Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Lauksaimnieki izaudzējuši 84 hektārus saulespuķu labiem darbiem

Latvijas lauksaimnieki pavasarī apsēja vairāk nekā 84 hektārus ar saulespuķēm visos valsts reģionos, tagad tās ir izaugušas un zied.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ir daudz vērtīgu agronomisku iemeslu, kāpēc audzēt saulespuķes, bet tās ir arī dziedināšanas, brīvības un miera simbols. Tagad visi Latvijas iedzīvotāji var priecāties par ziedošajām saulespuķēm, fotografēties tajās un visi kopā varam ziedot labiem mērķiem, informē un aicina Lāsma Gumennikova, lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības (LPKS) «LATRAPS» komunikācijas speciāliste.

Aicina saulespuķu laukos fotografēties

Aprīlī lauksaimnieki saņēma saulespuķu sēklas, un tās tika iesētas vietās, kur viegli piekļūt garāmbraucējiem saulespuķu ziedēšanas laikā. «Ziedēšanas laikā aicinām saulespuķu laukos fotografēties un dalīties sociālajos tīklos, ar bildēm izmantojot akcijas tēmturus – #LATRAPSziedo, #LATRAPSziedot.lv, #daram_labu. Dodam iespēju fotografēties un griezt ziedus un pēc tam veikt labo darbu un sniegt savu atbalstu ziedot.lv labdarības projektam «Cilvēkos ir spēks»,» skaidro L. Gumennikova.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

«Cilvēkos ir spēks! Palīdzēsim celt smagi slimu cilvēku dzīves kvalitāti, atbalstīsim Latvijas dabas mantojuma saglabāšanu, palīdzēsim izglītībā, palīdzēsim Latvijas bērniem būt īpašiem un mīlētiem,» par šo projektu minēts «ziedot.lv» mājaslapā. Akcijas lauka malās izvietoti informatīvi materiālu ar QR kodu, kas «aizved» uz «ziedot.lv», kur var ērti izvēlēties ziedojuma apmēru un uzreiz arī ziedot. Lai atrastu laukus, kas piedalās akcijā, pieejama karte («Google maps» – https://ej.uz/latraps_ziedo_saulespuķes_2022), laukus var atrast, arī ievadot aplikācijā «Waze» «saulespuķu lauks», tādējādi ikviens var doties ceļojumā uz saulespuķu laukiem.

Zemgales pusē, kā vēsta delfi.lv, zemnieku saimniecības «Ūziņi» Dobeles novada Penkules pagastā pamatnodarbošanās ir zemeņu audzēšana, taču arī pie viņiem var braukt ciemos, lai nofotografētos saulespuķu laukā vai iegādātos ziedus tieši no lauka. Z/s «Ūziņi» saimnieks Jānis Eihmanis iesaka uz lauku doties rīta stundās – tad izdodoties skaistākās bildes. Vienas saulespuķes cena ir eiro un, ja iegādājas ziedus, par fotografēšanos nav jāmaksā. Savukārt, ja gribas tikai nofotografēties, tad cena no vienas personas ir viens eiro. Viņš norāda, ka šogad ieviesuši pašapkalpošanos – šķēres ziedu nogriešanai un kastīte naudai atrodas turpat uz lauka.

Piedalās «LATRAPS» biedru 70 saimniecības

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Inese Ceplīte, zemnieku saimniecības «Līdakas» īpašniece Rundāles pagastā Bauskas novadā, par iesaistīšanos akcijā stāsta: «Ne visai mums izdevās, nesanāca, kā es gribēju, jo, kad izsludināja akciju, bija jau labība sasēta. Ap 0,3 hektāru platībā gar ceļa malu iesējām saulespuķes, bet vajadzēja rūpīgāk sastrādāt zemi un laicīgāk to darīt. Kaitēja arī lietus, daļa noslīka, daļa knapi izlīda no zemes, un pašlaik tās nezied, diemžēl diez vai arī ziedēs. Nākamgad vairāk pacentīsimies. Priecājamies par citiem, kam izdevās. Uz Eleju braucot, esmu redzējusi saulespuķu laukus, bet vēl neesmu tās nofotografējusi. Izdarīšu to vēlāk.»

Šajā akcijā piedalās «LATRAPS» biedru 70 saimniecības, kopā izaudzēti 84 ha saulespuķu. Akcija norisinās visu saulespuķu ziedēšanas laiku un tapusi kopā ar «ziedot.lv». «LATRAPS» biedri, Latvijas lauksaimnieki aicina, ikvienu valsts iedzīvotāju doties uz saulespuķu laukiem, fotografēties, ar bildēm dalīties, griezt ziedus un, skenējot kodu lauka malā atrodamajās tāfelēs, ziedot pašu izvēlētu summu. Ikviens Latvijas iedzīvotājs un fotogrāfs tajos laipni gaidīts. Pašlaik «LATRAPS» apvieno jau 1140 zemniekus no visas Latvijas.

Saulespuķes

  • Apputeksnētāji – lielās ārējās ziedlapiņas piesaista daudzas bišu sugas, tostarp medus bites un kamenes.
  • Palīdz attīrīt augsni – šie apbrīnojamie ziedi ir pazīstami kā «fitormediatori» (kas nozīmē ‘augu aizsardzības līdzeklis’) un «hiperakumulatori».
  • Saulespuķes ir ne tikai skaistumpuķes, bet tās arī spēj attīrīt gaisu no toksīniem un indīgām vielām gaisā.
  • Saulespuķes ir alelopātiskas  – dabiski nomāc nezāļu augšanu.
  • Putnu «barotavas» –  kad saulespuķu sēklas nogatavojas, tad to ziedi kļūst par viegli pieejamām «barotavām» putniņiem. 

Avots: latraps.lv.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.