Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Lai tiktu pie ID kartes vai pases, cilvēki Bauskā gatavi sešos no rīta salt rindā

Lai saņemtu jaunus personapliecinošus dokumentus ļaudis ir gatavi stāvēt rindā pie Pilsonības un migrāciju lietu pārvaldes (PMLP) Bauskas nodaļas pat sešos no rīta. Pavasarī situācija varētu kļūt kritiskāka, iespējams, cilvēki rindu ieņems jau naktī, ņemot vērā savu pieredzi, prognozēja piektdien, 3. februārī, sastaptie PMLP Bauskas nodaļas vairāki klienti.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Baušķeniece Aiva Pēkale atklāja, ka piektdienas agrā rītā pie ēkas durvīm Uzvaras ielā 3, kur atrodas arī Bauskas PMLP, bijusi pirmā. Pašas elektroniskās identifikācijas (ID) kartei termiņš iztecējis, bet dokuments ikdienā vitāli nepieciešams, jo jāizmanto e-paraksts. “Zvanīju uz pārvaldi un interesējos par pieraksta iespējām, taču atbildēja, ka līdz aprīlim viss esot aizņemts. Man paskaidroja, ka var no pulksten septiņiem izņemt numuriņu un iestāties dzīvajā rindā uz vietas nodaļā. Ceturtdien es atnācu pulksten astoņos, bet šeit bija vairāk nekā 50 cilvēku, kaut kas prātam neaptverams. Cerot, ka pa dienu situācija uzlabosies, ierados nodaļā vēl pāris reižu, bet nekas labāks par jau pieredzēto nebija. Tālab nolēmu mēģināt nākamajā dienā,” stāsta A. Pēkale.

Cerībā tikt pie vajadzīgā dokumenta baušķeniece 3. februārī pie ēkas bijusi jau sešos no rīta. “Pamēģiniet aukstumā nostāvēt pie slēgtām durvīm. Nenormāli! Labi, ka atnāca apkopēja un ielaida telpās. Esmu no pilsētas un varu atnākt ar kājām, bet, kā ir ar lauciniekiem, kuri ir atkarīgi no sabiedriskā transporta kursēšanas grafika? Dzirdēju, ka ļaudis uz šejieni no dažādām Latvijas vietām braukuši, kā tas var būt, ka viena iestāde nevar tikt galā ar cilvēku plūsmu, un rindas ir jau kopš pērnā gada?!” sašutumu neslēpa A. Pēkale. Viņa ar otro kārtas numuru tika apkalpota pulksten 8.10.

PMLP Bauskas nodaļas klienti aizņēma visas brīvās sēdvietas, stāvēja kājās, uz kāpnēm, kā arī pulcējās ēkas Uzvaras ielā 3 pirmā stāva priekštelpā. Foto: www.bauskasdzive.lv

Pie personapliecinoša dokumenta piektdien bija iecerējuši tikt arī pieci vīri no uzņēmuma SIA “Ķekavas nami”. Interesējušies, vai ID karti nevar nokārtot kādā no Rīgas nodaļām, bet tur tā esot “neiespējamā misija” – rindām galu neredzot, tālab riskējuši un braukuši uz Bausku. “Priekšnieks mums iedeva brīvu, lai varam sakārtot dokumentus. Man ID karte savu mūžu nav bijusi, bet gribēju to savlaicīgi dabūt. Ja vēl noorganizē transportu, kāpēc gan tādu iespēju neizmantot? Bauskā ieradāmies pulksten septiņos, bet cilvēki jau bija priekšā. Esmu kārtojis pasi, bet šādu “šturmēšanu” neesmu redzējis,” pārdomās dalās ķekavietis Laimonis Kļaviņš.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Iecavnieka Guntara pasei derīguma termiņš beidzas 15. aprīlī, otra personas apliecinoša dokumenta – ID kartes – viņam nav. Viņš mēģinājis pieteikties pases nomaiņai internetā, taču, lavierējot starp piedāvātajiem datumiem PMLP mājaslapā, nav varējis brīvu laiku Bauskas nodaļā atrast, viss līdz pat 1. maijam  aizņemts, bet tālākie datumi nepieejami.  Vīrietis darba dēļ nevar atļauties stundām ilgi stāvēt dzīvajā rindā, lai tiktu pie nepieciešamajiem dokumentiem. Speciāli piektdien ņēmis brīvdienu. “Man īsti nav skaidrs, kālab kā obligāts dokuments noteikta ID karte. Pase man ir bijusi un būs, bet ID kartei es neredzu jēgu,” paziņo Guntars.

