Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Likvertenu mežs primāri ir un paliks kā pilsētmežs ar rekreācijas iespējām iedzīvotājiem

Uzņēmums «Latvijas valsts meži» (LVM) Likvertenu silā divos nogabalos veicis izlases cirtes, tā turpinot jau pirms aptuveni astoņiem gadiem šajās teritorijās iestādīto priežu jaunaudžu kopšanu, kā arī bojāto koku cirti.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Koki izzāģēti ar rokas instrumentiem, lai mazāk ciestu jaunās priedītes. Pēc Lieldienām kokmateriāls un ciršanas atliekas plānots pievest pie ceļa, bet pēc tam vai nu izvest, vai sašķeldot. LVM aicina meža apmeklētājus darbu izpildes brīžos netuvoties darbojošai tehnikai un atvainojas par iespējamajām neērtībām.

Jau 2015. gadā divos meža nogabalos 0,6 un 1,64 hektāru platībā LVM veica izlases cirtes (neparedz pilnīgu mežaudzes izciršanu, pielieto galvenokārt, kad kailcirte ir aizliegta), sagatavoja augsni un sastādīja priedes. Tas darīts, lai Likvertenu silā atjaunotu šī koka audzes. Stādījumi papildināti arī 2018. gadā. Kā «Bauskas Dzīvei» stāsta LVM Vidusdaugavas reģiona Meža apsaimniekošanas plānošanas vadītājs Jānis Belickis, kopš tā laika jau septiņas reizes veikta jaunaudžu kopšana, novēršot zālaugu un krūmāju apaugumu. Tā kā augsne Likvertenu mežā ir auglīga, tad iztīrītās teritorijas ātri vien aizaug, veidojot noēnojumu, un tas stādītajām priedēm nav nācis par labu. Pie meža ieejas tuvākajos stādījumos jaunie kociņi izskatās vārgi, pat nav sasnieguši pieauguša cilvēka augumu.

Otrā audzē priedēm pie saules palīdzējusi tikt pāri ceļam esošā privātā meža īpašnieka veiktā kailcirte – tur kociņi raženāki un kuplāki. LVM pārstāvis atzīst, ka principā, kā rāda pieredze, izlases cirte Likvertenu mežā nestrādājot. Auglīgā augsne kavējot arī priežu dabisko atjaunošanos – tiklīdz krūmājs tiek novākts, tas drīz vien atkal izaug, neļaujot priedēm tikt pie gaismas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

«Ja šajās vietās tiktu lietotas neliela izmēra atjaunošanas cirtes (mežaudze tiek pilnībā nocirsta un pēc tam tā jāatjauno – autores piez.), mēs pašlaik jau redzētu apmēram četrus līdz sešus metrus garas priežu jaunaudzes. Šādu paņēmienu LVM šajās teritorijās nevar izmantot likuma normu dēļ, kas balstīti uz pašvaldības teritoriālā plānojuma nosacījumiem. Ir notikušas vairākkārtējas sarunas ar pašvaldību un panākta kopīga izpratne, ka, izstrādājot nākamo plānojumu, šie vēsturiskie nosacījumi būtu jāvērtē atkārtoti, jo mēs visi nākotnē Likvertenu silā vēlamies redzēt koptu, dažāda vecuma mežu un kvalitatīvas priežu audzes,» sacīja J. Belickis.

Viņš uzsvēra, ka Likvertenu mežs primāri ir un paliks kā pilsētmežs ar rekreācijas iespējām iedzīvotājiem., taču mežs ir arī jāapsaimnieko. Un šāda statusa mežs nav viegli apsaimniekojams. Pilsētmežs uzliek pienākumus un aizliegumus izmantot šo mežu atjaunošanas ciršu veidošanai.

Pērn izstrādāts Likvertenu sila apsaimniekošanas plāns 2022.-2031. gadam, kas aptver 115 hektārus lielo LVM piederošo meža teritoriju. (Publiski tas apskatāms novada tīmekļa vietnē sadaļā «Publikācijas un pētījumi»). «Plāna uzdevums ir aprakstīt sasniedzamo rezultātu šai meža teritorijai, atbilstoši pastāvošajam mežu statusam, vienlaicīgi nodrošinot gan rekreācijas, gan meža apsaimniekošanas funkciju veikšanu, nosakot iesaistīto pušu atbildību, sabalansējot mežsaimniecisko darbību, tās izpildes periodiskumu un apmērus ar šajā teritorijā integrētām tūrisma un atpūtas iespējām. Plānā veicamās darbības ir saskaņotas ar Bauskas novada pašvaldību,» skaidro J. Belickis.

Pagājušā gadā LVM Likvertenu silā atjaunoja takas un slēpošanas vietas, jo arī tās apaug ar krūmiem un kokiem. Nomainīts atpūtas vietas nojumes jumta segums, labiekārtota ugunskura vieta. Gaismas nodrošināšana priežu jaunaudzēm ir viens no šogad jau padarītajiem darbiem. Vēl plānā taku uzturēšana, kā arī informācijas planšetes atjaunošana, kuru sabojājuši vandāļi. Mežizstrādes darbi šogad netiek plānoti, taču, pagaidām neprecizējot konkrētu laiku, uzņēmums pa gadiem plāno turpināt izlases retināšanu, piemēram, nogabalos gar ceļu.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (3)

  1. Kad beidzot Latvijā aizliegs cirst mežu pavasarī- vasarā, lai putni un dzīvnieki var netraucēti laist pasaulē un izaudzināt savus mazuļus?

    11
    1
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.