Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Kultūras iestādēm neziņa par energoresursu cenām un budžetu

Rudenī jaunu darba cēlienu sāk ne tikai skolēni, bet arī kultūras nami, amatiermākslas kolektīvi. Dejotāji un dziedātāji šosezon aktīvi gatavojas dalībai XXVII Vispārējos latviešu dziesmu un XVII deju svētkos, taču energoresursu cenu kāpums liek satraukties.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

«Bauskas Dzīve» izzināja situāciju Bauskas novada kultūras iestādēs, aptaujājot tautas namu, kultūras namu, Bauskas kultūras centra speciālistus.

Vecumniekos – tie paši kolektīvi, kas iepriekš

Vecumnieku tautas nama vadītāja Sandra Vēvere informēja, ka šosezon darbosies visi tie kolektīvi, kuri tautas namā strādāja jau iepriekš, jo jaunas kopas klāt nav nākušas un arī no esošajām neviena nav pārstājusi darboties.

«Viss būs atkarīgs no situācijas valstī, tāpēc ļoti lielu plānu nav, bet labāk jau nestāstīt, lai idejas pārvēršas darbos, nevis paliek ieceru līmenī,» atzīst S. Vēvere, «būs visi tradicionālie pasākumi, kas vienmēr ir rīkoti, un skatīsimies pēc situācijas. Darbību varētu izjaukt, piemēram, apkures sadārdzināšanās, ja tiks «nogriezti» līdzekļi pasākumiem, lai varētu apmaksāt elektrību vai apkuri, tāpēc jāskatās līdzi un viss jātaupa.»

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

S. Vēvere paskaidro, ka apkures tēriņus viņi paši daudz nevar ietekmēt, jo izmanto to, ko viņiem piegādā, bet apgaismojumu un elektrību gan pašiem pēc iespējas vairāk jācenšas ietaupīt. «Nāk Dziesmu un deju svētku gads, ir jāgatavojas, un lēnā garā to arī darām,» atzīst Vecumnieku tautas nama vadītāja S. Vēvere.

Iecavā bažas raisa sezonas budžeta sadale

«Darbosies tie paši kolektīvi, kas vienmēr, un mums jau «Facebook» ir ielikta informācija par pirmajām nodarbībām,» par jauno sezonu stāsta Iecavas kultūras nama direktore Alma Spale, «klāt neviens kolektīvs nenāk tādēļ, ka mums nav arī telpu, ko atvēlēt.»

Iecavas kultūras namā iespējama dalība gan bezmaksas, gan maksas kolektīvos. Bezmaksas kolektīvu piedāvājumā ir dāmu deju kopa «Kamenes», VPDK «Jezga», amatierteātris «Trubadūrs», folkloras kopa «Tarkšķi», SDK «Iecavnieks», jauktais koris «Iecava» un VPDK «Iecava». Par maksu iespējams piedalīties šovdeju grupā «Matrix», mūsdienu deju grupā, pirmsskolas vecuma bērnu deju kolektīvā, eksotisko deju grupā «Amira Mur», vokālajā studijā «Aprīļa pilieni», balles dejās pieaugušajiem, kā arī līnijdeju grupā «Eckau Linedancers».

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

«Viens no lielākajiem izaicinājumiem pašreiz būs sezonas budžeta sadale, tā novienādošana un pielīdzināšana, kas mūs biedē,» stāsta A. Spale, «tā neziņa, jo nav skaidrs, kā strādāsim. Varbūt mums ir savas iestrādes, un kādam citam citas iestrādes, kaut kā jāsadarbojas.» Iecavas kultūras nama direktore A. Spale atzīst, ka ieceres un plāni ir gluži vienkārši strādāt un skatīties, kas notiks tālāk, jo pašlaik ir grūti kaut ko paredzēt.

«Protams, mums ir plāns, pēc kā mēs strādājam, un tā mēs arī centīsimies turpmāk, tikai jācer, ka mūs atkal nepārsteigs Covid-19 vai vēl kaut kas,» atzīst A. Spale, «bet mēs ļoti ceram, ka būs skaista sezona, kā arī ļoti gaidām un gatavojamies Dziesmu un deju svētkiem.»

Rundālē – uzturēt cilvēku interesi un kolektīviem iespēju darboties

«Šosezon strādās visi astoņi kolektīvi, kuri darbojās arī iepriekšējos gadus,» apliecina Rundāles pagasta kultūras darba speciāliste Lilita Lauskiniece.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šosezon aktīvi darbosies drāmas terapijas grupa, amatierteātris «Stella», teātra studija «Savējie», gleznošanas studija, deju kopa «Ir varianti», senioru deju kopa «Magnolijas», vokālais ansamblis «Naktsvijoles», kā arī sieviešu koris «Runda».

«Nevaru prognozēt, vai būs atkal Covid-19 vai nebūs, kas notiks budžeta sastādīšanas līmenī,» stāsta L. Lauskiniece, «ir tādas lietas, kuras es nevaru ietekmēt, bet, ko es varu ietekmēt, – to arī ietekmēju. Nevaru pateikt, kāda būs situācija valstī, kāda būs situācija ar milzīgajiem elektrības rēķiniem, cik daudz varēsim atļauties, kāds būs nākamā gada budžets, kas tajā būs prioritārs.» Rundāles pagasta kultūras darba speciāliste L. Lauskiniece atzīst, ka viņas galvenais mērķis ir noturēt to, lai kolektīvi var strādāt un lai var sagatavoties XXVII Vispārējiem latviešu dziesmu un XVII deju svētkiem, kā arī noturēt savus dalībniekus.

