Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Jaunieši no Eiropas tiekas Bauskas novadā un Lietuvā

Visvairāk nometnes dalībniekiem palika atmiņā vizīte NATO bāzē pie Šauļu pilsētas.
Foto no D. Zukauska albuma.

Lietuvas pilsētā Biržos desmit dienas kopā pavadīja pussimts jauniešu no piecām valstīm – Lietuvas, Ukrainas, Polijas, Turcijas un Latvijas. Latvijas grupu organizēja biedrība «Laiks jauniešiem», un šeit pārsvarā bija Bauskas novada pārstāvji. Jaunieši saka: «Tas ir katram jāizdzīvo!»

Kopējā nometne ar nosaukumu «Voice of the Youth – Stop the Wars!» jeb «Jaunatnes balss – apturiet karus!» notika no 21. līdz 30. jūlijam. Jauniešu sastāvs šoreiz bija ļoti raibs ne tikai vecuma un tautību dēļ, bet arī pēc dalības šajos projektos – citiem bija lielāka pieredze, citi bija pirmo reizi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Apmeklē NATO bāzi
Kopējā nometne Biržos jauniešiem sākās ar festivālu un noslēdzās arī ar festivālu. Vispirms pirmajā nedēļas nogalē bija «Četru leģendu festivāls», savukārt noslēgumā bija festivāls, kas veltīts zirgu tēmai. Tiesa, paši dalībnieki atzīst, ka pēdējā praktiski nav piedalījušies, jo jau pašā sākumā izrādījās, ka vissvarīgākais šeit ir kopā būšana, sarunas, jaunas pazīšanās un tēmas, kuras skatīja nometnes gaitā, kā rezultātā pēdējā dienā pats galvenais bija pagūt vēl izrunāties, atvadīties, apmainīties ar kontaktiem un vienkārši pabūt kopā.

Sava veida kuriozs – visvairāk palicis atmiņā pazīstamā senvēstures ceļotāja Marko Polo vārds. Iemesls vienkāršs – kad kāds vēlējās sev pievērst uzmanību, skaļi izsauca «Marko!», un visi korī atbildēja «Polo!», pievēršot uzmanību saucējam. Metode palīdzēja koncentrēt uzmanību un raisīja interesi.

«Tas bija ļoti forši. Varējām apskatīt daudzas vietas, kur ikdienā neaizbrauksi. Piemēram, tā pati
NATO bāze. Varējām pavadīt laiku ar jauniem paziņām,» stāsta Amanda Semešina no Bauskas novada. «Noteikti visvairāk atmiņā paliks brauciens uz NATO bāzi Šauļos. Varējām apskatīt kara lidmašīnas, bija pazīstamais iznīcinātājs F16. Patīk arī Birži kā pilsēta – šis sanāca īpašs ceļojums, forši bija iepazīties ar daudziem jauniem cilvēkiem, iepazīt viņu kultūru,» saka alūksnietis Ritvars Jānis Gailītis. Kristapam Zentelim no Īslīces pagasta atmiņā palika vēsturiskās tēmas – Biržu pils apmeklējums un stāstījums par ebreju vēsturi Biržos un holokaustu.

Biedrības «Laiks jauniešiem» pārstāvji pirms došanās uz Biržu nometni. Foto no G. Jankovska albuma.

Mariupoles liktenis
Reizē ar pozitīvismu vēdīja arī skumjas – kara tēma pārklājās kaut vai tāpēc, ka nometnē piedalījās jaunieši no Ukrainas, kam ar to saskare ir visciešākā. Viņi paši atzina, ka vairāki jau gada laikā Lietuvā iemācījušies vietējo valodu un pat plāno studēt šeit augstskolā.

Ukrainas tēma pirmo reizi visvairāk izskanēja pasākumā, kurā iepazīstināja ar Ukrainas kultūru. Piedalījās ukraiņu filmu režisors Petro Olars, kā arī virkne Biržu novada aktīvistu, kas, līdzīgi kā Latvijas organizācijas, ziedo Ukrainai un meklē iespējas dažādi palīdzēt. Par ukraiņu atbalstu Lietuvā stāstīja Biržu administrācijas direktore Jurga Bagamaloviene un pašvaldības pārstāve Sandra Baļčiūniene. Savukārt Biržu pašvaldības deputāts Giedrjus Mociūns, līdzīgi kā virkne Latvijas aktīvistu, bija palīdzības konvoju sastāvā un apmeklēja brīvības cīnītājus tuvu frontes līnijai.

Vissmagākās emocijas raisīja lietuviešu režisora Manta Kvedaraviča filma «Mariupolis 2». Atgādinām, ka lietuviešu režisoru nogalināja filmas tapšanas gaitā, jo viņš atradās Mariupolē 2022. gada aprīlī, kad pilsētai uzbruka Krievijas bruņotie spēki. Tagad par šiem drausmīgajiem notikumiem visai pasaulei stāsta viņa filma.

