Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Nevalstiskās organizācijas Bauskā spriež par kapacitātes audzēšanu, finansējumu un sabiedrības atbalstu nākotnē

Jau šīs nedēļas nogalē, 30. decembrī, Bauskas kopienas centrs «Pasta 5» plāno savu pirmo Ziemassvētku un Vecgada svinēšanu. Tikmēr «Pasta 5» aizvadīts kārtējais pasākums, kurā tikās Jelgavas, Jelgavas novada un Bauskas novada nevalstiskās organizācijas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pasākumi nav vienīgais īpašais gada nogales notikums kopienai. Biedrības «Bauskas vecpilsēta» pārstāve Egija Stapkēviča informē, ka apstiprināts biedrības projekts «Bauskas kopienas pilsoniskās līdzdalības stiprināšana», ko finansē Sabiedrības integrācijas fonds (SIF). «Desmit mēnešos būs jāorganizē desmit pasākumi,» teic E. Stapkēviča.

Savukārt nevalstisko organizāciju tīklošanās pasākumu, kas notika pagājušajā nedēļā, 21. decembrī, Bauskā, Pasta ielā 5, organizēja Zemgales Nevalstisko organizāciju (NVO) centrs ar Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas Aktīvo iedzīvotāju fonda atbalstu. Diskusijas vadīja Inga Remerte, Aktīvo iedzīvotāju fonda kapacitātes projektu atbalsta persona.

Uz tikšanos ieradās vairāk nekā desmit dažādu biedrību pārstāvji, kas kopā veidoja ap desmit biedrību un dažādu nevalstisko organizāciju pārstāvniecību. Interesants stāstījums bija Sņežanai Zenovjevai par Sabiedrības integrācijas fonda (SIF) Vienas pieturas aģentūras darbu Jelgavā, kas strādā ar trešo valstu pilsoņiem. Viņa norādīja, ka bieži vien iebraucēji nepārzina vietējo situāciju. S. Zenovjeva sacīja, ka pašvaldības pašlaik samērā negribīgi sadarbojas šajā jomā, un tāpēc viņa cer uz nevalstisko organizāciju atbalstu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Zemgales NVO centra vadītājs Uldis Dūmiņš pauda, ka biedrībām ir ļoti aktīvi jāstrādā sociālajos tīklos un jāaudzē sabiedrības atbalsts. «Pašlaik veidojas iedzīvotāju padomes, un nevalstisko organizāciju sektors varēs iesniegt projektus līdzdalības budžetā. Tāpat iespējams domei iesniegt kolektīvos iesniegumus. Visās šajās jomās nepieciešams sabiedrības atbalsts. Biedrībām visu laiku ir valsts un pašvaldību sektoram jāatgādina par cilvēku vajadzībām,» uzsvēra U. Dūmiņš.

Kā piemēru viņš nosauca Jelgavas senioru biedrību, kas rīko kongresus un plaša mēroga pasākumus, uzaicinot piedalīties arī politiķus. Kā sadarbības partnerus viņš minēja arī medijus, aicinot organizācijas veidot sadarbību ar plašsaziņas līdzekļu vadītājiem un pārstāvjiem.

Kā galveno problēmu biedrības atzina kapacitātes trūkumu. Tomēr visa centrā ir un paliek finansējums. «Biedrībām ir jādomā, kur pelnīt naudu, ir jādomā par saimniecisko darbību,» pauda U. Dūmiņš. Īpaši aktuāli tas ir kopienas centram «Pasta 5», jo pašvaldība kopienas centra atbalstā iesaistās tikai ar telpu remontu, bet ne finansiālo atbalstu – visiem komunālajiem maksājumiem biedrībai jāmeklē finansējums. Savukārt Jelgavas biedrību pārstāvji atzina, ka viņiem ir daudz vieglāk darboties dažādu aktivitāšu jomā, jo telpas nodrošina pašvaldība un nav jādomā par komunālajiem maksājumiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Bauskas biedrību pārstāvji atzina, ka tieši finansējuma jautājumiem 2024. gadā varētu pievērst lielāko uzmanību. E. Stapkēviča vērtēja, ka jāveido ciešāki kontakti ar uzņēmējiem, reizē norādot, ka galvenais mērķis ir un paliek pilsoniskās aktivitātes.

«Kopumā nākamā gada mērķi ir skaidri – audzēt kopienu, veidot atbalstītāju elektorātu, domāt par finansēšanas avotiem,» tā sarunu kopsavilkumu novērtēja U. Dūmiņš.

Foto: Uldis Varnevičs

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (13)

  1. Savulaik biedrības pastāvēja no biedru naudām. Tagad biedrības dibina, lai diedelētu naudu no valsts. Un ar ko nodarbosies? Ar kapacitātes audzēšanu. Smieklīgi. Vissmieklīgākie tomēr tie murgi par saimniecisko darbību. Naivums mazu bērnu līmenī.

    25
    1
  2. gari nespriedelēt, bet pamēģināt pastrādāt, lai savām rokām nopelnītu naudu, kaut par krāvēju vai apkopēju strādājot, lai nav jāmeklē iespējas, kā tikt pie citu saziedotā vai nodokļos samaksātā. Vēl jau tīri darbaspējīgi izskatāties.

