni par 12 procentiem. Savulaik tas būtu šķitis daudz, bet, salīdzinot ar to, cik tagad būs jāmaksā iedzīvotājiem, kam siltumu nodrošina ar gāzes apkuri, tā ir maza summa.

Sēdē 14. janvārī Rundāles apvienības komunālo pakalpojumu dienesta vadītājs Ivars Čerļenoks informēja, ka dabasgāzes cena augusi par 235 procentiem un februārī jāievieš jauns tarifs – salīdzinājumā ar iepriekšējo tas būs par 147 procentiem prāvāks. Iespējamais cenas kāpums lietotājiem – no 54,43 līdz aptuveni 134 eiro par megavatstundu. «Bija aptuveni 1,5 eiro par kvadrātmetru, tagad būs apmēram 4,3 eiro,» atzina Rundāles apvienības pārvaldes vadītājs Aigars Sietiņš. Viņš skaidroja – ja nepalielinās maksājumu, uzņēmumam nebūs naudas darbības nodrošināšanai.

«Kāds spēs par to samaksāt?» retoriski vaicāja Bauskas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Aivars Mačeks. Viņš atzina, ka daži ar šo problēmu jau saskārušies. Iecavas daudzdzīvokļu namā, ko apsaimnieko privātais pārvaldnieks, siltumu nodrošina ar gāzes apkures katlu, tur trīsistabu dzīvoklī jau par decembri iepriekšējo aptuveni 60 eiro vietā saņemts rēķins par 240 eiro.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

«Būs rinda ar cilvēkiem, kas prasīs pabalstus. Bet mums nav izvēles,» atzina vides un attīstības komitejas vadītāja Laine Baha. Deputāti uzskata, ka nevar subsidēt komunālo dienestu – tās ir reālās cenas, kuras būs jāmaksā. A. Mačeks atzina, ka cerības uz valdības atbalstu pagaidām esot mazas – vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Artūra Toma Pleša teiktais televīzijā radījis sliktu iespaidu. «Ja arī būs atbalsts, tas būs pilsētām, nevis tādiem ciemiem kā Rundāle,» vērtēja Bauskas novada domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis. Deputāts Guntis Kalniņš atzina, ka šajā situācijā cenai jāseko katru mēnesi, jo ir cerības, ka gāzes cena tomēr samazināsies. Deputāti I. Čerļenokam un A. Sietiņam norādīja, ka sabiedrība ir jāinformē par šo situāciju.

Paaugstināt tarifu aicināja arī Vecumnieku apvienības kapitālsabiedrības «Mūsu saimnieks» vadītājs Ivars Staškevics. Šeit gan sarunām bija tehniskas problēmas – stipra vēja apstākļos Vecumnieku apvienības pusē regulāri pazūd elektrība, tāpēc sarunu ar deputātiem, kas strādāja tiešsaistē, I. Staškevics veica ar mobilā interneta palīdzību, un beigās signāls vispār pazuda.

Šeit plānots tarifa pieaugums no 76,5 līdz 86,38 eiro par megavatstundu. Galvenais iemesls ir šķeldas cenas kāpums – rīkotajā konkursā piedāvājums bija dārgāks, nekā gaidīts. «Mums atkal ir zaudējumi,» pauda I. Staškevics. Deputāts Guntis Kalniņš uzskata, ka nepieciešama tikšanās ar iedzīvotājiem, lai skaidrotu cenas palielinājumu. Viņam piekrita A. Mačeks: «Negribu visu laiku to skaidrot, bet iedzīvotāji atkal prasīs, kāpēc pieaug maksa.» Tikšanos piedāvāja rīkot 20. janvārī.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Deputāti nobalsoja par abiem lēmumprojektiem, bet tie būs jāskata finanšu komitejā un Bauskas novada domes sēdē.

Tās nav vienīgās pozīcijas, par kurām pieaugs iedzīvotāju maksājumi. Par pārējo pozīciju sadārdzinājumu «Bauskas Dzīve» turpinās ziņot, ir skaidrs, ka šogad Latviju skars ilgi nepieredzēta informācija. Kā jau «Bauskas Dzīve» rakstīja, par šādu situāciju speciālisti informēja jau 2021. gada septembrī. Tātad – no valdības puses norādīt, ka situācija bija negaidīta un neprognozējama, nevar.

