Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Maija sākumā pašvaldība organizē pārgājienu uz Skaistkalnes karsta kritenēm; interesentiem iepriekš jāpiesakās

Mežaezers Skaistkalnes karsta kritenē. Foto: Jekaterina Matuko

Maija pirmajā sestdienā Bauskas novada iedzīvotāji aicināti doties izzinošā pārgājienā uz Skaistkalnes karsta kritenēm, portālu informēja pašvaldībā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Dabas veidojumu palīdzēs iepazīt pieredzējošs gids, kurš klātesošajiem atklās karsta procesa būtību, palīdzēs saskatīt tā virszemes izpausmes un uzzināt vairāk par unikālajiem ģeoloģiskajiem procesiem “Natura 2000” teritorijā.

Karsts – process kam nav tiešas saistības ar augstu temperatūru. Nosaukumu tas ieguvis no reģiona kurā tas pirmo reizi zinātniski izpētīts. Tas ir ģeoloģisks process kura rezultātā pazemē pateicoties ūdens iedarbībai tiek izskaloti ieži. Izskalo iežu vietā veidojas tukšumi piltuvju, kanālu, dobumu un plaisu veidā. Process parasti turpinās tik ilgi kamēr tukšumiem izplešoties virsējie iežu slāņi zaudē atbalstu un iebrūk, tādējādi veidojot t.s. karsta kritenes. Pats karsta process ir visā pasaulē visnotaļ izplatīta parādība, bet tā virszeme izpausme – karsta kritenes, ir samērā reti novērojama.

Dabas liegums aizņem tikai salīdzinoši nelielu daļu no šajā teritorijā sastopamajām karsta procesa virszemes izpausmēm. Kopumā karsta process noris vairāk kā 225 kvadrātkilometru plašā teritorijā Bauskas, Aizkraukles novados un Biržu(Lietuvā) rajonā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šajā teritorijā atrodamas gan sausas kriteņu piltuves, gan ar ūdeni pildītas.

Bauskas novada domē informēja, ka kopējais paredzamais pārgājiena maršruts būs ap astoņi kilometri, aptverot zināmākās karsta kritenes Skaistkalnes pagastā, līdztekus raitākam solim tiks izspēlētas dažādas izzinošas spēles un atjautības uzdevumi, kā arī ģipša darbnīcā varēs iepazīt ģipša fizikālās īpašības.

Organizētāji iesaka vilkt ērtus pārgājiena apavus un līdzi ņemt groziņu piknikam atpūtai pie Mežezera.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Interesentiem tiks nodrošināts bezmaksas transports no Bauskas un Vecumniekiem uz Skaistkalni un atpakaļ. Izbraukšana no Bauskas (Rimi laukums, Pionieru ielā 2) pulksten 10, pieturvieta Vecumniekos (t/c “Pīlādzis”) plkst. 10.40. Pasākuma ilgums plānots aptuveni līdz pulksten trijiem pēcpusdienā.

Dalība pasākumā tikai ar iepriekšēju pieteikšanos, rakstot e-pastā: liga.cakane@bauska.lv vai zvanot  pa tālruni 22003757.

Projekts tiek organizēts Interreg V-A Latvijas – Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2014-2020 ERAF projekta “Unikālu ģeoloģisko un ģeomorfoloģisko dabas vērtību izmantošana zaļā izzinošā tūrisma attīstīšanai”

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.