Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Mācībās Bauskā ar pneimatisko ieroci sašauj automašīnu, tuvējās mājas logu; šāviņi rada izbīli iedzīvotājiem

Satraucošu situāciju 25. aprīlī piedzīvojuši vairāki Slimnīcas ielas Bauskā iedzīvotāji.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

«Uz palodzes sēdēja kaķis. Te pēkšņi viņš palēcās gaisā un aizskrēja kā bulta, bija arī troksnis. Domāju, varbūt kāda ķieģeļa lauska atdalījusies no mājas, tad pēc mirkļa vēl troksnis, beigās skatos – paketloga priekšējā stiklā trīs izšauti caurumi un stikla lauskas logam pa vidu…» stāsta baušķeniece, kas priecājas, ka tai brīdī bijusi mājās.

Cita kaimiņiene pensionāre, izdzirdot savādās skaņas, gājusi lūkot, labi, ka pieliekusies, skatot, kas zemē pie rūts nokritis, tā pneimatiskā ieroča lode aizgājusi gar ausi. Vēl kādai citai nama iemītniecei automašīnai pagalmā izšauts pakaļējais stikls.

Kā izrādījās, 2. vidusskolas audzēkņiem tuvējā sporta laukumā notikušas šaušanas mācības, skolēni ar skatu uz Slimnīcas ielas pusi gulējuši uz zemes ar ieročiem, instruktors Mārtiņš kundzēm sacījis, ka «uzņemas atbildību». Pēc tāda izbīļa un skādes iedzīvotāji vērsušies policijā, rakstījuši iesniegumus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

«Pirmoreiz šitā, kas tur tik nevarēja notikt?! Mazi bērniņi staigā pa pagalmu… Vai tiešām nav citas vietas, speciāla laukuma, kur šaut?!» sašutusi ir baušķeniece.

«Valsts policijā ir reģistrēts notikums 25. aprīlī Bauskas novadā, kur mācību iestādē treniņšaušanas laikā ar mazjaudas pneimatisko ieroci noticis incidents, kā rezultātā nodarīts mantisks kaitējums. Saistībā ar notikušo sākts administratīvā pārkāpuma process par mazas enerģijas pneimatiskā ieroča aprites noteikumu pārkāpšanu. Par šādu pārkāpumu piemēro naudas sodu fiziskajai personai 50 – 500 eiro apmērā,» informē Ilze Jurēvica Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājas vietniece.

Vera Grigorjeva, Bauskas 2. vidusskolas direktore, komentē notikušo: «Otrdien tas bija, jau trešdien šo lietu skolā izskatījām būvsapulcē un ar objekta būvuzraugu, jo tas ir nopietns signāls. Ceturtdien ar skolas padomi izrunājām šo jautājumu, arī padomes locekļiem ir savi priekšlikumi. Stikli ir stikli, prieks, ka nav cietušo. Notikušais ir signāls tam, ka, neskatoties uz to, ka valsts aizsardzības mācības instruktori atbilstoši normatīvajiem aktiem izvēlējās šaušanas vietu, tai tomēr jābūt slēgtā telpā. Rīkojām būvsapulci, atradām šādu variantu. Ar šādu lūgumu esam vērsušies pie novada domes priekšsēdētāja Aivara Okmaņa, būs tikšanās, lai pārrunātu šo jautājumu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Uz šo notikumu jāpaskatās pēc būtības, bez emocijām – pēc 2024. gada šī problēma kļūs aktuāla visās vidusskolās, būs nepieciešamība pēc slēgtas telpas šaušanas apmācībām. Slēgta telpa šautuvei būs vajadzīga. Valsts aizsardzības mācību sakarā skolas atbildība ir šo mācību priekšmetu ir ielikt stundu sarakstā, viss pārējais, proti, apmācība, notiek pēc instrukcijām, kas dotas valsts aizsardzības mācību instruktoriem. Valsts aizsardzības mācību instruktoru priekšniecība pēc notikušā ieradās Bauskā, visu izskatīja, notiek dienesta izmeklēšana. Materiālo zaudējumu segšana iedzīvotājiem nebūs ne skolas, ne pašvaldības jautājums. No direktores puses – iedzīvotājiem vislielākā atvainošanās par neērtībām, jūtu līdzi, bet priecājos, ka visi dzīvi un veseli, ka nevienam nav traumu. No visa mācāmies, atradīsim risinājumu, paldies iedzīvotājiem par sapratni.»

«Pēc renovācijas skolā būs slēgta telpa šautuvei atjaunotajā korpusā, viss būs sakārtots,» uzsver direktores vietniece izglītības jomā Iveta Jabločkina. Nodarbības ir vienreiz mēnesī vienu dienu – astoņas stundas, līdz šim nekādu problēmu nav bijis. Turklāt šaušana paredzēta tikai vienreiz pusgadā. Vieta, kur sporta laukumā notika šaušanas apmācības, ir nodalīta teritorija, «kur nekad nebija nekādu problēmu, no skolas puses visas prasības, ko izvirza valsts aizsardzības mācības, mums ir izpildītas».

«Pašlaik tiek noskaidroti lietas apstākļi un detalizētāku informāciju nevaram sniegt. Jaunsargu instruktors Mārtiņš Bauskas 2. vidusskolā realizēja valsts aizsardzības mācību programmu atbilstoši Jaunsardzes centra mācību procesa rīkojumam. Jaunsargu instruktoram ir atbilstoša kvalifikācija un pieredze, lai pasniegtu šo programmu,» skaidro Jaunsardzes centra 4. novada pārvaldes vadītājs Kārlis Kalniņš.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savukārt par to, kas segs zaudējumus, viņš atbild: «Jaunsardzes centrs saskaņā ar Aizsardzības ministrijas normatīvo aktu prasībām.»

