Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

No atkritumiem uz resursiem jeb plastmasas pudeles atgriešana apritē

Vairums no mūsu radītajiem atkritumiem varētu tikt atkārtoti pārstrādāti, tādējādi samazinot gan
nepieciešamību pēc jauniem dabas resursiem, gan poligonos noglabāto atkritumu daudzumu, gan, protams, arī mūsu visu ekoloģiskās pēdas nospiedumu. Izklausās vienkārši, bet, lai šie nosacījumi izpildītos, jāiesaistās ikvienam iedzīvotājam. Kā? Šķirojot paša radītos atkritumus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ražotāju atbildības sistēmas uzņēmuma «Zaļā josta» novērojumi liecina, ka ar stikla šķirošanu iedzīvotājiem viss vairāk vai mazāk ir skaidrs – stikla konteinerā drīkst izmest tikai stikla pudeles un burkas, turpretī vieglā iepakojuma šķirošana prasa nedaudz lielāku iedziļināšanos. Proti, dzeltenajā jeb vieglā iepakojuma konteinerā drīkst izmest vismaz četru dažādu materiālu atkritumus, bet vienlaikus tajā tiek sviestas lietas, kas pirmšķietami varētu būt līdzīgas gan kartonam, gan plastmasai, bet realitātē to sastāvs ir tik ļoti sajaucies, ka to vienīgais ceļš ir poligona virzienā.

AIJA CAUNE, SIA «ZAĻĀ JOSTA» VIDES IZGLĪTĪBAS VADĪTĀJA

Dzeltenā konteinera saturs
Dzeltenajā atkritumu konteinerā drīkst nonākt jebkāda veida vieglais iepakojums, kas sastāv no plastmasas, papīra, kartona vai metāla. Piemēram, tajā var izmest skārda bundžas, izmazgātas konservu kārbas, burku vāciņus, papīra vai kartona kastes, avīzes, žurnālus, plastmasas pudeles, maisiņus, plēves, plastmasas iepakojumus u. tml.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šim iepakojumam jābūt tīram, sausam, bez ēdiena pārpalikumiem vai eļļu un tauku paliekām. Pretējā gadījumā tas var sabojāt pārējo konteinera saturu, ko citi ir labi sašķirojuši. Atkritumu šķirošanas kontekstā iederas teiciens par «darvas karoti, kas sabojā medus mucu», jo, izmetot dalīti vākto atkritumu konteinerā eļļainu iepakojumu, tiks sabojāts pārējais konteinera saturs un to nevarēs izmantot otrreizējā pārstrādē.

«Zaļā josta» atgādina, ka dzeltenajā konteinerā drīkst izmest iepakojumu, kā arī papīru, grāmatas, žurnālus vai avīzes, bet tas nav paredzēts liela izmēra plastmasas vai metāla priekšmetiem. Tomēr, kā liecina atkritumu apsaimniekotāju pieredze, iedzīvotāji, redzot uz konteinera vārdu «metāls» vai «plastmasa», tajā izmet arī bīstamos atkritumus, piemēram, elektrotehniku, vai liela izmēra un/ vai smagus priekšmetus, piemēram, radiatorus vai hanteles, plastmasas rotaļlietas vai mēbeļu sastāvdaļas. Tas uzņēmumam, kas investē atkritumu šķirošanas iekārtu modernizēšanā, rada dīkstāvi, jo šķirošanas līnijās atrodas frakcijas, kurām tur nevajadzētu būt un kas no šīm līnijām ir jānoņem.

