Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Latvijā un Bauskas novadā ir zema aktivitāte vēlēšanās; vai būtu jāievieš obligāto balsošanu?

Pirms četriem gadiem Latvijā parlamenta vēlēšanās piedalījās vien 54,6 procenti balsstiesīgo pilsoņu. Pērn pašvaldību vēlēšanās tika sasniegts antirekords – piedalījās vien katrs trešais balsstiesīgais. Pastāv bažas, ka 14 Saeimas vēlēšanās vēlētāju aktivitāte arī būs zema. Kā atvilināt vēlētājus uz iecirkņiem? Vai būtu jānosaka obligāta piedalīšanās vēlēšanās, “Bauskas Dzīve” vaicāja dažādiem ekspertiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Bauskas novada vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Juris Gailis. Foto: No arhīva.

Bauskas novada vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Juris Gailis atzina, ka no vēlēšanu komisijas viedokļa obligātas balsošanas gadījumā nekas nemainīsies, bet būs lielāks cilvēku pieplūdums. Vienīgās izmaiņas varētu skart Iecavas vēlēšanu iecirkni, kur savulaik teritorijā bija trīs iecirkņi. Pašlaik vēl aizvien tas ir lielākais vēlēšanu iecirknis Latvijā. Tur varētu gadīties, ka būtu jādomā par papildu iecirkni.

“Bauskā liels ir Bauskas 2. vidusskolas vēlēšanu iecirknis, jo tur cilvēki vairāk garām staigā, tomēr tagad vēlēšanas ir brīvā plūsmā – var balsot jebkurā iecirknī. Izvēlas to, kur mazāk cilvēku un ātrāk var nobalsot.

Ja salīdzina ar pēdējām pašvaldības vēlēšanām, kur balsoja apmēram 30 procenti, balsotāju obligātas līdzdalības gadījumā būtu trīs reizes vairāk. Tomēr jau pagājušā gadsimta 90. gados bija ļoti liela aktivitāte un ar to tikām galā. Tīri tehniski problēmu nebūs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jautājums par to, kādas sankcijas valsts izdomātu tiem, kas vēlēšanās nepiedalās. Tomēr tā ir ilgāku gadu likumdošana, un nezinu, vai mūsu sabiedrība tam ir gatava. Galvenais jautājums – ja tu neej vēlēt, ko valsts tev nenodrošinās? Ir daudzas jomas, kuras nevar skart, piemēram cilvēktiesības. Domāju, ka pie mums vēl šāda nopietna diskusija nav bijusi,” tā J. Gailis.

Vecumnieku iedzīvotāja, jaunatnes lietu speciāliste Laura Libere uzskata, ka balsot vēlēšanās ir ļoti svarīgi, jo tas ir viens no līdzdalības instrumentiem. Viņa akcentē, ka ir svarīgi paust savu viedokli, jo tikai visi cilvēki kopā var izlemt, kas vadīs valsti, pašvaldību vai tamlīdzīgi.

“Obligātās vēlēšanas skan drastiski, jo mums katram ir brīva izvēle balsot vai nebalsot, tāpat kā vilkt mugurā to, ko gribam, tāpēc uzskatu, ka vēlēšanām nevajadzētu būt obligātām. Es vairāk domātu par sabiedrības izglītošanu, skaidrotu, kāpēc ir nepieciešams vēlēt, izglītošanai izmantojot dažādas aktivitātes un pasākumus. Arī skolās par vēlēšanām un to nepieciešamību, par sabiedrības līdzdalību īsti nemāca, un tikai pavisam nesen par to ir kaut cik sākts runāt. Stundās vairāk runā par vēlēšanu vēsturi, kā arī par to saistību ar valsts dibināšanu. Ir citādākas metodes, kā panākt labāku balsošanas aktivitātes līmeni, nevis izmantot uzspiešanu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Cilvēki, manuprāt, uzskata, ka viena balss neko neietekmēs, un, ja tā domā daudzi, tad rezultāti ir, kādi ir. Ja ieviestu obligātās vēlēšanas, tad sabiedrība, visticamāk, nostātos divās pusēs, sāktos «interneta kari» un tamlīdzīgi, un tā kā pati esmu par mieru jebkurā situācijā, neatbalstu šo obligātās balsošanas ideju,” pārdomās dalās L. Libere.

