Vēl tikai līdz svētdienai, 8. janvārim, atjaunotajā Mežotnes baznīcā un Rundāles pils muzejā skatāms režisora Kārļa Anitena un gaismu mākslinieka Oskara Pauliņa uzvedums «Lai šoziem pavasaris tuvu!».
Skaņas un gaismas saspēle, uz kuras radīšanu režisoru iedvesmojis pirms gada nejauši uzietais Annas Brodeles dzejolis «Egles zieds», vērojama vakara stundās laikā no pulksten 17 līdz 21 (pilī līdz pulksten 20.30).
«Dzejolis man šķita ārkārtīgi skaists. Turklāt egle ir pirmā, kas nojauš, ka pavasaris ir tuvu. Nav runas par to, ka man nepatīk ziema. Stāsts ir par citu pavasari, par to, ko vajadzētu dabūt savās sirdīs,» izrādes ieceri skaidro K. Anitens, «es gribu ticēt, ka cilvēces pavasaris ir tepat aiz kalna – lai pārtrauktu stindzinošās kara šausmas; lai atlaistu trakās krīžu važas. Ir būtiski nostiprināt šo ticību emocionālam cilvēces pavasarim».
Mežotnes baznīcā skatāms apmēram 20 minūšu garš stāsts. Tā galvenā varone ir egle. Muzikālais pavadījums, kuru baznīcas akustikas dēļ bija jāizvēlas īpaši filigrāni, un dažādu krāsu gaismas stari egles zaros un baznīcas velvētajos griestos uzbur spraigu un vienlaikus meditatīvu stāstu. Katrs tajā var sadzirdēt kaut ko savu no pavasara atmodas skaņām dabā līdz bērnu smiekliem, kurus pārtrauc sirēnu skaņa un plīstošas eglīšu rotas šķindoņa.
Savukārt Rundāles pils muzejā skatītājus sagaida pavisam citādāks gaismas stāsts. Tajā galvenajā lomā, režisora vārdiem, ir mazas saulītes – pils lustras, kuras ikdienā reti pamanām. Te apmeklētāji var doties nesteidzīgā, brīvā pastaigā pa pils zālēm, aplūkojot greznās lustras un to mainīgo mirdzumu dažādos apgaismojumos, kā arī ēnu spēles, ko tās veido uz telpu rotājumiem un gleznās iemūžināto personāžu portretiem. Parasti dienas laikā apmeklētās telpas izrādes laikā var skatīt līdz šim neredzētā, piemēram, pilnmēness gaismā. Fonā skan meditatīva mūzika, kurā klasiskās Ziemassvētku melodijas caurvij pavasara skaņas.
Rundāles pils muzeja direktore Laura Lūse atzīst, ka arī pati un muzeja darbinieki bija pārsteigti par to, cik krāšņas ir lustras un kā tās uzmirdz, jo parastais elektriskais apgaismojums noslāpē mirdzumu. Pārsteigums bija arī daudzveidība, ko var panākt ar izgaismojumu, un līdz ar to katrā lustrā ieraudzīt ko jaunu, labs piemērs tam ir Biljarda zāles zaigojošā lustra.
«Bauskas Dzīve» iesaka izmantot unikālu iespēju svētdien pulksten 19 Rundāles pils muzeja stāstu baudīt kopā ar K. Anitenu un L. Lūsi.
Līdz šim izrādi apmeklējuši ne vien vietējie iedzīvotāji, bet arī viesi no Rīgas, Jūrmalas, veidojot pat lielāko skatītāju daļu.
Visu foto autors – Ivars Bogdanovs.
Reklāma