Kur nonāk vieglais iepakojums?
Viss, kas tiek izmests dzeltenajā konteinerā, nonāk pie atkritumu apsaimniekotāja atkārtotai pāršķirošanai. Šajā posmā tiek atlasīti atkārtotai pārstrādei derīgie materiāli, atkritumi, ko var izmantot kā cieto kurināmo enerģijas ieguvei, kā arī saturs, kas nav atbilstošs un kas tiek nogādāts noglabāšanai poligonā.
Ņemot vērā, ka arī plastmasa, metāla iepakojums un papīrs var ļoti atšķirties pēc sava sastāva, arī tie pirms nodošanas pārstrādei tiek vēlreiz pāršķiroti. Piemēram, kopā ir vismaz vairāki desmiti dažādu plastmasas veidu, un katram no tiem ir sava funkcija un pārstrādes iespējas atkarībā no piedevām un piejaukumiem, taču lauvas tiesai nevajadzētu nonākt poligonā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pēc tam, kad plastmasa tiek vēlreiz sašķirota, to attīra no piejaukumiem, lai pēc tam pārstrādātu granulās, no kurām vēlāk var tikt ražoti jauni plastmasas izstrādājumi. Savukārt iepakojums, kas sastāv no dažādiem kompozītmateriāliem vai krāsvielām, piemēram, čipsu paka, nebūs derīgs atkārtotai pārstrādei, bet tas tāpat ir jāšķiro, jo šos materiālus var izmantot kā kurināmo, radot siltumenerģiju.

Dažādiem metāla veidiem pārstrādes process var atšķirties, tomēr visos gadījumos svarīgs ir šķirošanas process, kura laikā metāli un to sajaukumi tiek sadalīti pa veidiem. Pēc metālu sasmalcināšanas gandrīz visus to veidus kausē augstā temperatūrā, tādējādi atdalot vēl neatšķirotos piejaukumus. Kad materiāls sasniedzis nepieciešamo temperatūru, metālu liek veidnēs, kur, tam atdziestot, tiek iegūta nepieciešamā forma.

Turpretī papīra pārstrādes ceļš sākas papīrfabrikā, kur tas speciālā iekārtā tiek sasmalcināts. Pēc tam no ierastā papīra materiāla tiek atdalītas šķiedras, apdrukas materiāli, krāsas, tinte u. tml. Iegūtajai masai pievieno saistvielas, to žāvē, presē, lai materiālu varētu nosūtīt tipogrāfijām vai rūpnīcām, kas no tām iegūst atkal jaunu papīru vai kartonu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lielākais izaicinājums – nepārstrādājama plastmasa
Plastmasa ir mūsu ikdienas daļa, tāpēc ir īpaši svarīgi, lai arī tās šķirošana būtu neatņemama mūsu paradumu sastāvdaļa. Plastmasa ir visapkārt – dzērienu pudeles, iekārtu mehānismi, elektrotehnika, sadzīves ķīmijas iepakojums, santehnika, jumta segumi, paletes, atkritumu konteineri, maisiņi, tetrapakas utt. Izaicinājumi sākas brīdī, kad ražošanā tiek kombinēti vairāki plastmasu veidi vai arī plastmasai tiek pievienoti citi materiāli, veidojot kompozītmateriālus.

Klasiskie kompozītmateriālu piemēri ir čipsu pakas vai gatavo gaļas produktu iepakojums, kas pārsvarā sastāv no daudzslāņu polimēriem. Tāpat varam runāt par PET, kas pati par sevi ir viegli pārstrādājama plastmasa, taču mūsdienās pudeļu vāciņi ir izgatavoti no polipropilēna vai HDPE, kas ir jāpārstrādā citādāk nekā PET. Pat polietilēna maisiņi tiek ražoti ar piejaukumiem un visbiežāk pat nav pārstrādājami vai vismaz pašlaik nav tādas tehnoloģijas, un nav zināms, vai kādreiz būs.

Jo viendabīgāks materiāls, jo vieglāk to pārstrādāt, jo ir skaidrs un zināms tā sastāvs. Tā var arī prognozēt pārstrādātā materiāla kvalitātes īpašības un mērķtiecīgi izmantot atkārtoti. Galu galā izturīgo plastmasu izmanto gan energoefektīvu ēku, gan vieglo auto būvē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Plastmasas apritīguma kontekstā pēdējos gados aizvien vairāk un skaļāk runā par monomateriālas plastmasas izmantošanu ražošanā, kas ir teju vienīgais veids, kā panākt to, lai maksimāli daudz apgrozībā laistās plastmasas tiktu arī pārstrādāta. Iepakojuma un polimēru produktu ražotājiem ir jāgrib izmantot pārstrādātās polimēru izejvielas pirmreizējo vietā. Taču bez «zaļās domāšanas» pašlaik nav radīti tirgus apstākļi, lai ražotājiem būtu izdevīgāk izmantot pārstrādātos polimērus, jo, pirmkārt, tie objektīvi ir zemākas kvalitātes nekā no naftas iegūtās polimēru granulas, otrkārt, to ražošanas izmaksas bieži ir augstākas nekā granulām, kas iegūtas no naftas produktiem.