Ivars Ijabs Foto: Publicitātes mfoto

Politologs Ivars Ijabs norādīja, ja paraugās uz visiem instrumentiem, lai uzlabotu līdzdalību, tad obligātā balsošana ir vienīgais instruments, kas strādā.

“Es domāju, ka šādu soli var apsvērt, bet valstīs, kā, piemēram, Beļģijā, neskatoties uz to, ka balsot vajag obligāti, cilvēki sodīti tiek samērā reti, ja vēlēšanās viņi nebalso. Beļģijā tāpat uz vēlēšanām aiziet aptuveni 80% iedzīvotāju, un viņiem tas liekas pietiekoši, lai šos cilvēkus nemeklētu. Mums ir jādomā, kā mēs to realizēsim. Ar naudas sodiem, piemēram, varētu rasties lielāka nepatika pret vēlēšanām,” teic I.Ijabs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņš atzīmēja, ka Latvijas gadījumā vēl ir citi instrumenti ieviešami, piemēram, mēs nevaram balsot internetā, un tā ir tēma, kas pandēmijas sakarā kļuva aktuāla. Viņaprāt, Centrālajai vēlēšanu komisijai vajadzētu nākt ar piedāvājumu uz Saeimu.

“Ja pasludinām vēlēšanas par obligātām, kādas sankcijas būs tiem, kas nedosies balsot, un vai tiešām gribam vērsties pret šiem cilvēkiem? Skaidrs, ka līdz 1. oktobrim šādu noteikumu neieviesīs, lai gan jau esam satraukušies, ka vēlēšanās balsos maz cilvēku.

Demokrātijā cilvēku politiskā izvēle ir viņa brīvās izvēles jautājums. Kā politologam man būtu interesanti, kādi būtu rezultāti, ieviešot obligāto balsošanu,” tā I. Ijabs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Pētījumu centra SKDS vadītājs Arnis Kaktiņš. Foto:nra.lv

Uz jautājumu, kā atvilināt vēlētājus uz vēlēšanu iecirkņiem, konkrētas atbildes nav arī pētījumu centra SKDS vadītājam Arnim Kaktiņam.

“Uz šo jautājumu man nav jēdzīgas atbilde, lai gan varu pateikt- nosakiet katram, kas nobalsos, maksāt 50 eiro! Ticiet man, aktivitāte būs krietni lielāka. Šī arī ir mana atbilde,” portālam liepajniekiem.lv norādīja A. Kaktiņš.

Viņš nav īsti pārliecināts, ka par šo īpaši jālauza galvu. “Vai tiešām šobrīd tā centrālā problēma ir vēlēšanu aktivitāte? Esošā sistēma kolapsē mūsu acu priekšā un ne jau tāpēc, ka ir zema vēlētāju aktivitāte, bet gan citu iemeslu dēļ. Balsotāju aktivitāte ir viens faktors lielākā faktoru kopumā. Tās drīzāk ir sekas, jo cilvēki noraugās uz šo bezjēdzīgo cirku un nevar atrast jēgu, kāpēc viņiem iet un tur piedalīties pēc tam, kad viņi vairākkārt to darījuši un dabūjuši to ko dabūjuši.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Neizslēdzu, ka vēlētāju aktivitāte rudenī gaidāmajās vēlēšanās būs tiešām zema, tomēr to grūti noprognozēt. Dinamiski tas atkarīgs no vairākiem faktoriem – kāda ir vēlēšanu kampaņa, resursi, politisko spēku aktualizētās tēmas vai plēšanās par lielai iedzīvotāju daļai būtisku lietu.

Ja prasmīgi augstākā līmenī tas viss tiek režisēts, tad daudz ko var panākt. Iepakojamais papīrs reālai politikai ir svarīgs un nozīmīgs. Ja šis iepakojums ir nekāds vai pat atbaidošs, tad skaidrs, ka interesi tas neveicina.