Atnākot pirms pulksten astoņiem, varēja tikt pie 35 kārtas numura, ja vēlējās iestāties dzīvajā rindā. Paralēli dzīvajai rindai tika pieņemti klienti, kuri pieteikušies iepriekš, kuri nāca jau pēc gatavajiem dokumentiem, kuri nākuši kārtot citus dokumentus. Foto: www.bauskasdzive.lv

Katru darba dienu PMLP klientu drūzmas un neapmierinātības lieciniece ir šīs ēkas apkopēja Gaļina Sladzevska. Viņa raksturo, ka jau aptuveni vairākas nedēļas aina ir līdzīga. Ar viņas gādību ļaudis nonāk apkurinātās telpās. “Es varu nākt septiņos, bet, kad izdodas, ierodos agrāk. Pirmā atslēdzu durvis, cilvēki aiz muguras man stāv, kā es viņus neielaidīšu? Man viņu patiešām ir žēl,” teic G. Sladzevska.

Viņasprāt, ja būtu tikai vietējie no Bauskas novada, tad šāds sastrēgums neveidotos. “Es te no apmeklētājiem dzirdu, ka pilns ir Jelgavā, Rīgā, Tukumā. Cilvēki meklē iespējas, kur tomēr rindas ir mazākas. Daudzi brauc no Ķekavas, kaut viņiem Rīga ir krietni tuvāk. No savas puses es varu uzteikt pārvaldes Bauskas nodaļas darbinieces. Viņas ir ļoti pacietīgas un jāsaka arī – žēlsirdīgas. Saprotu, ka drīkst apkalpot noteiktu skaitu, bet parasti jau paņem vēl papildus. Kur gan cilvēkam likties, ja mērojis tālu ceļu un nogaidījis ilgu laiku?” prāto G. Sladzevska.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņa neslēpj, ka nākas dzirdēt cilvēku lamas. Visbiežāk gānī valdību, ka tādu bardaku pieļāvusi. Viņas novērojumi liecina, ka daudzi arī līdz galam nav iedziļinājušies jaunajā kārtībā un uz PMLP nodaļu dodas lieki. “Piemēram, pensionāriem noteikts ir ilgs pārejas periods līdz pat 2030. gadam un viņiem uz šejieni nav jāskrien, bet viņi ierodas tāpat. Kā “bubulis” figurē vārds sods, kuru jau izdzirdot, cilvēki tiek iedzīti panikā. Es jau palūkoju, ka par dokumentu neesamību var piemērot naudas sodu līdz 35 eiro, nav tik traki,” vērtē G. Sladzevska.

Viņa atzīmē, ka sabiedrībai tiek uzlikti vairāki pārbaudījumi, atslābt nesanāk. “Mēs nupat pārdzīvojām pandēmiju, bet še tev nu bija mierīgā dzīve – sākās karš Ukrainā. Tagad jau cilvēki šo krīzi mierīgāk uztver, mazāk runā par šo tēmu, retāk lūkojas debesīs, meklējot iznīcinātājus un tik ļoti nepēta militāro tehniku, kas tiek pārvadāta pa valsts ceļiem. Taču šobrīd ID kartes peripētijas – ņemamies ne pa jokam. Es jau smejos, ka uz maija svētkiem man te gulēs eksemplāri arī uz trepēm ārpusē. Siltā laikā jau, iespējams, nekaitēs, bet tagad aukstumā gan ir šavki,” tā G. Sladzevska.