Latvijā no 1. jūlija sāks darboties paplašinātā ražotāju atbildības sistēma
Eiropas Komisija ir uzņēmusi strauju zaļo kursu un pēdējos gados izstrādājusi vairākus normatīvos aktus, kas ir vērsti uz plastmasas saturošu izstrādājumu ietekmes uz vidi mazināšanu. Jau pašlaik spēkā esošā Eiropas Parlamenta un Padomes 2019. gada 5. jūnija direktīva (ES) 2019/904 par konkrētu plastmasas izstrādājumu ietekmes uz vidi samazināšanu ir integrēta nacionālajā Plastmasu saturošu izstrādājumu patēriņa samazināšanas likumā, kas tai skaitā paredz, ka jau no 2025. gada dzēriena iepakojumu ražošanā būs jāizmanto 25% pārstrādātas plastmasas, savukārt no 2030. gada tie būs jau 30%.

Motivācija ātrākai rīcībai un pārmaiņām iepakojuma ražošanā un izplatīšanā Latvijā būs arī paplašinātā ražotāju atbildības sistēma, kas ES ir spēkā jau kādu brīdi, bet pie mums – no šā gada 1. jūlija. Līdz šim nodevu par katru nepārstrādāto plastmasas kilogramu atkritumos jeb aptuveni 15 miljonus eiro gadā maksāja valsts, taču 2024. gadā šis maksājums dabas resursu nodokļa formā nonāks pie ražotājiem un tirgotājiem – tātad pie galapatērētājiem. To varēs samazināt gan ar šķirošanu, gan pārstrādi, gan arī pārskatot, kādi materiāli izmantoti ražošanā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

«Zaļā josta» atgādina, ka šis ir arī signāls iedzīvotājiem gan par iepakojuma šķirošanas apjoma kāpināšanu un kvalitātes uzlabošanu, gan par paradumu maiņu. Tas nozīmē, ka mums jācenšas pašiem aktīvāk šķirot vai vismaz nesabojāt to, ko citi ir sašķirojuši, proti, nemetot pie sausā iepakojuma slapjus papīra virtuves dvieļus, eļļainu, slapju kartonu un tamlīdzīgi.

Viena no plastmasas raksturīgākajām īpašībām ir ilgstošā saglabāšanās vidē, kas attiecīgi arī ir viens no lielākajiem izaicinājumiem ceļā uz tīru vidi. Jo vairāk mēs katrs šķirosim, jo vairāk pārstrādātu materiālu nonāks apritē, un tas savukārt ļaus saglabāt dabas resursus, uzlabot vides tīrību un mazināt mūsu ekoloģiskās pēdas nospiedumu uz šīs planētas. Rūpes par vidi ir mūsu visu kopīga atbildība, un tā sākas ar paradumu maiņu.


Dzeltenajos konteineros nemetiet putuplastu un tapetes!

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pagājušajā gadā Bauskā un pagastos kopumā sašķirots vairāk nekā 15 tūkstoši kubikmetru papīra un plastmasas atkritumu. Salīdzinot vēl ar gadu iepriekš, apjoms ir ievērojami pieaudzis.

Pieļautās kļūdas
Par atkritumu apsaimniekošanas nodaļu mūspuses trijās apvienībās – Bauskas, Iecavas un Rundāles – atbildīgā Zane Zauere apstiprina, ka baušķeniekiem vēlme šķirot esot liela. Viņa min arī skaitļus: 2023. gadā nodota 435,81 tonna jauktā iepakojuma (papīra un plastmasas), bet 2022. gadā kopā tika savākti 9412,88 m3, kas parāda ievērojamu šķiroto atkritumu apjoma pieaugumu.

