Latvijas Banka plāno izlaist dzejniekam Vilim Plūdonim veltītu sudraba kolekcijas monētu, kā arī arhitektei Martai Staņai veltītu kolekcijas monētu, liecina publiskotā informācija Elektronisko iepirkumu sistēmā.
Nākamgad Bauskas novadā 1874. gada 9. martā dzimušajam dzejniekam aprit 150 gadu, saistībā ar šo zīmīgo faktu arī plānota jubilejas monētas izlaide. Paredzēts, ka V. Plūdonim veltītās sudraba kolekcijas monētas aversa un arī monētas reversa virsmā būs trīs atšķirīgas intensitātes matējumu līmeņi un krāsu apdruka. Sudraba kolekcijas monētas tirāžas minimālais apmērs paredzēts 3000 eksemplāru, bet maksimālais apmērs – 4000 eksemplāru.
Latvijas Bankas izsludinātajā iepirkumā par V. Plūdonim veltītās kolekcijas monētas izgatavošanu un piegādi naudas kaltuves var pieteikties līdz 2023. gada 12. decembrim.
Savukārt M. Staņai veltītās kolekcijas monētas aversa un arī reversa virsmā paredzēti divi atšķirīgas intensitātes matējumu līmeņi un UV apdruka. Kolekcijas monētas tirāžas minimālais apmērs paredzēts 2000 eksemplāru, bet maksimālais apmērs – 2500 eksemplāru.
Iepirkumā par M. Staņai veltītās kolekcijas monētas izgatavošanu un piegādi naudas kaltuves var pieteikties līdz 2023. gada 6. decembrim.
Pēc Latvijas Bankas publiskotās informācijas, plānota arī mākslai un mūzikai veltīta kolekcijas monēta, taču oktobra beigās iepirkuma procedūra par attiecīgās monētas izgatavošanu un piegādi tika izbeigta, jo netika iesniegti piedāvājumi.
Kolekcijas monētas ir maksāšanas līdzeklis tikai emisijas valstī. Kolekcijas monētas pēc formas ir nauda, bet pēc būtības – mākslas darbs. Tās izgatavo no zelta, sudraba vai citiem dārgmetāliem īpaši augstā kaluma kvalitātē. Atšķirībā no apgrozības naudas kolekcijas monētas parasti nav domātas lietošanai maksājumos, bet dāvināšanai, piemiņai un kolekcijām. Šo iemeslu dēļ monētu cena arī būtiski pārsniedz nominālvērtību. Kolekcijas monētu nominālvērtība ir atšķirīga no apgrozības monētu nominālvērtības.
Attēlā izmantots fragments no Ģ. Burvja veidotā pieminekļa V. Plūdonim Saules dārzā Bauskā. Foto no “Bauskas Dzīves” arhīva.
Reklāma