Ceturtdien, 10. oktobrī, Kultūras ministrijā (KM) notika kultūras ministres Agneses Lāces un Mežotnes pils iniciatīvas grupas pārstāvju tikšanās. Tās laikā tika pārrunāti iespējamie turpmākās Mežotnes pils ēku kompleksa attīstības scenāriji, portālu informēja KM pārstāve Lita Kokale.
“Ir pilnīgi skaidrs, ka ne vien šīs klasicisma pērles saglabāšana, bet kopumā kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšana ir kultūras nozares prioritāte. Šodien, tiekoties ar Mežotnes pils iniciatīvas grupas dalībniekiem, izrunājām scenārijus, kā vislabāk nonākt pie risinājuma, lai Mežotnes pils turpmāk būtu pieejama sabiedrībai. Tuvākajā laikā paredzēta arī plašāka tikšanās Mežotnes pils darba grupā, lai izskatītu gan šodienas tikšanās laikā izrunātos risinājumus, gan “Valsts nekustamo īpašumu” redzējumu,” pēc tikšanās norādīja kultūras ministre Agnese Lāce.
Jau vēstīts, ka Rundāles pils muzeja vadībai jāpieņem lēmums, vai Mežotnes pils var kļūt par Rundāles pils muzeja filiāli, pārņemot pils apsaimniekošanu no tās šī brīža īpašnieka – VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ). Izstrādātais piedāvājums paredz atvērt Mežotnes pili apmeklētājiem pēc iespējas ātrāk pēc īpašuma pārņemšanas no VNĪ, pamazām attīstot tajā muzeja piedāvājumu un pasākumu programmu, pakāpeniski izvērtējot iespējas attīstīt arī viesmīlības pakalpojumus, kā arī īstenot infrastruktūras sakārtošanas projektus.
VNĪ piedāvāja risinājumu, lai paši varētu attīstīt viesmīlības pakalpojumu un atvērt Mežotnes pili sabiedrībai. Nepieciešams veikt organizatoriskos darbus ar personālu, telpu un inženiertīklu nelielu sakārtošanu. Pils pārdošanas jautājums šobrīd nav aktuāls, ņemot vērā nozares un sabiedrības noraidošo nostāju šajā jautājumā.
Rundāles pils muzeja direktore Laura Lūses savukārt apliecināja, ka Kultūras ministrija joprojām atbalsta Rundāles pils muzeja izteikto ierosinājumu, saglabāt Mežotnes pili kā publiski pieejamu kultūras pieminekli, veidojot tur Rundāles pils muzeja filiāli ar daudzveidīgām funkcijām, racionāli izmantojot esošo infrastruktūru.
“Turpinās darbs pie šī plāna īstenošanas. Šobrīd tiek gatavoti dokumenti par Rundāles pils muzeja statusa maiņu no tiešās valsts pārvaldes iestādes uz atvasinātu publisku personu, lai muzejam būtu lielāka elastība jauna objekta pārvaldībā un izmantošanā.
Precīzāka informācija par periodu, kad Mežotnes pils komplekss tiks nodots Rundāles pils muzeja pārziņā sagaidāma novembra vidū. Mēs ļoti ceram, ka nākošā gada vasaras sezonas sākumā Mežotnes pils atkal varēs atgriezties tūrisma apritē, lai iekļautos Lielupes zelta trīsstūrī starp Bauskas un Rundāles pilīm, un priecētu arī tos, kuri apmeklē Mežotnes pilskalnu, baznīcu, Mazās Mežotnes pili un Igo mūzikas un mākslas centru “Cepli”,” teic Rundāles pils muzeja direktore L.Lūse.
Jāatgādina, ka Mežotnes pils iniciatīvas grupā ir bijušais Valsts prezidents Valdis Zatlers, mākslas vēsturnieks Imants Lancmanis, Rundāles pils muzeja direktore Laura Lūse, mūziķis Igo, Bauskas novada domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis un vairāki citi sabiedrībā pazīstami cilvēki.
“Valsts nekustamo īpašumu” redzējumu,”
Šis kantoris tikai visu uz grunti māk palaist, tur nav nekāda redzējuma.
Laiks iet, bet darīšanas vietā turpinās tikai viena vienīga tukša muldēšana…
Vai VNĪ nemaz nav neērti par situāciju, kad par katru cenu gribēja pārdot šo īpašumu, jo tas neesot vispār rentabls un tur ir tik lieli mīnus un ieguldījumi nepieciešami, bet tagad redz domā, ka paši tur var kaut ko, tomēr darīt. Tas liek uzdot jautājumu, vai tik patiešām šīs pils pārdošana jau nebija sarunāta ar kādu draugu, un visticamāk par sviestamaizes cenu, bet takā klusā pārdošana un dažu necerētā iniciatīva to paredzēja nodot un Rundālei pieņemt, tā VNĪ pēkšņi liekas, ka nemaz tik slikta tā pils nav. Un, tagad jau vajag tikai NELIELU komunikāciju sakārtošanu, un viss taču ir ok, lai pili atvērtu.
Ļoti aizdomīgi tas viss sāk izskatīties!
VNĪ darbība jāvērtē no likuma skatu punkta. Vispirms iegulda miljonus, tad nolaiž un grib pārdot.
Interesanti šis viss izklausās, paši jau vienu brīdi darbojās, pārtrauca un nu atkal zirgam mugurā!
Kaut kas šeit nesasaucās!
Cik zināms! Rundāles pils filiālei pievienot plānojās tik 2028.gadā.
Tā, kā ir vēl laiks, lai nestāv tukša un noskumusi.
Kādi filiālei kas pievienosies? Un no kurienes uzpeldējis 2028. gads?
Ja pils līdz 2028.gadam paliks VNĪ rokas, tad līdz tam visa tās pils manta būs izsaimniekota un pārdota, bet pils būs novests grausta stāvoklī. Un tad VNĪ teiks, ņemiet rūpējieties par visticamāk jau līdz galam nolaistu un pagalam izmantotu un iz… ēku.
speciālists- mūziķis Igo, nu gan!
Tāpat rīkojās ar visu Latvijā pēc 1991.gada. Rada apstākļus un situāciju sabrukšanai. VNĪ min iemītu taciņu.
ILGI GAN VNĪ PIEŅEM LĒMUMUS, TOMĒR PAŠI, MILJONĀRI NEUZRADĀS, KAS VARĒTU ĪRĒT.