Iespējams, tieši lielās centības dēļ iedzīvotāji šķirošanas procesā pieļauj arī kļūdas, jo ne viss, kas izgatavots no papīra un plastmasas, der otrreizējai pārstrādei un līdz ar to ir liekams dzeltenajos atkritumu konteineros, piemēram, tapetes, vienreizlietojamie trauki, putuplasts, bērnu plastmasas rotaļlietas. Minētie atkritumi arī ir tie, kas visbiežāk sabojā kopējo atšķiroto atkritumu konteinera saturu. Z. Zauere atgādina, ka dzeltenajā konteinerā drīkst būt atkritumi ar piejaukumu ne vairāk kā 20%, taču – jo tā mazāk, jo labāk. Šajos konteineros nedrīkst mest arī tādus atkritumu veidus kā krējuma trauciņi, eļļas pudeles, čipsu pakas, tetrapakas, cita veida pārtikas iepakojumi (dārzeņu koka kastītes utt.), netīras PET pudeles vai cits iepakojums, tekstils, bērnu rotaļlietas, higiēnas preces.

Kā norāda Z. Zauere, joprojām ir daudz gadījumu, kad dzelteno konteineru saturu nākas «izbrāķēt»: «Katru nedēļu pie kāda no daudzdzīvokļu namiem ir šāda situācija. Visa māja godprātīgi šķiro, bet atliek vienam konteinerā iemest neatļautus atkritumu veidus, tā automātiski konteinera saturs tiek sabojāts un izvests kā sadzīves atkritumi.»

Kas nav pārstrādājams, neder arī šķirošanai
Z. Zauere skaidro, ka dzeltenajā atkritumu konteinerā drīkst mest papīru, kartonu, makulatūru (grāmatas bez vākiem), saplacinātas PET dzērienu pudeles, auto logu tīrīšanas šķidruma kanniņas (HDPE plastmasa), plastmasas plēvi, maisiņus (LDPE plastmasa), metāla konservu kārbas, alumīnija dzērienu bundžiņas. Pēdējos divus šķirošanas līnijā atšķiro ar magnēta palīdzību. Ļoti svarīgi ir pievērst uzmanību dažādiem plastmasas veidiem, jo tie, kas nav otrreiz pārstrādājami, tie neder arī šķirošanai. To vieta ir sadzīves atkritumu konteinerā. Izmestajam jābūt bez pārtikas atlikumiem, tīram, izskalotam. Ja netīrs izlietotais iepakojums tiek iemests dzeltenajā konteinerā, tas atkal jau sabojā citu cilvēku rūpīgi sašķiroto otrreizējās izejvielas materiālu.

Baušķenieku piepildīto dzelteno konteineru saturs nonāk uz šķirošanas līnijas, tur pa frakcijām tiek šķiroti un otrreizējai pārstrādei sagatavoti tādi materiāli kā kartons, papīra iepakojums, makulatūra, plastmasas un metāla iepakojums. Šie materiāli tiek nodoti tālākai pārstrādei partneriem Eiropā un tepat Latvijā.
Stiklu, plastmasu, papīru un metālu saturošie atkritumi Latvijā dalīti jāvāc jau kopš 2015. gada. 2021. gadā noteikumi tika mainīti, ļaujot minētos atkritumus vākt kopā. ◆

Teksts – Kristīne Sēnele


FAKTI

Kopā pērn sašķiroti trijās apvienībās 15 077,35 m³, no kuriem Bauskā – 8767,25 m³. No pagastiem vislielākie šķirotāji ir Codes pagastā ar 1566,10 m³. Pašlaik Bauskas pilsētā ir 46 dalīto atkritumu punkti, pagastos – 65, bet Iecavas pilsētā – 12.


Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (2)

  1. Kāpēc nevar visiem likt pakot pārstrādājamā plastmasā? Kāpēc nevar pārstrādāt lietas, ko var nomazgāt? Kāpēc nevar pārstrādāt sadzīves preces?

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.