    20
    1
  3. TV arii teica,ka valstij nevalstiskaas organizaacijas nav pienaakums atbalstiit. Bet shie tik ubago, pashi neko nedarot

    14
    1
  4. Gadās, ka NVO labāk tiek galā kādā jomā par valdības/pašvaldības dienestiem. Jādod sociālais pasūtījums tām! Tad varēs ne vienu vien valsts/vietvaras nodaļu, pārvaldi slēgt. Tik daudz budžeta naudas ietaupītos! Pietiktu ne vien “betonētai attīstībai”, bet arī iedzīvotāju dažādu vecuma grupu mentālās dzīves kvalitātes uzlabošanai.

    2
    2
  5. Nevalstiskās organizācijas ir nozīmīgs resurs, kas nodrošina sabiedríbas līdzdalību lēmumu pieņemšanā, vietējās kopienas attīstība un risinājumu meklēšanu problēmām. Lielākā daļa nevalstisko organizāciju aktīvistu arī strādā kādu algotu darbu, lai nodrošinātu NVO darbibu. Ar savu laiku un naudu šie cilvēki risina jautājumus, kas bieži vien būtu jārisina pašvaldībai vai sabiedrībai.
    Es ļoti ceru, ka Bauska Dzīve nākamajā gadā gūs pietiekamu drosmi, lai atteiktos no anonīmiem komentāriem. Tas dos iespēju dīvāna pirdējiem uzņemties atbildību par savu viedokli, tas stiprinās pilsonisko sabiedrību. Lai top.

    15
    9
  6. Pašvaldība un uzņēmēji tādi paši naudas diedelētāji, ja projektus, kā šeit dažs labs uzskata, var dēvēt par diedelēšanu. Bet kopumā nemaz tik labi nedzīvojam, lai atļautos noniecināt ikvienu, kas uzņemas iniciatīvu un līdzatbildību (līdzdarbību). Labāk novēlam viens otram laimīgu nākamo 2024. gadu Bauskas novadā un Latvijā. Un citējot Diāna Zande: “Beidzot pieceļam savus dibenus katrs pats!”
    https://www.delfi.lv/video/54057146/kapec/56216576/diana-zande-beidzot-piecelam-savus-dibenus-katrs-pats

  7. Pašvaldība un uzņēmēji tādi paši naudas diedelētāji, ja projektus, kā šeit dažs labs uzskata, var dēvēt par diedelēšanu. Bet kopumā nemaz tik labi nedzīvojam, lai atļautos noniecināt ikvienu, kas uzņemas iniciatīvu un līdzatbildību. Labāk novēlam viens otram laimīgu nākamo 2024. gadu Bauskas novadā un Latvijā. Un citējot Diāna Zande: “Beidzot pieceļam savus dibenus katrs pats!”
    https://www.delfi.lv/video/54057146/kapec/56216576/diana-zande-beidzot-piecelam-savus-dibenus-katrs-pats

  8. Tikai atsevišķi piemēri, kur NVO veic saimniecisko darbību: Latvijas Sarkanais Krusts, Latvijas SOS Bērnu ciematu asociācija, Ziedot.lv, Bērnu slimnīcas fonds….maza saujiņa. Gan jau, ka var iedalīt arī šos pie diedelētājiem. Bet Latvijā ir ļoti daudz cilvēku, kuri ir pietiekami patstāvīgi, savā dzīvē daudz sasnieguši, vēlas un spēj dot sabiedrībai daudz vairāk, kā šķurēt sniegu, labot sētas, slaucīt ielas u.tml. Un es lepojos, ka Bauskas novadā arī ir daudz šādu cilvēku. Ja tikai mēs gribētu atvērt acis un ieraudzīt.

  9. vai Tu savā dzīvē nevarētu mēģināt ko paveikt ar savām rociņām, ne muti? Liela daļa nevalstisko organizāciju ir daļēji vai pilnībā valsts finansētas, tām gandrīz ik katrā ministrijā ir atvēlēti līdzekļi no ministrijas budžeta. Nevalstiskās organizācijas šo ministriju “dāvāto” naudu “atstrādā” veidojot “sabiedrības viedokli” ministrijām svarīgu likumu izstrādē un vēlāk šo likumu pieņemšanai. Arī ubagi uz ielu stūriem mēdz būt dažādi, daudzi no tiem ko uzspēlē un arī nodzied….

    7
    5
  10. Kāpēc pa tumsiņu pa atkritumu konteineriem rokas normāla paskata cilvēki? Ne profesionālie bomži, bet cilvēki? Kur jūs esat algotie un nealgotie glābēji?

    1
    2
  11. Tukšo pļāpu sugasbrālis pamodās, izlīda no savas kārtējās valsts vai pašvaldības finansētās organizācijas dzīlēm un ar labo, mīlīgo un neagresīvo dievu palīdzību norādīja, ko domā par citiem komentētājiem. Paldies tev, brāl, iekš Pērkoņa!

    1
    3
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.