Latvijas Brīvības svētku nedēļu Rundālē ievadīja tikšanās ar modes mākslinieci un iepriekš slavenu modeli ar divdesmit piecu gadu darba pieredzi Rīgas Modeļu namā Asnati Smelteri.
Māksliniece rādīja gan attēlus no savas grāmatas “Piecdesmit gadi Rīgas modē” un stāstīja, par ko rakstījusi, gan demonstrēja filmiņu ar ieskatu leģendārā Rīgas Modeļu nama vēsturē. Tas bija jaukā un dzīvelīgā valodā sniegts atmiņu stāsts par modeles darbu un sadzīvi padomju laikos, par cilvēkiem, kas bijuši nozīmīgi viņas profesionālajā un arī personiskajā dzīvē. Viena no viņiem bija, piemēram, Rīgas Modeļu nama galvenā māksliniece – modes dizainere Aleksandra Gramoļina, kura pēc Staļina nāves atgriezās no emigrācijas Ķīnā un sāka strādāt Rīgā; kā arī izcilā fotogrāfe Ilga Sūna un citi.
Asnates mamma teikusi, ka šī esot kalnā kāpēju paaudze, kas dzīvojusi mierā, bez kara. A.Smelterei trīs reizes iznācis kalnā kāpt: pirmais – darbs Rīgas Modeļu namā, ko uzsākusi jau 15 gadu vecumā; tad līdz ar valsts neatkarības atgūšanu un jaunām ekonomiskajām attiecībām uzbūvējusi un izveidojusi iecienīto modes zīmolu “Salons A”; un trešais kāpiens – ar savas grāmatas uzrakstīšanu un izdošanu apgādā “Neputns”. Viena no sarīkojuma apmeklētājām jautāja, kas būs ceturtais kāpiens. A.Smeltere atbildēja, ka vēlētos uzrakstīt vēl grāmatu par savu dzimtu.
Gan rundālietes, gan entuziastes no citām Latvijas vietām bija atsaukušās sarīkojuma veidotājas Lilitas Lauskinieces aicinājumam un atnesušas un atsūtījušas kolekcijas ar vecajiem žurnāliem «Rīgas Modes», kas padomju gados bija ekskluzīvi un iecienīti ne tikai Latvijā, bet arī plašajā Padomju Savienībā (PSRS). Sarīkojuma «scenogrāfijai» bija atnestas arī kleitas, kas pagājušā gadsimta 70. – 80. gados šūtas pēc «Rīgas Modes» piegrieztnēm.
Padomju laikos tieši Rīga bija PSRS modes metropole un PSRS «Rietumi». Šeit atradās leģendārais Rīgas Modeļu nams un tā ne mazāk leģendārais izdevums – žurnāls «Rīgas Modes». Tas bija populārs ne tikai zīmējumu un fotogrāfiju dēļ, bet arī pateicoties ērtajām piegrieztnēm, kas bija katrā numurā. Ziedu laikos žurnāla tirāža sasniedza iespaidīgus 220 tūkstošus (dati no www.fashionmuseumriga.lv).
Reklāma