Foto: Ivars Bogdanovs

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (20)

 1. Tie jaunsargu instruktori kas viņi ir? Nekas. Tie paši jaunsargi vai vecie zemessargi kas nekur augstāk līdz profesionālajam dienestam nav tikuši. Vēl apņemas ko tādu pasniegt. Atlaist, un ar pantu vēl sodīt.

  18
  4
 2. Nu katrai skolai pa miljonam šautuvju būvniecībai! Varbūt lētāk aizbraukt uz kādu karjeru? Reizi gadā vai pusgadā.

  23
 3. Bauskā ir šautuve, trenējas sportisti, kur problēma? Varbūt “bērniņi ” speciāli šāva logos. Plintes arī tādas ” labas”.

  17
  1
 4. Nepalieciet smieklīgi, instruktori dara visu un paskaidro visu pareizi un pēc noteikumiem, protams atbild par notiekošo utt. Bet, nejau instruktors speciāli lika tēmēt bērnam augstāk par putuplastu un mērķi. Nemāki tēmēt, tad loģiski, ka aizšausi ne tur, kur vajag.

  17
  6
 5. Tātad vajag ļaunprātīgu vai padumju šāvēju un var tikt pie miljona šautuves būvniecībai? Instruktors neizfiltrēja bīstamos ” audzēkņus”. Lielas klases?

  8
  2
 6. Pirmais, kas šokēja šajā rakstā, protams, pati ideja šaut vietā, kur nejauša stobra nobīde var novest vismaz pie izšautas acs, ja ne smagākas traumas. Protams, ka tā ir totāla bezatbildība, un nav ko tur gāzt vainu uz bērniem. Tomēr vairāk šokē tā Grigorjevas tirāde, kā nu tik jāsteidz pa šautuvei būvēt katrā skolā. Vai ieslēgsiet kādreiz arī smadzenes?! Vai beigsiet mētāties ar mūsu naudu, plānprātiņi?!!!

  33
  3
 7. Cik saprotu, tad kaķis sēdēja istabā uz palodzes, bet cauršauts tika tikai ārējais logs. Caur nesašautu iekšējo logu kaut kā kaķim pēc visiem likumiem trāpīt nav iespējams. Necel nu paniku un neizplati baumas. Bet šaut uz mājām- nu kaut kā dīvaini, un ja nu tēmē drusku augstāk, lai paskatītos, kas notiks, jo interesanti taču………… Tā jau ir bezatbildība!

  6
  0
 8. Cik saprotams, tad pa logu ar kaķi tika izšautas vairākas lodes, tātad šāva viens vai vairāki apzināti pa to kaķi. Instruktora atbildību tas gan nemazina.

  17
 9. Pa logu ar kaķi varēja izšaut tikai vienreiz, pēc pirmās lodes kaķis bija jau gabalā, nav jau pašnāvnieks.Pārējās lodes logā- viela pārdomām.

 10. Pēc kaķa logā parādījās tante, arī mērķis. Lode esot nosvilpusi gar galvu. Viela pārdomām. Vai krimināllietai.

  12
  2
 11. Instruktors laikam nav skolas štata darbinieks, slavenākos dulburus nepazīst, kaut gan ierocis rokās dažkārt pat normālu pārvērš par idiotu. Ja daudzi šauj vienlaicīgi, tad vajag vairāk uzraugu. Pašvaldības policisti varēja stāvēt blakus katram konkrētajam šāvējam.

  6
  1
 12. Interesanta ir direktores reakcija. Acīmredzamas skolēnu morāles problēmas esot jārisina ar būvniecības palīdzību.

  14
 13. instruktoram jābūt tādam, kas spēj nodarbībās noturēt militāru disciplīnu. Nav bērnudārzs, tur riktīgu veci vajag!

 14. Instruktora rīkojumi netika pareizi izpildīti. Tie tika ignorēti. Auto logs vismaz 200, mājas logs apm 500- 650.Vecāki var meklēt maku.

  7
  1
 15. kā zināms, instruktori rīkojas pēc instrukcijām, bet instrukcijas “drukā” milzīgā ierēdņu masa valstī. Tad jājautā, cik profesionāli vai debīli ir mūsu ierēdņi, kuri izdomāja- šaušanas nodarbības katrā skolā katram skolēnam. Varbūt, arī padumjam ierēdnim tomēr sava gudrība, miljoni skolu vajadzībām, šautuvju iekārtošanai pie katras skolas, un pirmām kārtām pie tām, ko paredzēts tuvākajā nākotnē slēgt. Jāpaspēj!

 16. Ja iekšējais stikls nav bojāts, tad lode tantei gar galvu nosvilpt nevarēja- caur nebojātu stiklu lode svilpdama nelido, tas tā-precizējot .

  2
  7
 17. Jautājums 2.vidusskolas direktores vietniecei
  Vai tiešām visas drošības prasības ir izpildītas, ja nodalītās teritorijas nožogojumā ir vairāk par 10 cauršautiem caurumiem?

  Skolas direktore Grigorjeva saka,
  cietuši stikli. Visi dzīvi un veseli. Jā,par stikliem parūpēsies apdrošinātāji. Par instrukciju izpildi- attiecīgie dienesti.
  Kā pedagoģei viņai vajadzētu zināt , ka ir arī morālais kaitējums.
  Varbūt vajadzēja policijā uzzināt, kas ir cietušās un atvainoties par bailēm un šausmu sajūtu tuvākās mājas kaimiņienēm, kad gaišā dienas laikā sāk šaut.
  Laimīgas sakritības dēļ viena no sievietēm atradās pagalmā, nebija pagriezusies ar seju pret šāvējiem, kad pēc šāvieniem logā sekoja nākamā šāvienu kārta.

  2
  1
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.