Pašlaik visi cer, ka gāzes cenas atgriezīsies zemākās pozīcijās, bet jebkurā gadījumā enerģijas maksājumi pieaugs. Par to liecina kaut vai pieredze pirms pāris gadiem, kad slapjā ziemā nevarēja no mežiem izvest kokmateriālus un pieauga koka kurināmā cenas. Toreiz skaidu brikešu cena no 90 eiro par tonnu sadārdzinājās pat vairāk nekā par 200 eiro. Pēc situācijas normalizēšanās cena saruka, bet iepriekšējo summu tā arī nesasniedza. Visdrīzāk, tas gaidāms arī tuvāko gadu laikā – maksa par enerģiju, lai arī samazināsies, bet iepriekšējā apmērā vairs neatgriezīsies.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (14)

  1. Gāze ir pats lētākais kurināmais. To zina pilnīgi visi, izņemot pastaldauņus. Tak nē, nedrīkst iepirkt lēto gāzi pa taisno no Krievijas, vajag caur biržu pa desmitkārtīgu cenu. Ne jau saulainiešiem, daugavpiliešiem,olainiešiem vien, drīz visiem būs problēmas, un neaizmirstiet, ka elektrībai arī cena celsies. Tā jums, pastalas, arī vajag, esat pelnījuši!

    6
    8
  2. Vienu gadu tikai papriecājas Saulainiši un atkal pakaļā ar tiem rēķiniem pa apkure.

  3. Kad vilka gāzesvadu pa nodokļu maksātāju naudu, tad Okmanis bīdīja runas un bija lielais visu glābējs. Šobrīd vienīgais ko var pateikt, ka atbalsta nebūs. Kad jāsaņem lielā alga, tad ir lielā atbildība, bet kad jāatbild, tad neviens nekad nav vainīgs.

    28
  4. Dzīvo mūsu valstī vadītāji kā sienāži un vairums iedzīvotāji domā līdzīgi. Kāpēc ieguldīt naudu siltināšanā, enerģētikā, ja tagad ir labi? Nu un tagad varat kost pirkstos. Saules paneļu sistēmu arī palaida tikai nesen. It visur cenšamies braukt vilcienu pēdējos vagonos. A toties novadiem ir jauna izstrādāta stratēģija, kur atkal viss ir ideāli un rožaini un pilnīgi viss būs. Var secināt, ka tās stratēģijas izrādījās s…s uz kociņa.

  5. Kas i…ko!! Legālais rekets-uzgavilēs Tiesu izpildītāji un parādu piedzinēji! 😁 Siltuma devēji jau savu dabūs jebkuraa gad…

  6. Tikai biržas mūs glābs. Būtu labi ieviest arī ugunsdzēsēju, policistu un visas citas iespējamās biržas. Cēlonis nav ne Saulainē , ne Bauskā, Rīgā gan ir daļa no cēloņa.Mums taču ir nacionālā bagātība -Inčukalna krātuve, kura nez kam pieder un gāze tajā arī nez kam pieder, bet mums te muld par biržām. Beigās visi satiksies darba biržā, bet tajā tiks piedāvātas tikai malkas sagatavotāju vietas, kuri vāks cirsmu atliekas neskaitāmajos izcirtumos.

  7. Prātīgi vīri pasaulē skaidro, ka viss šis enerģijas nesēju cenu kāpums ir tikai biržas spekulantu radīts, un tam pa lielo nav nekāda objektīva pamata. Ļoti žēl, ka Eiropas Savienība atkal izrādījusies negatava kaut ko likt tam pretī. Šobrīd šī situācija pārāk smagi “sit” pa cilvēku maciņiem, bet labumu no tā gūst tieši agresīvā Krievija.

  8. Viss maksā tik cik tas maksā. Ja es pērku malku savai krāsnij, man arī nekādas subsīdijas nedod. Daudz vientuļu cilvēku dzīvo 3 istabu un lielākos dzīvokļos. Tagad sāks domāt vai vajag tādu šiku.

    7
    4
  9. Drīz redzēsim deviņdesmito ainas- labi daudz bleķa skursteņu pa daudzstāveņu ārsienām.Sarosās buržuiku meistari! Un tas pēc 30 gadu galvu reibinošas attīstības!

    10
    1
  10. Gribētos saņemt kompetentu atbildi. Mums ir Inčukalna gāzes krātuve, kuru, kā es saprotu, vasarā piepilda nākošajai apkures sezonai, krātuvi izmanto Igaunija, Latvija, Lietuva, Pleskavas apgabals! Gāze tiek iepirkta vasarā pa vasaras cenām! Tad, kāds te ir sakars ar tagadējām gāzes cenām ???

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.