«Man nemitīgi ir jauni plāni un idejas, bet tos nekad iepriekš neatklāju,» atzīst L. Lauskiniece, «ir dažas lielas lietas, kuras ļoti gribētos realizēt. Tā kā mums ir sadarbība ar Mežotnes pilskalna kompleksa apsaimniekotāju, mums klāt nākusi jaunā kultūrtelpa Mežotnes baznīcā, kur noteikti notiks kādi Rundāles kultūras pasākumi. Arī mūsu mājtirgum ir desmit gadu jubileja.» Tomēr L. Lauskiniece atzīst, ka lielus plānus izvirzīt nevar, jo pagaidām nav zināms pat finansējums.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

«Gribu uzturēt to koncepciju, ka šeit būs pārsvarā tādi diezgan izsmalcināti kamerpasākumi, izstāžu piedāvājums, kā arī prioritāri – uzturēt cilvēku interesi un kolektīviem iespēju darboties,» tā L. Lauskiniece.

Krīze jūtama jau pašlaik

«Bauskas kultūras centrā (BKC) 2022./2023. gada sezonā amatiermākslas sezonu atsāks visi 16 kolektīvi, kas iestādē darbojās arī iepriekš,» informē BKC direktora vietniece kultūras darbā Elīna Māla, «daži no tiem jau atsākuši regulāro mēģinājumu procesu, bet citi aktīvo darbību plāno sākt šonedēļ.»

BKC interesentiem piedāvā dalību šādos kolektīvos: VPDK «Mēmele», tautas deju ansamblis (TDA) «Jandāls», TDA «Jandāls» studija, VPDK «Biguļi», SDK «SenBiguļi», Eiropas deju kopa «Vēlreiz», līnijdeju grupa «Hot Boots», jauktais koris «Dzīle», senioru koris «Sarma», jauktais koris «Mežotne», vokālais ansamblis «Eliksīrs», vokālais ansamblis «Adoramus», tautas fotostudija «Bauska», Bauskas Tautas teātris, kā arī folkloras kopa «Trejupe» un gleznošanas studija «Meistars Gothards».

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

«Šī sezona īpaša būs Dziesmu un deju svētku kustības kolektīviem,» pastāsta E. Māla, «tā kā 2023. gadā no 30. jūnija līdz 9. jūlijam norisināsies XXVII Vispārējie latviešu dziesmu un XVII deju svētki, ir ierasts, ka, gatavojoties Dziesmu un deju svētkiem, kolektīvos vērojams jaunu dalībnieku pieplūdums, taču to, cik lielā mērā šāda tendence būs novērojama arī šajā reizē, redzēsim vien tad, kad sezona būs pa īstam sākusies.» E. Māla stāsta, ka lieli svētki 2023. gadā būs arī ansamblim «Eliksīrs», kas atzīmēs apaļo – desmit gadu – jubileju, taču tautas fotostudija «Bauska» nākamgad aizvadīs 65. darbības sezonu.

«Runājot par izaicinājumiem, ceram, ka varēsim strādāt pilnvērtīgi, neskatoties uz energoresursu izmaksu kāpumu un vēl arvien tepat esošo vīrusu,» teic E. Māla, «diemžēl energoresursu krīze jūtama jau pašlaik – degvielas cenu kāpums tiešā veidā skar amatiermākslas kolektīvu iespējas doties izbraukuma koncertos un izrādēs. Jau tagad zinām, ka visi līdz decembrim saplānotie braucieni netiks izpildīti, jo paredzētie līdzekļi transporta pārvadājumiem jau pašlaik ir apgūti par simts procentiem.»

Tomēr E. Māla atzīst, ka BKC amatiermākslas kopas, neskatoties ne uz ko, gaidīs savus skatītājus, atbalstītājus un klausītājus jaunās sezonas pasākumos, kā arī priecāsies par ikvienu jauno dalībnieku.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (12)

 1. Gnīdas Elektrum jau nu varēja izrādīt labas gribas žestu un kultūras iestādēm nākt pretim ar atvieglotiem nosacījumiem.

  6
  4
 2. Elektrum te neko nevar izdarīt, jo viņi iepērk elektrību elektrības veikalā, kur šobrīd cenas svārstās no 0.4-0.5 EUR/kwh. Ja ir interese apskatīt cenas šajā veikalā, tad jādodas uz Nordpool mājas lapu, jāizvēlas zona LV un tad var šo informāciju apskatīt.
  Drīzāk ir jāuzdod jautājums kur šis energoneatkarības jautājums ir iztirzāts stratēģijās piemēram 2021-2026? Nav? Pareizi, jo tie ir word dokumenti ar vēlmju sarakstu, kuriem nav saistība ar realitāti.
  Kāpēc dažas saimniecības un iestādes ir daļēji vai pilnībā gatavas šai situācijai? Pareizi – tā ir stratēģija.

  3
  1
 3. Peļņas rādītāji visiem energo resursu tirgotājiem ir vienkārši NENORMĀLI milzīgi salīdzinājumā ar pagājušo gadu. Badā jau nenomirtu, ja kultūras iestādēm iedotu atlaides.

 4. Rundālē katru nedēļu notiek saturīgi pasākumi, ko nevar teikt par Vecumniekiem. Neatceros nemaz, kad būtu bijis pēdējā laikā kas labs un kvalitatīvs sarīkots, kur kultūras darbinieki tiešām ieguldījuši lielu darbu un sirdi.

 5. Kad Vienotības Kariņš beigs ļaut OIK dēlēm spēlēties elektrobiržā – tad elektrības cena būs zināma.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.