Piedzīvotais iedvesmo
Nometni rīkoja jauna organizācija, kurai šogad apritēs tikai pirmais gads, – Biržu «Profesionālo iniciatīvu tīkls», piedaloties Ukrainas organizācijai «Tolerances līga», Turcijas «ESIGED», Latvijas «Laiks jauniešiem» un Polijas «Youth Human Impact». «Šis ir Eiropas Savienības līdzfinansēts projekts «Erasmus+» programmā. Koordinē Lietuvas Jaunatnes vajadzību aģentūra, kas nodarbojas ar šādām programmām visā Lietuvā. Mēs kā organizatori neesam jauni, bet organizācija ir jauna. Atradām četrus sadarbības partnerus no četrām valstīm un uzņēmāmies rīkot pasākumu. Tas ir mūsu pirmais projekts, uztraucāmies, lai viss notiktu labi. Ja izdosies, līdzīgus projektus turpināsim organizēt,» stāsta biedrības pārstāvis Dainis Zukausks.

Piedzīvoto atzinīgi novērtēja arī citi nometnes dalībnieki. Stāsta Marija Magdalēna Sknerbovska no Polijas: «Esmu iesaistījusies dažādās aktivitātēs, arī citās Eiropas valstīs, tai skaitā apmaiņas projektos Vācijā. Mani Lietuvā pārsteidza daba un vides skati. Ir interesanti vērot visu, kas apkārt. Projektam ir laba organizācija – mums ir gan brīvais laiks, gan uzdevumi, gan sociālās aktivitātes un pasākumi. Ir iespēja iepazīties ar citām kultūrām. Labākā pieredze noteikti bija iespēja apmeklēt NATO bāzi. Mani vecāki ir inženieri, un man patīk viss, kas saistīts ar tehniku un lidmašīnām, un tas iedvesmo mani nākotnē mācīties šajā nozarē.»

Kopējais atzinums no nometnes dalībniekiem – viņi arī nākotnē vēlētos piedalīties šādos projektos, bet nevajagot aizmirst arī par vietējām aktivitātēm, piemēram, par jauniešu festivālu «Kopums» Bauskā, kas notiks 12. augustā. ◆

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Darbojas Bauskā
Dalība nometnē Biržos nebija vienīgā biedrības «Laiks jauniešiem» starptautiskā aktivitāte jūlija noslēgumā. Šajās dienās Bauskā kopā seši brīvprātīgie darbinieki no Itālijas, Beļģijas un Francijas veica brīvprātīgo darbu. Pamatuzdevums bija palīdzēt sagatavot biedrības noliktavas telpas. Izveidojās sadarbība ar «Open centru» Bauskā – tur jauniešiem bija viņu bāzes telpas.

«Brīvprātīgie sniedz būtisku atbalstu biedrības darbības nodrošināšanā. Mūsu organizācijai jāveic ļoti daudz priekšsagatavošanās darbu, lai varētu pilnvērtīgi atsākt palīdzības sniegšanu grūtībās nonākušiem cilvēkiem Latvijā un Ukrainā. Organizācija sadarbībā ar Bauskas tūrisma informācijas centru un Rundāles pili mūsu brašajiem palīgiem piedāvāja apskatīt dažādus objektus Bauskas novadā,» stāsta biedrības vadītājs Gints Jankovskis.

Ar savu pieredzi dalās 17 gadus vecais brīvprātīgais Fabio de Angelis, kurš dzīvo Itālijas pilsētā Milānā: «Mani interesē Baltijas reģions un Austrumeiropas valstis. Šogad pirmo reizi apmeklēju Latviju. Pirms tam nezināju neko par kultūru, dzīvesveidu. Itālijā mēs nezinām neko par Baltijas valstīm. Domājām, ka šo valstu valoda nāk no Krievijas, bet tā nav. Man šeit patīk. Interesants ir gan Bauskas vēsturiskais centrs, gan padomju laikā uzceltā pilsēta. Kā brīvprātīgais esmu bijis Francijā, Vācijā, tagad Latvijā, augustā būšu Spānijā.» Viņš vērtē, ka brīvprātīgā darbs ir salīdzinoši lēts veids, kā apceļot Eiropu, uzzināt daudz ko jaunu un galu galā paveikt arī daudz laba sabiedrības labā. «Var satikt ļoti daudz dažādu cilvēku no dažādām valstīm. Ir jauni kontakti – tagad mans labākais draugs ir no Turcijas. Reizē tas darbs, ko mēs darām dažādās vietās, ir svarīgs. Šeit mēs esam tikai seši, bet iepriekšējā projektā bijām aptuveni simts brīvprātīgo. Iesaku ikvienam to izmēģināt!»

Brīvprātīgie Bauskā darbojas gan praktiski, gan domā arī par telpu rotāšanu.
Foto no G. Jankovska albuma.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.