Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Mūspusē sāk kult labību

Visā Latvijā sākusies ražas novākšana, arī zemnieku saimniecībā «Kaigari» Bauskas novada Mežotnes pagastā, kur kopā apsaimnieko vairāk nekā 600 hektārus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Artis Dzelzkalējs, saimniecības īpašnieks, par aktuālo situāciju «Bauskas Dzīvei» stāsta: «Lauku gatavība kulšanai ir ļoti dažāda – atkarībā no augsnes. Smagā, mālainā augsnē rapsis gatavojas lēnāk, bet smilšainā augsnē jau gatavs. Nākas ražu vākt izlases veidā, atstājot vēl gatavoties tās vietas, kur jāgaida, kamēr rapsis būs kuļams. Tas, protams, mazina darba tempu un sadārdzina procesu, jo būs jāatgriežas tajos pašos laukos pēc kādas nedēļas.

Rapša lauki bija pārziemojuši labi, izskatījās ka var gaidīt labu ražu. Jānovāc 120 hektāri rapša, un jaunā raža jāiesēj līdz augusta vidum, kas var izrādīties grūti paveicams, jo šajā sezonā kviešu, pēc kuriem jāsēj rapsis, nogatavošanās periods ir aizkavējies par pāris nedēļām. Darba režīms būs 24/7.»

Jau iepriekš zemnieki prognozēja – izskatās, ka būs vēlā raža, tas arī piepildās. Ražības prognozes zemnieki, arī A. Dzelzkalējs atturas nosaukt, vēl kulšana tik izlases veidā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pērn Latvijā tika izaudzēti un novākti aptuveni trīs miljoni tonnu graudu, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Tas bija iespaidīgs graudu kopievākums, bet ne rekords. Pēdējo 20 gadu laikā rekordraža – 3,5 miljoni tonnu graudu – tika novākta 2020. gadā. 20 gadu laikā sējumu platība ir palielinājusies 1,5 reizes (no 420 tūkstošiem hektāru 2000. gadā līdz 754 tūkstošiem hektāru 2022. gadā). Savukārt ražība šajā laikā kāpusi no 22 cnt/ha līdz 38,6 cnt/ha.

Mīksto kviešu ražas prognozes 2022. – 2023. tirdzniecības gadam (jūlijs-jūnijs) Eiropas Savienībā samazinās jau trešo mēnesi pēc kārtas – no 5,89 mlj.t/ha līdz 5,76 mlj.t/ha, radot bažas par tirgus deficītu, paziņojusi Eiropas Komisija. Arī jaunākā prognoze ir zem mīksto kviešu piecu gadu vidējā rādītāja – 5,84 mlj. t/ha. Komisija ražas aplēses samazināja galvenokārt tāpēc, ka dažos vadošajos lauksaimniecības reģionos pieauga karstuma viļņi un joprojām laikapstākļi bija sausāki nekā parasti.

Teksts: Ruta Keiša

Foto: Ivars Bogdanovs

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.