Šobrīd iepakojamais papīrs izskatās ļoti žēlīgs. To visu mēs varam dalīt reizinātājos – ir saturs, substance un iepakojums. Centrālo problēmu es redzu tajā substancē. Iepakojums, protams, ir būtisks, bet ar to nevar ilgtermiņā atrisināt problēmu ar substanci, redzot, ka tā paliek aizvien vārgāka, nožēlojamāka un briesmīgāka.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Mēs zinām, ka dažus cilvēkus var mānīt visu laiku, bet visus ilgstoši neapmuļķosi. Domāju, ka Latvijas situācijas pašreizējais traģisms slēpjas tieši šajā faktorā, ka mums ir bijuši daudz vēlēšanu cikli, cilvēki piedalījušies un balsojuši, bet beigu beigās rezultātā dabūjuši to pašu.

Te mēs nonākam pie lielajām Latvijas strukturālajām problēmām, par kurām šoreiz es negribu runāt, bet būtība ir vienkārša – par ko arī tu nebalsotu, plus – mīnuss pie varas būs vieni un tie paši.

Gandrīz visas tā saucamās latviskās partijas saliks kopā vienā lielā draudzīgā koalīcijā, bet krieviskās partijas atstās opozīcijā. Un tad ir jautājums: kāda jēga tām partijām un parlamentāriskai demokrātijai, ja pie varas ir vieni un tie paši?

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (41)

 1. Tam ir jābūt tādam pašam obligātam pasākumam kā saņemt pasi vai ID karti.Beidzot visiem jāsāk domā,ne tikai sabiedrības mazākajai un saprātīgākajai daļai. Pārējie neiet vēlēt un pēc tam ņaud,ka neko nevar mainīt,tāpat nekas nemainās, cik viss ir slikti,visi zagļi.

  9
  11
 2. kāda jēga????tāpat nobalsos bez mūsu balsīm,sen izlemts,šito cirku ko var spēlēt

  10
  9
 3. Re,kur viens ņaudētājs jau pamodās ar motivāciju,kāpēc nebalsot.. tas ir līdzīgi,kā ar kremļa naratīviem-8 gadi,Donbasa bērni utt.

  11
  5
 4. Manuprāt tas tāpēc ,ka katrā sarakstā ir tikai viens vai daži normāli zinoši kandidāti (es te nedomāju ,,mūžīgos”deputātus)
  Un vēl ja varētu balsot par konkrētiem deputātiem ,bet te vesels saraksts nezināmu ,un rezultāts ir tāds kāds tagad

  12
 5. Jāmaina vēlēšanu sistēma,cilvēki ar izņēmumiem tomēr saprātīgi un prot atšķirt graudus no pelavām .Šī vēlēšanu sistēma to neļauj un tā pie varas tiek pelavas- apvedceļa solītāji,caurlaižu zagļi un citi švaļi

  14
 6. Nu bet Kaktiņš labi pasaka, ka kāda jēga iet balsot, ja pie VARAS IR VIENI UN TIE PAŠI?!!

  Gandrīz visas tā saucamās latviskās partijas saliks kopā vienā lielā draudzīgā koalīcijā, bet krieviskās partijas atstās opozīcijā. Un tad ir jautājums: kāda jēga tām partijām un parlamentāriskai demokrātijai, ja pie varas ir vieni un tie paši?

  12
  2
 7. Ko darīt ja nav uzticības nevienam kandidātam???… Pliki solījumi tik vien ir… Lai tie kandidāti pirms vēlēšanām darbu izdara…. tā vien tikai plika mul…… na!!!!!

  11
  3
 8. bet, ko “izglītotāji” iesaka darīt tiem, kuri visu apsvēruši nolemj balsot par “mazāko nelaimi” no piedāvājuma, bet pat šāda piesardzība drīz vien, pēc deputātu iesēšanās amata krēslā, pārvēršas par lielu nelaimi. Jo, neskatoties uz jaunu partiju “dzimšanu” un it kā politikas maiņu, tā politika valstī nemainās, apkalpoti tiek vien tie kam vara un teikšana.

