Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Novadā pieminēs barikāžu laika notikumus

Pagājuši 33 gadi kopš 1991. gada janvāra barikādēm, kad Latvijas neatkarības atbalstītāji nevardarbīgi aizstāvēja valsts brīvību pret militāriem uzbrukumiem un neatkarības pretiniekiem. Rīgā ieradās barikāžu aizstāvji no visas Latvijas. Bauskas novada pašvaldība apkopojusi informāciju par atceres sarīkojumiem Bauskas novadā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pie Bauskas Kultūras centra 20. janvārī no pulksten 12 līdz 20 tiks iedegts atmiņu ugunskurs, kuru papildinās audio un foto liecības no Barikāžu laika notikumiem.

Valles saieta namā 20. janvārī pulksten 18 tiks organizēts koncerts veltīts 1991. gada barikāžu atcerei, kurā piedalīsies Māra Lagzdiņa (čells), Līga Eglīte (klavieres), Valles amatierteātris “Briedīši”.

Mežotnes pagasta daudzfunkcionālajā centrā “Strēlnieki” 20. janvārī pulksten 12.00 paredzēta 1991. gada barikāžu dalībnieku godināšana, atmiņu stāsti un militārās ekspozīcijas apskate.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vecsaules saieta namā 20. janvārī  pulksten 16 demonstrēs filmu “Mana Brīvība”.

Svitenē pie piemiņas akmens Saules dārzā 20. janvārī pulksten 18 notiks 1991. gada barikāžu atceres brīdis, piedaloties  folkloras kopai “Svitene” un amatierteātrim  “Šurumburums”.

Vecumnieku tautas namā saistībā ar Barikāžu aizstāvju atceres dienu ir izstādīta no Nacionālā Vēstures muzeja atceļojusī izstāde “Ceļā uz Latvijas brīvību.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Foto: Ilgvars Gradovskis; foto no 1991.gada barikāžu muzeja krājuma

Šogad aprit 33. gadi kopš tā laika notikumiem. Ir izaugusi vesela paaudze, kura barikāžu laiku Latvijā nav piedzīvojusi.

Lietuvā un Latvijā 1991. gada janvārī notika PSRS armijas un iekšlietu struktūru uzbrukumi vietējām varas iestādēm un stratēģiskiem objektiem. Latvijā situācijas saasināšanās savu augstāko eskalācijas punktu sasniedza 14.–20. janvārī, kad notika periodiski PSRS specvienību kaujinieku uzbrukumi Latvijas varas iestādēm.

Pēc valdības un Latvijas Tautas frontes aicinājuma ap valstiski svarīgiem objektiem operatīvi tika izveidotas barikādes, ko apsargāja neapbruņoti civiliedzīvotāji. Barikāžu izveidošanā iesaistījās iedzīvotāji no visas Latvijas, lauku reģionu pārstāvji ieradās ar smago lauksaimniecības, mežizstrādes u.c. tehniku.

Ar 1991. gada barikādēm noslēdzās atmodas laika (1986. g. – 1991. g.) nevardarbīgā pretošanās kustība, nereti saukta arī par Dziesmoto revolūciju. Atmodas laika dziesmas vienoja cilvēkus, stiprinot to drosmi stāties pretī PSRS politiskajai iekārtai un iestāties par savas valsts neatkarību. Latvijā barikādēs par svarīgo objektu aizsargāšanu piedalījās 50 tūkstoši, bet mītiņā – 15 tūkstoši cilvēku.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.