Ja cilvēkam pēc 1. maija joprojām nebūs eID kartes, bet būs derīga pase, nekāds sods viņam nebūs paredzēts, taču var rasties problēmas, saņemot dažādus pakalpojumus. Piemēram, valsts noteiktos braukšanas maksas atvieglojumus sabiedriskajā transportā varēs saņemt tikai cilvēki ar derīgām eID kartēm.

PMLP sabiedrisko attiecību vadītāja Madara Puķe apliecina, ka Bauskas nodaļā, tāpat kā visās lielākajās PMLP teritoriālajās nodaļās ir novērojams klientu pieplūdums. PMLP jau iepriekš paredzēja, ka varētu veidoties sastrēgumi, jo gada nogalē vairāk nekā 500 tūkstošiem cilvēku Latvijā nebija derīgas elektroniskās ID kartes. Pagaidām ir obligāta pase, bet pēc’šī gada 1. maija kārtība mainīsies un – par obligāto personas apliecinošo dokumentu kļūs eID, bet pasi varēs noformēt pēc izvēles.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Turklāt politiķu sarunu galdā pirms nedēļas likta ideja – atcelt nepieciešamību ID karti obligāti saņemt līdz pirmajam maijam, tādā veidā mazinot rindu problēmu. Gala lēmums par plānu maiņu gan vēl nav pieņemts.

Vai tiks pagarināts Bauskas nodaļas darba laiks, vai tā strādās kādā brīvdienā, vai arī tiks ieviests cits scenārijs, to M. Puķe solīja precizēt vien pirmdien, 6. februārī.

Viņa atgādināja, ka ka noformēt dokumentus iespējams gan dzīvās rindas kārtībā, gan pēc iepriekšēja pieraksta, gan arī piesakoties attālināti, izmantojot lietotni “Qticket”.

UZZIŅAI

Izņēmuma grupas, kurām pārejas periods, līdz kuram jānoformē eID karte, ir 2030. gada 31. decembris, noteikums attiecas uz personu:

 • kura saņem pakalpojumus ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā, kas ir reģistrēta sociālo pakalpojumu sniedzēju reģistrā;
 • kura ir izstājusies no sociālo pakalpojumu sniedzēju reģistrā reģistrētas ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijas, lai saņemtu sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumus dzīvesvietā;
 • kura saņem sociālo pakalpojumu sniedzēju reģistrā reģistrētas grupu mājas pakalpojumus;
 • kurai noteikta I invaliditātes grupa;
 • kura ir virs darbspējas vecuma;
 • kurai noteikts politiski represētās personas statuss;
 • personām, kuras likumā noteiktajā kārtībā sniegušas ziņas par dzīvesvietu ārvalstī, eID karte jānoformē līdz 2024. gada 31. decembrim.

Avots: PMLP

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (23)

 1. te redzams jau modernāks, divpakāpju klientu apkalpošanas veids. Pirmā pakāpe ir pašvaldības klientu apkalpošanas centri un otrā ir valsts iestādēs

 2. Cilvēki nozombēti, domā ka bez eID dzīvot nevarēs, pase ir tas pats dokuments, ja beidzies termiņš tad dodaties, bet savādāk dariet ko darījāt un vienkārši 30 dienas pirms termiņa beigām ejat saņemt gan jaunu pasi gan eID. Karti gan ērtāk nēsāt, bet pasi ja ir kabata arī nav grūti. eID nozagt ir vieglāk, nāks kopā ar visu maku, datus nozags jebkurā gadījumā.

  33
  4
 3. Kur bij šie pilsoņi agrāk.man ID kartei vēl temimiņs bij 6meneši.kad nebij rinda un ātri aŕī nomaiņiju.bet tagad novelk līdz pēdējam un tad vaimanā

  9
  21
 4. Padomnieks lepni paziņo, ka var dzīvot ar pasi, bet tad ierakstiet likumā to, lai ir zināms. Bet daudziem eID karte vajadzīga jau šobrīd: ja jāpieslēdz elektroniskais paraksts, sabiedriskā transporta biļešu iegādei ar atvieglojumiem, utt. Kamēr nav sakārtots PMLP darbs, saprātīgi būtu noteikt termiņa pagarinājumu eID ogligātajai prasībai visiem.