  9
  2
 9. Ja turpinasies tautas muļķošana ka vakar, kad bij reklāma par Jolantas Gulbes Paskevica koncertu. tad neies neviens. Varēja tak tai reklāma ievietot ka pirmās partijas vēlēšanu aģitācija. Cirks riktīgs. Kauna nav nemaz.

  13
 10. Ja joprojām aizies balsot tikai 30 % no balsstiesīgajiem,nebūs iespējas redzēt,kas būtu ,ja nobalsotu tuvu100 %.

  5
  1
 11. Kaktiņš iesaka – maksājiet 50 eiro- varbūt saskries arī tauta. Taču par ko balsot? Šleseri,Krištopani uz vēdera lien atpakaļ politikā, vai Knariņš būs tautas glābējs?

 12. Kāda jēga iet balsot, ja tie mēsli rupji sakot nekam nederīgi, Bausku uztaisījuši par tādu pilsētu ka bail skatīties. Kabatas tik piestūķējuši pilnas un ar to viss beidzas. Nākošie ko ievēlēs būs tādi paši un tur jau viss ir izlemts bez balsošanas, tā kā neredzu jēgu balsošanai un nevienu nevar piespiest iet balsot, tā tik vēl trūka. Katram pilsonim pašam jāizvēlas, nevis piespied kārtā balsot.

  10
  3
 13. Ko darīt, ja netic nevienam? Ko darīt, ja kādu konkrētu pārstāvi noteikti gribētu redzēt pie varas, taču ne jau partiju ar visām “salašņām”?! Un vēl: kā lai tic pārmaiņām, ja tāpat ir jāklausa ES un PVO direktīvas? Pat ja ievēl jaunus sakarīgus, vai tad tie uzdrīkstēsies tem “gudrīšiem” (to idejas arvien trakākas) neklausīt? Kāpēc neviens kā uzdevumu nr. 1 neizsaka vēlmi vismaz sākt izstāšanās procesu no PVO? Tā kā – piedodiet – aiziet uz vēlēšanām nevaru. Un ar vārdu “obligāts” (kā bija ar vakcinēšanos valsts un pašvaldību iestādēs strādājošiem, pat attālināti strādājošiem!) uz visiem laikiem varam atvadīties no tāda jēdziena kā “demokrātiskā valsts”, DEMONOkrātiskā – jā! Skumji.

  7
  3
 14. Tagad jau būs Saeimas vēlēšanas. Un jā – ne visiem obligātais ir obligāts,ja pat ciešami rakstīt skolā bija slinkums iemācīties,lai gan pamatizglītība ir obligāta.

  4
  2
 15. Ziepēt striķi vai pašiem reģistrēt kādu izcilo gudrīšu partiju, kura strādās Saeimā par velti un līdzšinējos iekrājumus izdalīs grūtdieņiem.

  3
  1
 16. Uzskatu, ka tas ir labi, ka da..ņi neiet uz vēlēšanām, jo tad visādu Kaimiņu, Gobzemu, Šleseru, Briežu un Šcerbatihu Saeimā būtu krietni vien vairāk. Sēdiet, lūdzu, mājās arī šajās vēlēšanās! Ja sēdēsiet rātni, dabūsiet katrs pa banānam.

  8
  6
 17. Nu,jo tālāk,jo trakāk! Cilvēkiem,ja viņi dzīvo Latvijā,un grib,lai būtu mums labāka dzīve,ir jāiet vēlēt bez jebkāda obligātuma.Jā,slikti,ka nevar balsot par atsevišķiem cilvēkiem,bet tiek partija.Tikai būtu rūpīgi jāizvēlās par ko balsot.

