Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

“Lejeniekos” restaurē dzejnieka dzīvojamo māju

Pašlaik tiek restaurēta Viļa Plūdoņa memoriālā muzeja «Lejenieki» dzīvojamā māja. Darbus plānots noslēgt šovasar.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā pamato Bauskas novada pašvaldībā, projekts bija nepieciešams, jo dzīvojamās mājas tehniskais un vizuālais stāvoklis tika uzskatīts par neatbilstošu kultūras pieminekļa statusam. Daudzi ēkas būvelementi un detaļas iepriekš būvētas, nerespektējot ne mājas oriģinālos paraugus, ne Viļa Plūdoņa dzīves laika prototipus. Telpu apdare neatbilda dzejnieka dzīves laika situācijai, kā arī mājas veranda bija kritiskā stāvoklī.

«Bauskas Dzīve» ierodas «Lejeniekos» darbdienas vidū, kad muzeja apkārtnē norisinās aktīvi būvdarbi. Sastaptie strādnieki atzīst, ka darbi iet uz priekšu un pašlaik tiek strādāts apkārtnes labiekārtošanā. «Visu laiku ir kaut kādas pārmaiņas, jo tad nav īstās krāsas, tad atkal kaut kā cita nav, savstarpēji grūti saskaņot dažādas lietas,» stāsta Edijs Norvelis- Zoltners, «mums jau nekas neierasts šis nav, parasts objekts.»

Komandā ikdienā nodarbināti septiņi strādnieki no pirmdienas līdz ceturtdienai, jo daži uz objektu ierodas strādāt no Cēsīm. Tie, kuri nav vietējie, pa nedēļu nakšņo «Baltajā mājā» Pilsrundālē. Visa darba komanda ir pozitīvi noskaņota, ka projektu izdosies īstenot laikā. «Iekšā muzejā puse darba jau ir paveikta,» tāsta Edijs, kurš gan atzīst arī to, ka darāmā tāpat vēl esot daudz.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

«Līdz šim ir atjaunota guļbaļķu sienu konstrukcija, daļēji paveikta arī sienu posmu nomaiņa, atjaunots jumta pārsegums, ieklāts jauns segums, restaurēti un jaunizgatavoti logi, pašlaik aptuveni 75% darba ir pabeigti,» informē «SIA Warss+» atbildīgais būvdarbu vadītājs Matīss Markovskis, «pašlaik notiek zemes reljefa panēšana, lai novadītu lietusūdeņus.»

Ar izaicinājumiem darba gaitā līdz šim nav nācis saskarties, jo uzņēmums ir specializējies tieši vecu ēku un guļbaļķu koka ēku restaurācijas darbos. «Lielākā daļa uzņēmumā ir tendēta tieši uz restaurācijas darbiem, tāpēc mums šī lieta problēmas nesagādā,» atzīst M. Markovskis. Ja laikapstākļi būs vēlīgi, tad tiek prognozēts visus darbus paveikt paredzētajā termiņā, jo pašlaik palikuši tikai ārējie un iekšējie apdares darbi, kuru izstrādi ietekmē arī laikapstākļi.

Projekta koordinatore Jolanta Kalinka informē «Bauskas Dzīvi», ka ar ārkārtējiem neparedzētiem apstākļiem līdz šim nav nācies saskarties, kā arī viss darbs ritot pēc plāna. Izaicinoša esot visa ēkas restaurācija kopumā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

«Muzeja kompleksa dzīvojamajā ēkā pēc tās restaurācijas paredzēts iekārtot jaunu ekspozīciju, kura vēstīs par dzejnieka mūžu un saikni ar dzimtajām mājām. «Lejenieku» astoņās istabās tiks izvietoti 20. – 30. gadu interjera priekšmeti atbilstīgi laikam, kad V. Plūdons tur dzīvoja. Tiks iekļauti dzejniekam piederējušie priekšmeti, kā arī plaša informācija par dzejnieka dzīves gājumu, viņa ģimeni, literāro un sabiedrisko darbību,» informē J. Kalinka, «bērniem un jauniešiem ir izveidotas vairākas muzejpedagoģiskās programmas, to skaitā «Ciemos pie Zaķu mammas», «Putni «Lejeniekos»», «V. Plūdons dzīvē un dzejā», orientēšanās spēle «Pa dzejnieka takām», «Mana sēta», kā arī gadskārtu programmu cikls «Lielā diena» un «Ziemas saulgrieži». Norisināsies arī radošās darbnīcas – «Apsveikumu kartīšu izgatavošana», «Ziemassvētku tradicionālo rotājumu gatavošana» un «Programma jaunlaulātajiem».»

Projekta koordinatore stāsta, ka līdz V. Plūdoņa 150 gadu jubilejai 2024. gadā ir jāizveido visiem pieejama jaunā ekspozīcija un jāsagatavo gan zinātniska konference par dzejnieka dzīvi un darbību, gan plašākai sabiedrībai pieejams piemiņas pasākums ar dzejas un muzikāliem priekšnesumiem.

«Muzeja mērķauditorija ir dažādu izglītības posmu audzēkņi, sākot no pirmsskolas līdz vidusskolai, ģimenes ar bērniem un visu paaudžu V. Plūdoņa talanta cienītāji,» tā J. Kalinka, «plānots, ka muzeju katru gadu apmeklēs 2500 – 3000 interesentu, paredzot lielāku mācību iestāžu audzēkņu apmeklējumu programmā «Skolas soma».» 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Par projektu

RESTAURĀCIJAS DARBUS Bauskas novada dome iepirkuma rezultātā ir uzticējusi veikt uzņēmumam SIA «Warss+». Kopējās plānotās būvdarbu izmaksas ir 471 856,15 EUR (ar PVN). No tiem 320 935,85 EUR ir projekta īstenošanai piešķirtais valsts budžeta finansējums; Bauskas novada pašvaldības līdzfinansējums 158 640,08 eiro.

ŠOGAD PAVEIKTAIS UN VEICAMAIS: guļbaļķu protezēšana un nomaiņa, maizes krāsns restaurēšana, kā arī ķieģeļu un podiņu krāsns mūrēšana no atgūtajiem ķieģeļiem un krāsns podiņiem, sienu apmešanas darbi, saglabājot vēsturiskā apmetuma fragmentus. Ēkas pirmajā un bēniņu stāvā izbūvēti koka starpsienu, griestu un grīdu karkasi, grīdas dēļi attīrīti no krāsojuma un veidots retināts dēļu klājs, fasādes dēļu krāsošana un skārda lāseņa montāža pa ēkas perimetru, izbūvēts dzegas karkass un veikta jumta noteku montāža.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (2)

  1. Nu restaurēsim kārtējo reizi par 472 000 štukām , un jums slabo ????? savu dzīvikli vai mājiņu Bardžunos par tādu summu restaurēt???

    6
    1
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.