Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Latvijā strauji aug elektrību pašražojošo mājsaimniecību skaits; Bauskas novadā uzstādīti 369 mikroģeneratori

Kopējais AS “Sadales tīkls” infrastruktūrai pieslēgto mājsaimniecību mikroģeneratoru skaits jūnija vidū sasniedzis 15 000 ar kopējo ražošanas jaudu vairāk nekā 120 megavatu (MW), portālu informēja “Sadales tīkla” pārstāve Alīna Kozlovska.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņa atklāja, ka vairāk nekā 99% gadījumu mikroģenerācijas klienti kā ražošanas iekārtu izvēlējušies saules paneļus, bet mazāk nekā 1% gadījumu izvēlēts ar vēja enerģiju darbināms mikroģenerators. 

Mikroģeneratori uzstādīti teritorijās visā Latvijā, bet lielākais skaits ir Rīgā un Pierīgas novados. Bauskas novadā ierīkoti 369 mikroģeneratori un to kopējā ražošanas jauda ir apmēram 3 megavati (MW).

A. Kozlovska precizē, ka no visiem 369 mikroģeneratoriem 2023. gadā pieslēgti 97, visa 2022. gada laikā 230, bet 2021. gadā – 26. Pārējie uzstādīti laikā līdz 2021. gadam.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

 Uzņēmumā norāda, ka interese par saules paneļiem šogad saglabājusies augsta, papildinot, ka šogad sadales sistēmai pieslēgti vairāk nekā 3500 jaunu mikroģeneratoru.

“Sadales tīkla” valdes priekšsēdētājs Sandis Jansons skaidro, ka mērenāks mikroģenerācijas attīstības temps, salīdzinot ar pērno gadu, skaidrojams ar vairākiem faktoriem, taču būtiskākais – ir kritusies elektroenerģijas cena tirgū. Tā pērn ģeopolitisko apstākļu ietekmē sasniedza vēl nebijušus rekordus un kļuva par vienu no galvenajiem katalizatoriem visaptverošai mikroģenerācijas attīstībai. 

“Tā ir arī dabiska procesa gaita – pēc lielajiem pīķiem temps normalizējas, vienlaikus jāakcentē, ka mikroģeneratoru skaits Latvijā arvien aug ļoti strauji – līdz 2023.gada vidum “Sadales tīkla” infrastruktūrai pieslēgti vidēji 20 jauni mikroģeneratori ik dienu,” pauž Jansons, piebilstot, ka tik dinamisku mikroģenerācijas attīstības tempu Latvijā palīdzējusi sasniegt valsts atbalsta programmu pieejamība. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņš skaidro, ka būtiska nozīme ir arī pilnībā digitalizētam mikroģeneratora pieslēgšanas procesam, kas nodrošina iespēju saskaņot ražošanas iekārtas uzstādīšanu ar “Sadales tīklu” vidēji divu darbdienu laikā.

Ņemot vērā pašreizējo mikroģenerācijas attīstības tempu, 2023.gada beigās kopējais “Sadales tīklam” pieslēgto mikroģeneratoru skaits varētu sasniegt 18 000 līdz 20 000, bet to kopējā ražošanas jauda 140-160 MW.

Elektroenerģijas sadales operatora infrastruktūrai iespējams pieslēgt mikroģeneratoru jeb elektroenerģijas ražošanas iekārtu ar jaudu līdz 11,1 kilovatiem (kW), kā arī elektrostaciju ar jaudu līdz 14 999 MW. Lielākas elektrostacijas tiek pieslēgtas elektroenerģijas pārvades tīklam, proti, AS “Augstsprieguma tīkls”. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.