  7
  4
 18. Kā var balsot par kādu partiju, deputāta kandidātu, ja pat lāga bilde nav redzēta, kur nu vēl dzīvajā kontaktā? Kad bija vēlēsanu apgabali, tad vismaz zināji par ko un kurš tas ir. Jā soc. bija tāda sistēma – tikai ar izvirzīšanu caur komunistisko partiju un vienīgais kandidāts, bet vēlāk jau pat ar pieņemšanas laiku – varēji aiziet. Šodien tas tālu jau nav pie kā nerunājot par pieņemšanām novados. Kā sarakstu vēlēja – paldies pat neteic un pazūd uz 4 gadiem… Nekādu saistību ar vēlētājiem. US pilsoņi gan saka – mūsu senators, kongresmenis mūs atcerās, satiekās un uzklausa domas par lietu…

 19. Visi tie, kuri kauc “kāda jēga..”, novērtējiet, ka mums nav jādzīvo tādā totalitārisma murgā kā Putinlandē un izmantojiet iespēju atdot savu balsi BRĪVĀS vēlēšanās. Tas, ka iebalso vienus un tos pašus nevēlamos mūļus ir mūsu pašu tautas problēma kāpt uz vieniem un tajiem pašiem grābekļiem. Ja tevī mīt kaut kāda saprāta balss, ej un ievelc plusiņu kaut vai vienam sev simpatizējošam cilvēkam. Tas jau būs daudz, lai neļautu aukšāmcelties Šleseriem, Lembergiem, neļautu pie varas tikt tādiem sociopātiem kā Gobzems, kangariem Briežiem utt.

  7
  3
 20. Nevis obligāta balsošana,bet deputa obligāta atbildība par solīšanu ko neizdara,ja ir politiska atbildība kas nozīmē plikuduršanu un atbildības par to nav,arī vēlēšanā varu solīt un neiet…

  7
  1
 21. Ja visi tik kūtri,tad jāievieš obligāta balsošana!Nav divu domu!Ja ļaudis te šūmējas,ka nezinot vai neesot par ko balsot,tad kā nākošo soli,lai nejauktu cilvēkiem galvu,jāievieš tāda kārtība,ka ikkatram vēlētājam tiek izsniegts biļetens ar jau gatavu kandidātu.Atliek tikai,tā teikt ievilkt krustinu!Uzreiz ne, bet vēl uz nākošajam vēlešanām,ja tādas protams notiksies,ierosinu notestēt šādu sistēmu.vienkārši un ērti,jeb ka angļi saka-easy peasy!

  1
  3
 22. Nu 50 eiro būtu labs atspaids katram vēlētājam!Tad cilvēki uztvertu un arī ietu uz vēlešanām kā uz svētkiem.Nobalsojis-un vari mierīgu prātu un padarīta laba darba apziņu iet,un,tā teikt,drusciņ aplaistīt to notikumu.Tikai labi būtu ,ka tos eirus dotu jau uzreiz pie kabīnes,jo pēcak var apmānīt un neiedot.Tie kuri nebūs ievēlēti,tie jau nu maksāt negribēs noteikti un viskaadi atrunāsies.

  3
  2
 23. ko dod šeit komentāros ieteiktās “pamācības” , ja tās momentā “apgāž” zināms, no mūsu novada Saeimā ievēlēts deputāts, tagad jau ministrs? Ko dod tās pamācības skatīties un vērtēt, ja partija amatā vienalga ieliks lielāko nelgu?

 24. Mēs jums taisīsim “” jauku “” dzīvi , bet ja par mums nenāksiet balsot , tad liksim sodanaudas vai piekarināsim atbilstošu pantu , varbūt tos , kuri nepiedalīsies tajā farsā uzreiz jāpasludina par teroristiem vai valsts nodevējiem , to visu jau sen prasās apzīmēt ar vārdu totalitārisms .

  4
  1
 25. Lai arī Jums liekas, ka vēlēšanas ir farss, tas ir vienīgais instruments, kas valstī garantē varas maiņu un neļauj pārvērsties par kaut ko līdzīgu debilajai Krievijai, Baltkrievijai vai Ziemeļkorejai. Varat jau te malt savu maļamo, ka pie varas vienmēr nāk vieni un tie paši, taču, ja neesat pilnīgs tūtiņš, sapratīsiet, ka tā tas nemaz nav. Piegriezusies arī tā gaudošana par valsts iedzīvotāju novešanu līdz nabaga tarbai. Paskatieties pa logu uz autoparku, kas tur redzams, un varbūt paklusējiet!