  14
  2
 5. Bet principā var atgādināt, cik grib, tāpat lielākā daļa attapsies pēdējā brīdī un tad nav brīnums, ka arī Bauskā te pie nodaļas nakšņos. Būs jauki varēs pie domes telšu pilsētiņu uzcelt 🙂

  11
  4
 6. Daudzi traktoristi pārkvalificējas par tanku vadītājiem, mehaniķiem, tagad kārto dokumentus.

  5
  8
 7. Tātad secinājums viens, ne jau baušķi te tās rindas baigi aizņem. Brauc no čuhņas Ķekavas un Rīgas. Mani personīgi interesē, kāpēc čurkas autobusiem šeit tiek vestas? Vai tas ir kāds biznesa veids vienkopus atgādāt aziātus uz Bausku, lai kārtotu dokumentus? Reizēm nevar saprast vai Bauskā dzīvo vai Āzijā.

  21
  3
 8. Ja ir pase tad ko te triekties ? Ja tādā veidā grib izklaidēties tad var sēdēt. Man termiņš beidzas aprīlī bet es nekur nesteidzos

  4
  1
 9. Valsts ņirgāšnās par saviem pilsoņiem – izsauciet ”autoru” (Kariņš).

  17
  2
 10. Nekad tā nav bijis. Vai arī pasu jomā var ko ieshēmot? Kāds sakars aziātiem ar Latvijas pasi? Kaut kāds krimināls? Tiešām tā ir?

 11. Kariņš ir ”aizmirsis”, cik ērti un vienkārši organizēta ID sistēma ASV. Visā Amerikā par ID kalpo Auto vadīšanas tiesības. Ja tādas nav, tad izdod ID karti. Pase vien nepieciešama, izbraucot no ASV.

 12. Pase arī ir personas apliecinošs dokuments un to ko izdomā valdība ,kad obligāti ir jābūt ID ir sviests un pretlikumīgi, jo pase jau ir apliecinošs dokuments līdz tam datumam ,kas ir norādīts tajā, ātrāk anulējot pasi,tiem vajadzētu atgriezt Jums naudu, protams tāpēc pases turpina darboties. Un to obligātumu ,ko uzpiež valdība ir neloģiska ..

 13. PMLP darbiniekiem tāpat alga jāmaksā, tad cik ir tā plastmasas gabaliņa pašizmaksa un cik par to jāmaksā valsts iedzīvotājam karti saņemot? Tad nesakiet, ka valstij tā “sistēma” ir neizdevīga. Kā arī, nav zināms, no cik liela attāluma iespējams noskenēt pilsoni ar karti kabatā….

 14. priekš “čipiem” derot svina vāciņi, tik indīgs tas esot, no vienas indes bēgot uz citas uzduries

 15. Idioti tie cilvēki goda vārds,Ejiet pēc sāls sēdiet rindā drīz nebūs speķi pērciet,zirņus tulīt nebūs nopoērkami,ha ha ha haaa un duij visi pirkties

 16. ATBILDE komentētājam “SMIEKLĪGI”” – nekas turr nav smieklīgi,ja pašam nevajag dokumentus mainīt,tad ir smieklīgi,ne jau tie cilvēki tur sava prieka pēc sēž pusi dienas,un gaida,kad varēs dokumentus nodot.Šodien pat piedzīvoju situāciju,kad cilvēks ir bijis pierakstījies rindā caur internetu,un tāpat pusi dienas nosēdēja ,un gaidīja,kad tik pieņemts! Tad kāda velna pēc jāapierakstās mēnešiem iepriekš internetā,tad jau labāk,agrāk piecelies,izstāvi agrro rindu,un dabūsi numuriņu. Vispār,godīgi sakot,bardaks,un tā skaitās valsts iestāde!

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.