  9
  1
 26. Vai, tiešām, tik grūti saprast, ka apkures cenas nav pacēlušās kosmiskos augstumos dēļ valdības, Bauskas Siltuma vai pašvaldības domes alkatības, bet Krievijas politikas, kur beidzot likusi lietā šo sen plānoto un pacietīgi būvēto ieroci – gāzes un naftas adatu, kuru īpaši centīgi savās vēnās sadūrušas tādas valstis kā Vācija, Itālija, Ungārija un virkne citu, tostarp arī Latvija ar čekista Savicka vadīto Latvijas Gāzi priekšgalā?

  5
  2
 27. Latvijā šobrīd valdošajs režīms labi redz un jūt tautas noskaņojumu , tāpēc baidās , ka cilvēki nepiedalīsies vēlēšanās , to jau parādīja zemā aktivitāte pašvaldību vēlēšanās , cilvēkiem ir piegriezusies politikāņu attieksme , un bezcerība , vienaldzība ir ņēmusi virsroku , tapēc nebrīnīsimies , ka režīms pieņems likumu par obligātu piedalīšanos vēlēšanās ar attiecīgām represījām nepakļāvīgajiem , kā jau notika nopotēšanas gadījumā , un tas savukārt vēlreiz pierādīs , ka demokrātija un cilvēktiesības Latvijā ir fikcija .

  4
  2
 28. paskatieties pa domes logu uz divos laukumos esošo autoparku un klusējiet, jo tieši ar jūsu, no domes lēmumiem atkarīgo balsīm ir ievēlēti novada deputāti. Ar to balsu īpašnieku palīdzību, kas pārtiek no novada un valsts budžeta, bet tiem, kas naudu pelna ar savām rokām un prātu, ir lielākoties vienalga kādi kaklakungi viņiem pēc likuma “pienākas”

 29. kur ir izveidotās iedzīvotāju kopienas,kas ir noteikta pašvaldību likumā,kāpēc par to tiek klusēts?

  1
  1
 30. Vajag mācīties no Šveices kad ir zema vēlētāju aktivitāte,vajag īstenot viņu modeli un viss ir kārtībā.

 31. Vajag mācīties no Šrilankas , tur nikna tauta izgāja ielās , aizslaucīja policiju , ieņēma parlamentu , prezidents aizbēga no valsts – lūk , tā rīkojas tauta , kura neļauj sev bezgalīgi .irst uz galvas .

  3
  2
 32. Baigi jau izklausās pēc aicinājuma vardarbīgā veidā gāzt likumīgo valdību. Ja kas, par šādiem tekstiem draud kriminālatbildība. Bet šoreiz ne par to. Vai Jums, tiešām, liekas, ka valdību gāžot (turklāt, valstī, kurā pastāv virkne tās drošību garantējošu struktūru, tas būtu iespējams tikai vardarbīgā, tātad, asiņainā, ceļā), tiks atrisināta kaut viena problēma? Ka tā rezultātā pilnīgi visi, ieskaitot Jūs, taps turīgi un super apmierināti? Kur tā ir noticis? Vēsture, kuru Jūs skolā droši vien nobastojāt, liecina, ka tas vienmēr novedis tikai pie daudz ļaunākām sekām.

 33. Vajadzētu aizliegt balsot visiem nevakcinētajiem, jo viņi jau ar to vien atklāti pierādījuši savu rīcībnespēju. Viņu joprojām agresīvie brēcieni par varmācīgo “nopotēšanu” ar Sorosa vai Geitsa “feiku žļurgu” tikai apliecina, ka šie cilvēki aizķērušies kaut kur starp paleolītu un agrajiem viduslaikiem, un no demokrātiskas valsts pārvaldības instrumentiem viņus vajadzētu turēt lielgabala šāviena attālumā.

  1
  2
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.